Fiat Punto Evo - EVOlucja
Anonymous, , 22.10.2009SPONSOROWANE:
- Tani kredyt na samochód
- Poznaj Peugeota 208
- Skoda Citigo bez tajemnic
- Skoda Superb: powyżej średniej
- Tanie części tylko u nas!
Wyposażenie: Metalic, Centralny zamek, Elektryczne szyby, Immobilizer, Wspomaganie ...
Wyposażenie: Metalic, Centralny zamek, Elektryczne szyby, Immobilizer, Wspomaganie kierownicy, ...
Wyposażenie: Metalic, Centralny zamek, Elektryczne szyby, Immobilizer, Wspomaganie ...
Wyposażenie: Metalic, Centralny zamek, Elektryczne szyby, Immobilizer, Wspomaganie kierownicy, ABS,
Sonda
Zmiany zewnętrzne upodobniły Fiata Punto do kompaktowego Bravo. Więcej modyfikacji znajdziemy pod maską
Zewnętrzne zmiany (w stosunku do Grande Punto) mają tyle samo przeciwników co zwolenników. Upodobnienie przodu auta do "twarzy" Bravo dla jednych jest udanym zabiegiem stylistycznym, a według drugich – zupełnym nieporozumieniem. Ponieważ rozstrzygnięcie tej kwestii okazuje się niemożliwe (wiadomo, każdy ma własny gust), przyjrzyjmy się bliżej innym modyfikacjom wprowadzonym w bestsellerze Fiata.
Wsiadamy do środka. Także tu widać zapożyczenia z większego Bravo, ale w tym przypadku nie wywołują one aż takich kontrowersji. Nowe ukształtowanie deski rozdzielczej dodało Punto elegancji, a żywe kolory tapicerek wprowadziły więcej życia do kokpitu Fiata Punto EVO.
Lepsza przejrzystość? Pod tym względem już wersja sprzed face liftingu nie dawała podstaw do narzekania. Nowością jest za to platforma multimedialna Blue&Me – TomTom, która umożliwia obsługę telefonu komórkowego (Bluetooth), nawigacji oraz komputera pokładowego za pomocą dotykowego ekranu umieszczonego nad centralną konsolą. Na monitorze wyświetlane są także wskazówki dla kierowcy dotyczące stylu jazdy (Eco Drive Info), by samochód spalał jak najmniejsze ilości paliwa, a tym samym emitował jak najmniej CO2.
Troska o środowisko odgrywała kluczową rolę z procesie zmian Fiata Punto. Pod maską auta montowane będą najnowocześniejsze silniki benzynowe MultiAir (z elektrohydraulicznym sterowaniem zaworami dolotowymi) oraz kolejna generacja diesli Multijet. W przypadku nowych motorów benzynowych emisja CO2 spadnie o ok. 10 proc. przy jednoczesnym wzroście mocy i momentu obrotowego (w stosunku do silników starszej generacji).
W ofercie pozostaną także motory 1.2/65 KM oraz 1.4/77 KM. Ten ostatni będzie opcjonalnie wyposażany w system Start& Stop, który w przypadku jednostek MultiAir oraz Multijet o mocach 75 i 95 KM znajdzie się w standardzie. Benzynowy, 8-zaworowy silnik 1.4 został przystosowany do zasilania gazem ziemnym CNG (77 KM) lub LPG (70 KM).
W wyposażeniu zwiększającym bezpieczeństwo pojawi się airbag kolanowy kierowcy oraz system doświetlania zakrętów lampami przeciwmgielnymi. Nowy Fiat Punto Evo powinien trafić do salonów jeszcze w tym roku. W Niemczech podstawowa, ale lepiej niż poprzednio wyposażona odmiana Punto jest droższa o ok. 1 tys. euro (ok. 4,3 tys. zł). Miejmy nadzieję, że w Polsce różnica między ceną Grande Punto a Punto Evo aż tak duża nie będzie.
PODSUMOWANIE
To się nazywa lifting! Po serii modyfikacji w stylu "znajdź 3 różnice", którymi coraz częściej raczą nas producenci aut, Fiat zdecydował się dość odważnie zmienić Punto. Dla mnie znacznie ważniejsze od designu są aspekty techniczne – pod maskę Fiata trafiły jedne z bardziej zaawansowanych technicznie jednostek benzynowych wyposażonych standardowo w Start&Stop. Bezpieczeństwo zwiększa airbag kolanowy, a system Blue&Me – TomTom jest łatwy w obsłudze.































