Wygląda na to, że czasy tanich chińskich samochodów powoli odchodzą w niebyt. Tę tezę potwierdza debiutująca na polskim rynku marka Skywell, a raczej jej pierwszy i jak na razie jedyny model osobowy: ET5. Pod tą nazwą kryje się SUV o długości 4698 mm, szerokości 1908 mm, wysokości 1696 mm i rozstawie osi wynoszącym 2800 mm. We wnętrzu znalazło się miejsce dla pięciu pasażerów oraz przestrzeń bagażowa mieszcząca od 467 do 1141 litrów.

Chiński SUV może zaskakiwać dość mocno ograniczoną prędkością maksymalną, która wynosi 150 km/h. Wytłumaczeniem jest elektryczny napęd i chęć uzyskania jak największego zasięgu. Zastosowany silnik uzyskuje moc 150 kW (204 KM) i zasilany jest z baterii o pojemności 72 kWh. Podawane przez producenta średnie zużycie energii wynosi 19,3 kWh/100 km, a maksymalny zasięg auta to 520 km. Ładowanie baterii od 0 do 100 proc. zajmuje 6,5 godziny (AC 11 kW), ale już 30 minut ma pozwolić na uzupełnienie zapasu energii od 20 do 80 proc. (DC 100 kW).

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

W cenniku widnieją dwie wersje wyposażeniowe Skywell ET5, tj. Comfort i Luxury. Ta pierwsza kosztuje 199 900 zł, bogatsza 224 900 zł. Usprawiedliwieniem dość wysokiej ceny, oprócz elektrycznego napędu, jest stosunkowo bogate wyposażenie, które obejmuje m.in. elektrycznie regulowane, podgrzewane i wentylowane fotele skórzane, automatyczną klimatyzację 4-strefową, tempomat adaptacyjny, asystenta utrzymania pasa ruchu, asystenta parkowania i autonomiczny system hamowania awaryjnego. Nabywcy wersji Luxury oprócz standardowej czarnej tapicerki mogą za dopłatą wybrać tapicerkę w kolorze szarym lub brązowym, a także zdecydować się na opcjonalną kamerę 360.

Producent auta, firma Skywell New Energy Automobile Group, należy do Skywell Group, która jest jednym z chińskich producentów pojazdów z napędem alternatywnym i w swojej ofercie ma m.in. mikrobusy i autobusy. Teraz firma zamierza stać się marką rozpoznawalną na całym świecie, stąd m.in. jej debiut również w Polsce. Na naszym rynku wyłącznym importerem samochodów Skywell jest Auto-Atut z grupy Polmozbyt Południe SA.