W przeszłości widok sąsiada majstrującego przy aucie przed blokiem był czymś powszechnym. Prosta konstrukcja samochodów pozwalała niemal każdemu na samodzielne usunięcie usterki. Dzisiaj technologia motoryzacyjna poszła naprzód, a pojazdy są znacznie bardziej zaawansowane. Mimo to niektórzy wciąż podejmują się własnoręcznych napraw.
Naprawa auta na świeżym powietrzu. Co mówią przepisy?
Niektórzy zastanawiają się, czy majstrowanie przy aucie przed blokiem jest legalne. Prawo o ruchu drogowym nie zawiera jednoznacznego zakazu naprawiania pojazdów w miejscach publicznych. Jednak w wielu gminach obowiązują regulaminy utrzymania czystości i porządku. Mówi o tym ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie w art. 4. czytamy: "1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy zwany dalej "regulaminem"; regulamin jest aktem prawa miejscowego. 2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące (…) c) mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi".
Aby ocenić, czy możemy bez przeszkód naprawić lub umyć samochód na świeżym powietrzu, należy zapoznać się z regulaminem gminy, na której terenie się znajdujemy.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoZa naruszenie regulaminu grożą kary finansowe. Naprawa auta może sporo kosztować
Za naruszenie miejscowego prawa grożą kary finansowe. W przypadku naprawy samochodu na osiedlowym parkingu zastosowanie mogą mieć przepisy Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z art. 91. "kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany".
Warto pamiętać, że drobne czynności niewymagające specjalistycznych narzędzi są zazwyczaj akceptowane. Do takich prac zalicza się wymianę żarówek, wycieraczek, akumulatora czy filtrów powietrza. Uzupełnienie płynu do spryskiwaczy czy oleju silnikowego również nie powinno stanowić problemu. Ważne jednak, by nie być przy tym uciążliwym dla innych oraz dbać o czystość otoczenia.