• W Polsce użytkownik hulajnogi elektrycznej jest pieszym
  • Nie ma formalnego zakazu jazdy na hulajnodze pod wpływem alkoholu
  • Poza nielicznymi wyjątkami nie wolno hulajnogą elektryczną (ani zwykłą) poruszać się ani po drodze dla rowerów, ani po ulicy

Jadąc hulajnogą elektryczną, można rozpędzić się do 25 km/h. Nieprzypadkowo bardzo wiele modeli hulajnóg elektrycznych (jak również monocykli elektrycznych i podobnego sprzętu) rozpędza się do takiej właśnie prędkości i ani trochę wyższej: dzięki temu spełniają wymogi przepisów obowiązujących w różnych krajach, które klasyfikują je jako „urządzenia transportu osobistego” lub podobne. W wielu krajach elektryczne skutery czy hulajnogi podlegają pod jasne i czytelne przepisy mówiące gdzie i na jakich zasadach wolno nimi jeździć. W Polsce takie przepisy zapowiadane są od lat, ale wciąż ich nie ma.

Hulajnogi elektryczne - jesteś szybkim pieszym!

Skoro elektryczna hulajnoga to nie rower, to znaczy to, że nie wolno nią jechać po drodze dla rowerów, a tym bardziej po ulicy. Formalnie rzecz biorąc, hulajnoga elektryczna ma status taki sam jak wrotki, rolki albo zwykła hulajnoga bez napędu - a zatem, posługując się nią, mamy status osoby pieszej. To, że jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych środków transportu miejskiego (duża prędkość, małe kółka), nie ma z formalnego punktu widzenia żadnego znaczenia.