Już podczas dnia prasowego międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Paryżu polski importer podał podstawową cenę najtańszej wersji Skody Kodiaq 1.4 TSI/125 KM Active z sześciobiegową skrzynią manualną. Taka wersja wyceniona została na 89,9 tys. zł. Przy tej okazji nie podano jednak standardowego wyposażenia, które może różnić się na różnych rynkach, co związane jest z kalkulacją cen pod klienta i rynek danego kraju.

Pierwsi pełny cennik nowej Skody Kodiaq opublikowali Czesi, gdzie to auto trafi w pierwszej kolejności w połowie lutego 2017 r., ale dilerzy przyjmują już zamówienia.

Z przeliczenia na podstawie aktualnego kursu korony czeskiej wynika, iż najdroższa 7-osobowa wersja z maksymalnym możliwym wyposażeniem dodatkowym i wydłużoną do 5-lat gwarancją będzie kosztowała ok. 190 tys. zł. W ofercie znajdzie się cała gama atrakcyjnych pakietów mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfort użytkowania auta. Zaznaczamy, iż polskie ceny mogą się różnić o kilka tysięcy złotych.

Wersja Active oferuje m.in. wielofunkcyjną kierownicę, siedem poduszek powietrznych, automatyczną dwustrefową klimatyzację, elektrycznie sterowane szyby w przednich i tylnych drzwiach, podgrzewane i elektrycznie sterowane lusterka zewnętrzne, system multimedialny Swing z 6,5-calowym ekranem dotykowym i ośmioma głośnikami, 17-calowe obręcze kół z metali lekkich, komputer pokładowy, dzielone tylne oparcia w proporcjach 40:20:40 i bagażnik dachowy w czarnej barwie.

Nowy model Skody, to samochód dla ludzi komunikatywnych – gwarantuje im, że będą „zawsze online”. Dzięki łączności i wielu rozwiązaniom, duży SUV marki oferuje kierowcy i pasażerom nowy poziom informacji oraz rozrywki, dając dostęp do Internetu.

Mobilne usługi Skoda Connect są wielką innowacją w obrębie marki. Oferują one informacje i rozrywkę na najwyższym poziomie, a także zdalny dostęp do pojazdu i wsparcie podczas jazdy. To również innowacyjna siła marki Skoda.

Dodatkowo, systemy audio-informacyjne wzbogacają ofertę dużego SUV-a Skody. Działają szybko, oferują liczne funkcje i interfejsy oraz są wyposażone w ekrany dotykowe - reagują na muśnięcie palca, a nie na nacisk. Auto posiada także inne przyciski i pokrętła, które są typowo dla Skody bardzo logicznie rozmieszczone.

Radio Swing

Radio Swing z czterema głośnikami i ekranem 6,5-calowy jest standardowo dostępny w Skodzie Kodiaq. Zawiera tuner radiowy, gniazdo kart SD, Aux-In oraz port USB do wygodnego podłączania urządzeń Apple. Opcjonalnie może mieć także Bluetooth, tuner DAB dla radia cyfrowego i SmartLink.

SmartLink odpowiada za Apple CarPlay, Android Auto i MirrorLink na pokładzie Skody Kodiaq. Gdy kierowca podłączy kompatybilne urządzenie do portu USB, odpowiedni interfejs wyświetli się na monitorze w samochodzie. Aplikacje w samochodzie są specjalnie przystosowane do użytku każdego z trzech interfejsów. Rdzeniem usługi dostępu do muzyki są Google Play Music, Aupeo! i iTunes. Ponadto dostępne są różne funkcje nawigacji, informacji i usług pogodowych. Więcej aplikacji będzie dostępnych już wkrótce.

Kolejny etap rozwoju SmartLink przewidziany jest na rok 2018. System będzie łączył nie tylko Apple CarPlay, Android Auto i MirrorLink ™, ale także po raz pierwszy SmartGATE. Możliwy będzie dostęp do popularnych serwisów internetowych, w tym posiadających nawigację, muzykę i wiadomości, jak również do wszystkich istotnych danych pojazdu tylko w jednej funkcji w samochodzie – w każdej wersji wyposażenia.

