Jak podawał portal Defence24.pl, w Polsce znajduje się nawet ponad 20 drogowych odcinków lotniskowych (DOL). Zastrzeżono jednocześnie, że jest to teoretyczne wyliczenie. Trudno wskazać jednoznaczną liczbę ze względu na to, że informacje dotyczące DOL są niejawne. Dość łatwo jednak znaleźć informacje dotyczące poszczególnych miejsc.
Drogowe odcinki lotniskowe (DOL). Co to jest?
Informacje dotyczące DOL można znaleźć w serwisach dla pilotów, gdzie wyszczególnione są m.in. ruch drogowy czy istniejącej infrastruktury. DOL to krótki fragment drogi, które mogą być wykorzystane jako pasy do lądowania dla samolotów wojskowych. Jeszcze kilka dekad temu były często wykorzystywane jako awaryjne pasy startowe.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoDOL to czteropasowy odcinek drogi prowadzącej zazwyczaj przez las. Na obu końcach DOL znajdują się poszerzenia, czyli miejsca postoju samolotów. W sytuacjach awaryjnych można na nich prowadzić obsługę samolotów. W sytuacjach krytycznych mogą z niego skorzystać samoloty cywilne.
Jedyny czynny odcinek DOL w Polsce znajduje się na północ od Wielgowa, dzielnicy Szczecina na drodze krajowej nr 142. Z racji na ciągłe użytkowanie dróg, tworzą się w nich koleiny uniemożliwiające bezawaryjne lądowanie w większości miejsc, gdzie podobne DOL-y zostały zaprojektowane.
Drogowe odcinki lotniskowe. GDDKiA chwaliła się zdjęciami
Choć informacje dotyczące DOL nie są jawne, w 2015 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) chwaliła się fragmentem DOL na autostradzie A2 w okolicach Wrześni. Z kolei w czerwcu 2014 r. GDDKiA opublikowała informację, że n autostradzie A4 pomiędzy Dębicą i Tarnowem budowany jest DOL, który "będzie służył jako rezerwowe lotnisko dla samolotów wojskowych".
- Sprawdź: Czy wiesz gdzie są takie miejsca?
DOL był wykorzystany m.in. w dniach od 10 do 14 marca 2024 r., gdy fragment trasy wojewódzkiej nr 604 w pobliżu Olsztyna został przemianowany na tymczasowe lotnisko. Były to ćwiczenia NATO o nazwie Dragon-24. W trakcie manewrów można było zobaczyć takie maszyny jak: MiG-29, Su-22, F-16 oraz samoloty Eurofighter Typhoon Włoskich Sił Powietrznych.