Auto Świat Żegnajcie obniżki cen

Żegnajcie obniżki cen

Kończą się wakacje, zaczyna rok szkolny, ceny paliw na stacjach w Polsce są na poziomie praktycznie zbieżnym z ubiegłotygodniowym. Po serii obniżek, trwającej przez całe lato,  rynek detaliczny paliw wszedł w fazę stabilizacji. Na razie dalszych obniżek raczej nie będzie.

Paliwo
Onet
Paliwo

Firma doradcza e-petrol.pl regularnie monitoruje ceny paliw na stacjach w Polsce. W tym tygodniu przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 wynosi 4,53 zł/l, czyli o grosza mniej niż tydzień temu. Olej napędowy utrzymał ogólnopolską wartość przeciętną 4,28 zł/l. Podrożał autogaz, o 4 gr. na litrze, do 2,18 zł/l, co jednak jest zrozumiałe, bo od pewnego czasu segment detaliczny nie nadążał za zmianami w hurcie.

Najtańszym jeśli chodzi o benzynę województwem jest w tym tygodniu, w stosunku do reszty Polski, śląskie. Na drugim biegunie znazło się opolskie. W przypadku oleju napędowego też najkorzystniejsze ceny uzyskamy na Górnym Śląsku, najwyższe zaś obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim (opolskie w tym tygodniu, jeżeli chodzi o olej, plasuje się dość korzystnie w tabeli). Najniższa średnia cena autogazu w Polsce jest teraz natomiast w województwie podlaskim, najwyższa - w zachodniopomorskim.

Na międzynarodowych rynkach naftowych baryłka ropy utrzymuje się od dłuższego czasu w przedziale 70-80 USD, oczywiście są wahania, nierzadko całkiem dynamiczne, w górę i w dół, jednakże w ramach tego zakresu. Po tym jak jeszcze kilka dni temu ropa taniała, ostatnio nastąpiło odbicie w górę, które wyciągnęło notowania z okolic 72 do 75-76 USD. Polski rynek paliwowy podąża za tendencjami międzynarodowymi jeśli chodzi o ceny (oczywiście z uwzględnieniem kursu złotówki), dlatego wcześniej reagował obniżkami na spadki, a teraz, przy podwyżkach na świecie, najpewniej nie będzie wprawdzie jakichś mocniejszych zwyżek, ale raczej na pewno stabilizacja, może ewentualnie z lekkim ruchem do góry.

Źródło: e-petrol.pl

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków