Wybierz samochód

Honda CR-V

Honda CR-V

Honda CR-V to kompaktowy SUV produkowany przez japońską markę. Nazwa jest skrótem od „Comfort Recreational Vehicle”. Model ten był pierwszym autem sportowo-użytkowym wprowadzonym na rynek europejski przez Hondę.

I generacja zadebiutowała w 1996 roku i bazowała na popularnym Civic-u. CR-V szybko zdobyła popularność i była chętnie kupowana. Nadwozie wygląda dosyć rasowo i ma terenowy charakter, mimo iż standardowo napęd był przekazywany na przednie koła. Dopiero przy okazji liftingu w 1999 roku auto doczekało się dołączanego napędu na 4 koła.

Jedyną jednostką napędową był 2-litrowy benzyniak o mocy 128 KM, a podczas wspomnianego liftingu, silnik zyskał dodatkowe 19 KM, a moment obrotowy był przekazywany za pośrednictwem 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej. Oprócz tego zmianie uległ przedni i tylny zderzak.

Ciekawym rozwiązaniem był także sposób otwierania klapy bagażnika – odbywało się o nie do góry, lecz w prawo, możliwe też było otwarcie samej części szklanej.

II generacja auta pojawiła się na rynku w 2001 roku. Stylistyka nadwozia była bardzo zbliżona do poprzednika, ale głównie przód otrzymał świeższy wygląd. Auto bazowało na płycie podłogowej, na której zbudowany został Civic 7. generacji. Spore wnętrze bez problemu zapewni odpowiedni poziom wygody dla 5 pasażerów a w bagażniku zmieści się aż 527 litrów bagażu. Podobnie jak w poprzedniej generacji, tu również klapa bagażnika otwiera się w prawo. Tym razem standardowo auto było wyposażony napęd na 4 koła (jedynie w USA dostępna była wersja z napędem na przednią oś).

Po raz pierwszy pojawił się także silnik wysokoprężny. 2,2-litrowa jednostka i-CTDi z turbodoładowaniem rozwijała 140 KM i swoją moc przekazywała wyłącznie za pośrednictwem manualnej skrzyni biegów o 5 lub 6 przełożeniach. Oprócz tego dostępne były też 2 benzyniaki – 2-litrowy silnik dysponował mocą 150 KM, a jednostka o pojemności 2,4 litra – 160 KM. Do tych silników można było także wybrać 4- lub 5-biegowy automat.

W 2005 roku przeprowadzono facelifting, który objął m.in. nowy zderzak, reflektory oraz tylne lampy. 2 lata później w Europie dostępna była już III generacja crossovera Hondy. Nadwozie uległo tym razem znaczącej zmianie – auto nabrało nowoczesnego stylu i upodobniło się do innych modeli marki. Po raz pierwszy klapa bagażnika otwierała się do góry, zamiast w bok, a koło zapasowe zamiast na niej, umieszczono pod podłogą kufra.

Pod maską znalazł się znany z poprzedniej generacji diesel i-CTDi o mocy 140 KM, oraz te same benzyniaki, lecz w większej jednostce moc zwiększono do 166 KM.

W 2010 przeprowadzono facelifting CR-V. Odświeżono m.in. wnętrze, a także przednią część auta Poza tym, jednostka wysokoprężna została zastąpiona 2,2-litrowym dieslem i-DTEC rozwijającej 150 KM. Moc na wszystkie koła przekazywać mogła 6-biegowa skrzynia manualna oraz 5-stopniowy automat.

W 2011 roku zaprezentowano IV generację Hondy CR-V. Auto wyróżnia bardzo nowoczesny wygląd i futurystyczne linie. Japoński crossover ma stały napęd na przednie koła, a po dopłacie można wyposażyć go w dołączany napęd tylnej osi. Początkowo pod maską znalazł się diesel znany z poprzedniej generacji, a także mniejsza jednostka wysokoprężna 1,6 o mocy 120 KM. Benzyniak V-TEC miał 2 litry pojemności i rozwijał 155 KM.

Gdy w 2014 roku zaprezentowano model po faceliftingu, gama jednostek napędowych również uległa zmianie. Większy silnik diesla został zastąpiony 1,6-litrową jednostką o mocy 160 KM. Oprócz tego zmianie uległy zderzaki, atrapa chłodnicy a także reflektory. Nowością była także 9-stopniowa skrzynia automatyczna.

Głównym konkurentem Hondy CR-V był m.in. Ford Kuga, Volkswagen Tiguan i Toyota RAV4.

Honda CR-V - generacje

Honda CR-V - powiązane artykuły

Pokaż więcej