Oto nowe nawigacje samochodowe TomTom z serii GO. Dla miłośników zagranicznych podróży. Wszystkie cztery nawigacje dostępne są z mapą 45 państw Europy: wśród nich 33 państwa objęte są dokładnym szczegółowym planem. Częściowe pokrycie dotyczy 6 krajów: Bułgarii, Łotwy, Czarnogóry, Rosji, Serbii i Turcji. Jeśli zaś wybierasz się do Albanii, Bośni-Hercegowiny, Macedonii, Mołdawii, Ukrainy czy też na Białoruś możesz liczyć jedynie na podstawową mapę z połączeniami drogowymi.

Mapy wszystkich państw można dożywotnio aktualizować. A co znaczy dożywotnio? TomTom twierdzi, że jest to okres użytkowania urządzenia a także czas, kiedy firma zapewnia aktualizacje oprogramowania, usług a także akcesoria. TomTom nie precyzuje jednak jak długo będą zapewniane aktualizacje i akcesoria. Niemniej zastrzega, że okres użytkowania kończy się wówczas, gdy poszczególne usługi przestaną być dostępne. Innymi słowy: masz dożywotnie aktualizacje ale wcale nie masz pewności na jak długo.

W ramach bezpłatnych usług: dostęp do danych o natężeniu ruchu drogowego. Innymi słowy: dostęp do informacji o korkach. Ale by je uzyskać musisz połączyć się z internetem. W przypadku czterech nowych nawigacji z serii GO oznacza to konieczność połączenia urządzenia z telefonem komórkowym, który pełni rolę modemu. Wybierając się zatem za granicę zainwestuj w pakiet danych w ramach roamingu. W przeciwnym wypadku korzystanie z danych o korkach za granicą może okazać się bardzo kosztowne.

Dwa nowe nawigatory GO 50 i GO 60 poznasz po firmowym rozwiązaniu TomTom: uchwycie zintegrowanym z nawigacją. To pomysłowe rozwiązanie. Niemniej jeśli zamierzasz regularnie zdejmować nawigację, to lepszym rozwiązaniem jest wersja z tradycyjnym uchwytem do szyby. Wówczas przynajmniej można uniknąć każdorazowego odczepiania przyssawki.

Wizualnie nowe urządzenia nie różnią się od dotychczas dostępnej serii GO. Producent nie podaje szczegółowych danych technicznych, więc trudno ocenić czy nastąpiły istotne zmiany. Niemniej wreszcie seria GO jest dostępna z ekranami o różnej wielkości: od 4,3” aż po 6 cali. Im większy ekran tym droższa nawigacja. Najtańszy jest model GO 40 z ekranem 4,3”: 649 zł. Za wersję z ekranem 5” TomTom oczekuje 749 zł (GO 50) i 899 zł (GO 500 Speak&GO). Najdroższa jest odmiana 6 calowa z funkcją sterowania głosem Speak&GO: 1049 zł.