Zgłoszenia o niebezpiecznej sytuacji na drodze S61 w kierunku Łomży napłynęły do dyżurnego ostrowskiej komendy w piątkowe popołudnie. Policjant miał ich otrzymać co najmniej trzy. Wynikało z nich, że drogą ekspresową porusza się mężczyzna na wózku inwalidzkim.

Zobacz: Kierowcy wyprzedzają przy znaku D-6 i dostają 1500 zł mandatu. To jedno z najgorszych wykroczeń

Policjanci zatrzymali mężczyznę jadącego wózkiem

Policjanci udali się pod wskazane miejsce. Spotkali mężczyznę w okolicach Podborza (woj. mazowieckie). 31-latek został zatrzymany do kontroli. Funkcjonariusze poinformowali go o zakazie poruszania się przez pieszych trasą szybkiego ruchu. Na mężczyznę nałożono mandat, a następnie był eskortowany do miejsca, gdzie mógł bezpiecznie zjechać z drogi S61.

Przeczytaj: Nowe funkcje w aplikacji mObywatel. Kierowcy zyskają pomoc po stłuczce

"Trasa szybkiego ruchu to z pewnością nie jest bezpieczne miejsce dla pieszego, a za takiego jest uznawana osoba poruszająca się w wózku inwalidzkim" — przypominają policjanci. Zgodnie z art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym za pieszego uznaje się osobę, która znajduje się poza pojazdem na drodze i nie wykonuje na niej robót lub czynności określonych odrębnymi przepisami.

Sprawdź: Potrącił ojca z synem, po wyroku zapadł się pod ziemię. Wpadł po latach

Co istotne za pieszego uznaje się także osoby prowadzące, ciągnące lub pchające rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.