Wybierz samochód

BMW Seria 6

BMW Seria 6

BMW serii 6 to klasyczne GT. I generacja (E24) zadebiutowała w 1976 roku i do dziś jest jednym z najładniejszych aut bawarskiej marki. Był następcą dla BMW E9.

Nadwozie robi bardzo dobre wrażenie, przedni pas jest lekko nachylony nad jezdnią, tworząc charakterystyczny dla kilku późniejszych modeli BMW nosek i otrzymując przydomek „rekin”. Sylwetka auta jest smukła, mocno wydłużona i elegancka. Doskonale sprawdzał się zarówno na torze, jak i w trasie, dzięki doskonałemu prowadzeniu i solidnemu wyposażeniu, które, jak na ówczesne czasy, było bardzo bogate (m.in. elektryka szyb, podgrzewane fotele czy komputer pokładowy i klimatyzacja). W wysoce komfortowych warunkach podróżowały 2 osoby dorosłe, lecz tylna kanapa również oferowała zadowalające warunki podróżowania.

E24 miała pod maską wyłącznie silniki 6-cylindrowe w układzie rzędowym, które nadawały jej niepowtarzalny charakter. Najmniejsza jednostka miała 2,8 litra i 184 KM, a gamę silnikową zamykał 3,5-litrowiec o mocy 218 KM. Do wyboru były 3- i 4-stopniowe automaty oraz 4- i 5-biegowe skrzynie manualne. Napęd, tradycyjnie dla BMW, był przenoszony na tylną oś.

W 1989 roku zakończono produkcję BMW serii 6, a jego nieoficjalnym następcą miała być seria 8 (E31).

Po 14 latach, „szóstka” doczekała się następczyni. BMW E63 weszło na rynek w 2002 roku i miało ciężkie zadanie - godnie reprezentować następcę stylowego coupe z lat 70. Niestety, jeśli chodzi o stylistykę, auto odniosło porażkę. Choć wielu osobom, nadwozie się podoba, większości nie przypadło do gustu. Samochód zachował charakter GT, lecz zarówno przednia, mocno wydłużona, jak i tylna, wklęśnięta część nadwozia nie robiły dobrego wrażenia.

Karoserię wykonano w dużej mierze z aluminium i stali, ale użyto także tworzyw sztucznych. Nowa seria 6 powstała na płycie podłogowej „piątki” E60 i mierzy 4877 mm długości, 1900 mm szerokości i 1372 mm wysokości. Dzięki znacznym rozmiarom, głównie osoby z przodu, ale także pasażerowie na tylnej kanapie, mogą podróżować w komfortowych warunkach. Wnętrze zostało bardzo dobrze wykonane-zarówno użyte materiały jak i ich spasowanie stały na bardzo wysokim poziomie.

W 2004 roku pojawiło się także nadwozie cabrio oznaczone E64. 3 lata później „szóstka” przeszła facelifting, który objął dopracowanie wnętrza, modyfikację kierunkowskazów oraz przednich i tylnych lamp.

Pod maską bawarskiego GT znalazło się 5 jednostek napędowych - 4 benzynowe i 1 wysokoprężny. Diesel rozwijał moc 286 KM z 3 litrów pojemności z pomocą turbosprężarki. Jednostki benzynowe to zarówno 6- jak i 8-cylindrowe jednostki o mocy od 257 do 367 KM. W autach wykorzystywano 6-stopniowe przekładnie Steptronic.

W 2011 roku zaprezentowano III generację BMW serii 6 (F13). Kontrowersyjna stylistyka poprzedniczki została poprawiona, ale wciąż auto wzbudzało emocje (nie zawsze pozytywne). Nadwozie zyskało bardziej sportowy i dynamiczny wygląd dzięki ostrzejszym liniom i większej ilości przetłoczeń przechodzących w zaokrąglone kształty.

Auto, oprócz klasycznego coupe, występuje także w nadwoziu cabrio (F12), oraz, po raz pierwszy, jako 4-drzwiowy fastback (F06), o nawie Gran Coupe. Wnętrze zostało doskonale dopracowane i zapewnia wysoki poziom komfortu i luksusu.

W 2014 roku auto poddano liftingowi, który obejmował tylko nadwozie. Zmianie uległy reflektory oraz zderzaki. BMW nie wyglądało już tak wyzywająco co II generacja i bardziej przypadła do gustu klientom.

Pod maską znajdziemy jeden z 2 silników benzynowych, 6- i 8-cylindrowych o mocy odpowiednio 320 i 450 KM, lub jeden wysokoprężny. Rzędowa „szóstka” generuje 313 KM. Każdy silnik jest oferowany z napędem na tylną oś lub xDrive oraz z 8-stopniową skrzynią automatyczną. Co ciekawe, na amerykańskim rynku można także zamówić auto z 6-biegową przekładnią manualną.

Konkurentami BMW serii 6 są m.in. Audi A7, Mercedes-Benz CLS.

BMW Seria 6 - generacje

BMW Seria 6 - powiązane artykuły

Pokaż więcej