Skoda Kodiaq - Radio Bolero

Pierwszą opcją jest Radio Bolero – posiada ekran dotykowy o przekątnej 8 cali, o rozdzielczości 800 x 480 pikseli oraz czujnik zbliżeniowy: działa już wtedy, gdy palec zbliża się do ekranu, a dodatkowo umożliwia przesuwanie i przewijanie opcji na ekranie. System Bolero może odczytać wiadomości tekstowe, a także umożliwia pisanie ich na ekranie auta.

System posiada również połączenie Bluetooth z telefonem i odtwarzaczem MP3, funkcję SmartLink, obsługę głosową. Kierowca może użyć także innego rozwiązania –interkomu (In-Car-Communication – ICC): funkcja ta polepsza możliwość prowadzenia rozmów wewnątrz samochodu – mikrofon urządzenia głośnomówiącego odbiera mowę kierowcy i przesyła ją do głośników z tyłu samochodu.

System nawigacji Amundsen

System nawigacji Amundsen oferuje takie same funkcje jak System Bolero, ale dodatkowo niesie ze sobą nawigację z atrakcyjną grafiką i hotspotem WLAN. Posiada dwa tunery, które zapewniają odbiór radiowy, trzeci tuner jest zarezerwowany wyłącznie dla TMC (Traffic Message Channel).

Dla krajów Europy, Skoda oferuje usługę MapCare jako standard - to pozwala na bezpłatną aktualizację wszystkich map przez cały okres eksploatacji systemu. W tym systemie dostępne są również specjalne funkcje do jazdy po nierównym terenie, a nawet po wielopoziomowych parkingach. Pokazują one na monitorze szczegóły, jak kąty nachylenia z przodu auta.

Skoda Kodiaq - System nawigacji Columbus

System nawigacji Columbus (opcjonalny od wersji Ambition wzwyż) to topowy system marki. Poza zakresem systemu Amundsen, zawiera także wewnętrzny dysk o pojemności 64 GB, a także odczyt płyt DVD i CD. Pasażerowie mogą korzystać z hotspotu WLAN i np. przeglądać lub wysyłać e-maile na maksymalnie ośmiu urządzeniach mobilnych. Opcjonalny moduł LTE dodatkowo ustanawia bardzo szybki dostęp do internetu.

Skoda Kodiaq - Dodatkowe elementy

Od wersji Ambition do modelu Kodiaq można zamówić Phonebox z funkcją ładowania indukcyjnego, z wykorzystaniem standardu Qi. To rozwiązanie łączy smartfona z anteną auta i dodatkowo zapewnia mu lepszy zasięg.

Opcjonalny CANTON Sound System posiada 10 głośników oraz subwoofer (dostępne od poziomu wyposażenia Ambition i Systemu Bolero w górę). Wzmacniacz dostarcza moc 575 W i posiada wbudowany cyfrowy korektor dźwięku.

Dla pasażerów podróżujących z tyłu, Skoda opracowała specjalne rozwiązanie "Simply Clever": solidne uchwyty na tablet, które mogą być mocowane do zagłówków przednich foteli. Opcjonalnie dostępne jest gniazdo 230 V z portem USB. Jeśli auto posiada system nawigacji, pasażerowie z tyłu mogą uzyskać dostęp do niektórych funkcji samochodu poprzez aplikację Skoda Media Command na swoim tablecie lub smartfonie.

Skoda Connect

Mobilne usługi online Skoda Connect obejmują one szeroki zakres usług, które są podzielone na dwie główne kategorie: usługi online z informacjami i rozrywką, a także standardowe Care Connect oferujące wsparcie dla kierowcy w różnych sytuacjach.

Infotainment online są dostępne dla systemów Amundsen i Columbus. Są one bezpłatne przez pierwszy rok po zakupie nowego samochodu oraz mogą być przedłużone na 3 kolejne lata w pakiecie biznesowym za dodatkową opłatą. W systemie Amundsen, usługi uruchamiane za pośrednictwem podłączonego smartfona lub pamięci USB, a w systemie Columbus również poprzez zintegrowaną kartę SIM.

Skoda Kodiaq - Infotainment Online - usługi online

Informacje o korkach dostarczane w czasie rzeczywistym to jedna z zalet Infotainment Online. Jeżeli wybrana trasa jest przejezdna, na wyświetlaczu kierowca widzi ją w kolorze zielonym, gdy jest lekko zakorkowana – w kolorze pomarańczowym, a gdy jest mocno zakorkowana lub nieprzejezdna – wyświetla się na czerwono. W tym przypadku usługa sugeruje odpowiednie trasy alternatywne. Działa na autostradach, drogach bocznych i obejmuje większość krajów europejskich.

