Już nie lata czy miesiące, a tygodnie dzielą nas od otwarcia pierwszej stacji tankowania wodoru w Polsce. Armen Konrad Artwich, członek zarządu PKN Orlen, wyjaśnił podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie: "W najbliższych tygodniach w Krakowie otworzymy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce; taka infrastruktura będzie powstawać też w Czechach i na Słowacji"

Placówka będzie przeznaczona przede wszystkim na potrzeby lokalnej komunikacji miejskiej. Do 2026 r. na ulicach Krakowa będzie kursować nawet 150 wodorowych autobusów - jak podaje dziennik "Rzeczpospolita". Artwich zapewnił, że stacja dostępna będzie także dla innych pojazdów. Na tym nie koniec.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Trzy stacje wodorowe w Polsce już w 2023 r.

Plany Orlenu są ambitne. Koncern zamierza wybudować aż 100 stacji tankowania wodoru w ciągu najbliższych ośmiu lat. "Planujemy w najbliższych miesiącach uruchamianie stacji tankowania wodoru. Myślimy nie tylko o rynku polskim, ale i o rynkach ościennych, jak czeski czy słowacki" – dodał Artwich.

Do 2030 r. powstanie 57 placówek w Polsce, 26 na Słowacji i 28 w Czechach. Jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli skorzystać z trzech stacji w Czechach i jednej w Polsce. Rok później dołączą jeszcze placówki w Poznaniu i w Katowicach.

Wygląda zatem na to, że w krajowej rywalizacji wygra Kraków. Do tej pory typowano Konin, który zapowiadano jako pierwsze miejsce w Polsce ze stacją do tankowania pojazdów (na początku roku lokalny MZK podpisał umowę z ZE PAK na dostawę paliwa).