Pierwsze z nowych rozwiązań to ochrona krawędzi drzwi (DOOR PROTECTION). Składa się ona z wąskiej listwy z tworzywa sztucznego, która pod działaniem sprężyny wyskakuje przy otwieraniu drzwi. Chroni ona drzwi od zarysowań wtedy, gdy te są otwarte – ale także chroni sąsiadujące pojazdy na parkingu.

Drugą nowością jest elektryczna blokada tylnych drzwi dla dzieci - zapobiega otwarciu drzwi przez najmłodszych. Kierowca może aktywować elektryczne zabezpieczenie dla dzieci, naciskając przycisk w przedniej części kabiny pasażerskiej. W ramach pakietu rodzinnego, Skoda oferuje tę blokadę wraz z pojemnikiem na odpadki w drzwiach, roletami tylnych szyb bocznych oraz sztuczną skórę zamiast tkaniny na tylnej części przednich foteli – wszystko z myślą o dzieciach.

Dla pasażerów z tyłu stworzono trzecie nowe rozwiązanie "Simply Clever" - pakiet, który zawiera koce i zagłówki umożliwiające spanie w podróży. Zagłówki mogą być rozkładane na boki, w celu uniknięcia dyskomfortu opierania głowy. Na oparciach przednich foteli znajdują się również składane stoliki. Nawet bezpieczeństwo najmniejszych pasażerów jest brane pod uwagę: dzięki uchwytom ISOFIX foteliki dla dzieci mogą być zamontowane z użyciem odpowiednich zaczepów i zabezpieczone dodatkowym pasem, zwanym top tether. Po bokach trzeciego rzędu siedzeń znajdują się uchwyty na kubki oraz schowek na telefon.

Uchwyt na bilety parkingowe, schowki na monety i klucze, które znajdują się w na konsoli środkowej między przednimi siedzeniami, to kolejne Przemyślane rozwiązania. Tuż obok znajduje się podwójny uchwyt na butelki, które można otworzyć jedną ręką. To ułatwia podróżowanie samemu - dno uchwytu jest ukształtowane w taki sposób, że spód standardowej butelki o poj. 0,5 l jest bezpiecznie zablokowany. Pozwala to na otwarcie lub zamknięcie butelki podczas jazdy.

Szóstą funkcjonalnością "Simply Clever" jest innowacją w Skodzie – interkom, czyli In-Car Communication (ICC). Specjalny mikrofon urządzenia głośnomówiącego odbiera mowę kierowcy i przesyła ją do głośników z tyłu, żeby pasażerowie z tyłu lepiej go słyszeli.

We wszystkich czterech drzwiach Skody Kodiaq znajduje się mała kieszeń na kamizelkę odblaskową. Od wersji Ambition wzwyż, przednie drzwi mają także schowki na parasol. Przednie boczki drzwi posiadają także uchwyty na 1,5-litrowe butelki, a z tyłu znajduje się miejsce na butelki 1-litrowe. Nowy model Skody ma łącznie 27 schowków, w tym kieszeni i uchwytów, o łącznej objętości ponad 30 litrów.

Również wśród sprawdzonych i popularnych rozwiązań we wnętrzu Skody znajduje się uchwyt na bilety oraz pojemnik na odpadki w drzwiach (z przodu lub z tyłu). Zabezpieczenie prze wlaniem złego paliwa dla silników TDI, dwustronna mata podłogowa do bagażnika, siatki na przednich fotelach oraz skrobaczka w klapce wlewu paliwa to kolejne, znane już funkcjonalności "Simply Clever".

Roleta bagażnika została zaprojektowana tak, by się wysuwać: po delikatnym naciśnięciu automatycznie przesuwa się w kierunku przodu pojazdu, odkrywając przestrzeń ładunkową. Cztery składane haczyki na torby i trzyczęściowy zestaw siatek zapewnią porządek w bagażniku. Pojedyncze elementy mogą być przechowywane pod opcjonalną podwójną podłogą bagażnika.

Nowo zaprojektowana kierownica jest dostępna w wielu wariantach. W zależności od wyposażenia, kierownica posiada łopatki dla przekładni DSG i wielofunkcyjne przyciski na ramionach, które posiadają subtelne, chromowane wykończenie. Po raz pierwszy, jako opcja, kierownica może być także podgrzewana.

Gama systemów bezpieczeństwa Skody Kodiaq jest kompleksowa. Poduszki kierowcy i pasażera z przodu, poduszka powietrzna na kolana kierowcy, dwie boczne poduszki powietrzne z przodu oraz kurtyny powietrzne dla pasażerów przednich i tylnych siedzeń są dostępne w standardzie. Opcjonalnie dostępne są również boczne poduszki powietrzne z tyłu. W aucie występuje także system alarmowy, z funkcją personalizacji za pośrednictwem kluczyka. Dzięki temu można wprowadzić indywidualne ustawienia dla maksymalnie trzech użytkowników pojazdu, włączając w to ustawienia Driving Mode Select.

Panoramiczny dach, z licznymi możliwościami ustawień, wprowadza więcej światła i powietrza do wnętrza. W zimie można zaprogramować w samochodzie ogrzewanie postojowe, które włącza się za pomocą pilota przed rozpoczęciem jazdy, zapewniając sobie komfortową temperaturę już od samego początku jazdy. Niewidoczna folia ClimaCoat, zintegrowana z podgrzewaną przednią szybą, zapewnia z kolei nieocenioną ochronę w silnym słońcu, jak również ochronę termiczną.