System oferuje również dostęp do aktualnych cen paliw na najbliższych stajach benzynowych. Usługa parkingowa informuje kierowcę o parkingach wielopiętrowych lub podziemnych w okolicy. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, wskazuje liczbę wolnych miejsc i ewentualne opłaty. System posiada także „Ulubione Punkty Podróży”, które kierowcy Skody Kodiaq mogą przesyłać do swojego samochodu za pośrednictwem portalu Skoda Connect. Cele podróże i trasy mogą być przesyłane do auta w taki sam sposób. Wiadomości online mogą być filtrowane wg własnych zainteresowań, a informacje o pogodzie zawsze pozwolą przewidzieć sytuację na drodze.

System Columbus jest również wyposażony w Google Earth i Google Street View. Google Earth działa tak, że przenosi interaktywne mapy na realistyczne zdjęcia, z których może korzystać kierowca. Kierowca może kliknąć w zdjęcie i następnie zaakceptować je jako miejsce docelowe. Google Street View pokazuje z kolei panoramiczny widok ulicy (w widoku 360 stopni), a także daje możliwość wyszukania interesującego nas punktu poprzez wyszukiwarkę Google (wpisując nazwę lub podając ją głosowo). Kolejną usługą oferowaną wyłącznie dla Systemu Columbus jest aktualizacja map dostępna co sześć miesięcy.

Skoda Kodiaq - Care Connect

Jest standardem już od wersji Active i oferuje pomoc kierowcy w różnych sytuacjach - np. po wypadku, gdy uaktywniły się poduszki powietrzne, uruchamia automatyczne połączenie alarmowe (eCall). Samochód sam łączy się z numerem alarmowym i przekazuje ważne informacje. Wtedy członek zespołu ratunkowego stara się uzyskać więcej szczegółów o wypadku. Gdy pasażerowie nie będą reagować, dyspozytor wyśle na miejsce karetkę. Kierowca i pasażerowie mogą także aktywować połączenie alarmowe ręcznie za pomocą przycisku na podsufitce.

Kierowca może również zgłosić awarię poprzez połączenie eCall. Wezwanie dotrze do mobilnego call centre, które przybędzie na miejsce w razie potrzeby. Przycisk „i”, również na podsufitce, daje możliwość uzyskania połączenia informacyjnego. Przycisk ten może być również użyty podczas jazdy, by otrzymać ważne informacje o samochodzie z call center.

Dzięki Proaktywnej Obsłudze (Proactive Service), Skoda Kodiaq wysyła informacje istotne dla obsługi serwisu z dużym wyprzedzeniem. Serwis może wykorzystać te informacje, aby skontaktować się z klientem i umówić się na wizytę. Kierowca może ustawić, by samochód sam wysyłał dane do portalu Skoda Connect. Wszystkie dane kierowca może odczytać samodzielnie, logując się na portalu (od jesieni 2017).

W Care Connect istnieją również inne usługi online, które działają za pośrednictwem aplikacji Skoda Connect. Dzięki usłudze „podglądania” stanu pojazdu, kierowca może sprawdzić czy okna i drzwi w samochodzie zostały zamknięte, sprawdzić przebieg, poziom paliwa, zasięg i inne. Można również przesłać cele podróży do nawigacji.

SUV Skody sprawdza się świetnie się również w mieście, dzięki funkcji pomocnej przy parkowaniu: kierowca może odnaleźć swój samochód na parkingu, dużym parkingu przyda się funkcja „klakson i błysk”, która sprawia, że samochód zatrąbi i błyśnie światłami.

Kolejna funkcja Skoda Connect okaże się użyteczna, gdy samochód będzie kierowany przez inną osobę - na przykład smartfon może alarmować właściciela, gdy jego auto przez innego kierowcę będzie użytkowane w sposób, na który on nie pozwala – za szybko lub poza określonym obszarem. Dzięki Trip Statistics, właściciel może uzyskać dostęp do statystyk ruchu.

Inne aplikacje Skody

SmartGATE może przenosić dane, takie jak zużycie paliwa lub ukończone podróże, z pojazdu do smartfona za pośrednictwem sieci WLAN. Informacje te można później analizować na Skoda Drive Portal.