Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępni ten odcinek jeszcze przed 1-majowym weekendem.

Autostrada A1 - jaką ma długość

Autostrada A1 z Gdańska do Łodzi ma 296 km długości, stąd do Warszawy jest jeszcze 100 km, więc trasa ze stolicy do Gdańska liczy ok. 400 km.

Jadąc dobrym autem z dozwoloną na polskich autostradach prędkością 140 km/h dojedziemy z Warszawy nad morze w 3 godziny. Jadąc nieco wolniej lub robiąc krótkie przerwy na odpoczynek trasę ze stolicy do Gdańska pokonamy w ok. 4 godziny.

Autostrada A1 - ile kosztuje przejazd

Ile kosztuje przyjemność podróżowania autostradą A1? W porównaniu z A2 (z Warszawy do Poznania i dalej do granicy z Niemcami) jest tanio. Trzeba bowiem zapłacić tylko za odcinek Toruń-Gdańsk - opłata wynosi 29,90 zł. Pozostałe odcinki są na razie bezpłatne, podobnie jak odcinek A2 z Warszawy do Łodzi.

Decyzję o wprowadzeniu opłaty na całej długości A1 podejmie ministerstwo infrastruktury. Kiedy to nastąpi? Nieprędko, ponieważ na nowo zbudowanych odcinkach nie ma pełnej infrastruktury autostradowej (parkingów, stacji paliw, barów itp).

Autostrada A1 - to miej na uwadze

O braku infrastruktury trzeba pamiętać wybierając się A1 nad morze - na 140-kilometrowym odcinku ze Strykowa do Torunia nie ma ani jednej stacji benzynowej!

Autostrada A1 jest jedyną polską autostradą biegnącą z północy na południe. W przyszłości połączy Trójmiasto przez Grudziądz, Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice z czeską granicą w Gorzyczkach.

Pierwszy 25-kilometrowy odcinek między Pruszczem Gdańskim i Tczewem udostępniony został kierowcom w 2007 roku.

Kilka odcinków A1 ze Strykowa do granicy czeskiej już jest gotowych, jednak termin oddania całej trasy nie jest znany. (Foto Łukasz Jóżwiak - GDDKiA)