Jednoślad dla wielu osób jest bardzo praktycznym środkiem transportu. Dotyczy to szczególnie skuterów, które są tanie w eksploatacji, a do tego pozwalają na sprawne poruszanie się po zatłoczonych ulicach miast.

Jakie uprawnienia do jazdy motorowerem?

Równie ważna okazuje się możliwość prowadzenia motoroweru bez prawa jazdy. Ale trzeba pamiętać, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy np. skuter ma silnik o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 i osiąga prędkość maksymalną nie większą niż 45 km/h. Jeżeli pojazd ma większą pojemność lub może jechać szybciej, to wymagane jest prawo jazdy kategorii A1 lub A.

Jak bezpiecznie jeździć motorowerem? Czyli myślenie jednym śladem Foto: Auto Świat
Jak bezpiecznie jeździć motorowerem? Czyli myślenie jednym śladem

Jak jeździć motorowerem, by to było bezpieczne

Motorowerzyści często narzekają na kierowców samochodów, ale sami także są winni. Jeżdżenie obok innych aut "na milimetry" czy wciskanie się przed pojazdy za wszelką cenę może skończyć się potrąceniem jednośladu. Wystarczy, że prowadzący auto nieznacznie skręci, by ominąć dziurę w jezdni. Wtedy może zabraknąć tych kilku milimetrów. Potrącony kierujący jednośladem może się przewrócić lub co gorsza – wpaść pod jadący na pasie obok samochód. Warto przypomnieć, że omijanie i wyprzedzanie wymagają zachowania bezpiecznego odstępu od omijanego lub wyprzedzanego pojazdu czy przeszkody.

Takie samo niebezpieczeństwo niesie z sobą przejeżdżanie z prawej strony aut. Kierowcy nie zawsze patrzą w prawe lusterko i wtedy łatwo o wypadek.

Kolejnym problemem jest jazda po chodniku i przejściach dla pieszych. Najczęściej czynią tak osoby rozwożące pizzę. Niestety, wiele z nich uważa, że to przejaw sprytu, jednak tak naprawdę oznacza to brak wyobraźni. Mimo że skuter jedzie zazwyczaj z niewielką prędkością, przy uderzeniu może wyrządzić pieszemu krzywdę. Wbrew pozorom zderzenie idącej osoby z motorowerem można porównać do zderzenia np. skutera z większym pojazdem.

Jak bezpiecznie jeździć motorowerem? Czyli myślenie jednym śladem Foto: Auto Świat
Jak bezpiecznie jeździć motorowerem? Czyli myślenie jednym śladem

Czy motorowerem można jeździć cały rok?

Motorowerem można jeździć przez cały rok. Nie ma bowiem przepisów, które zakazywałyby tego w jakiejkolwiek porze roku. Jednakże, decydując się na jazdę zimą, kiedy nawierzchnia jest oblodzona czy też pokryta warstwą śniegu, należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio przygotować siebie (ciepły ubiór) oraz swój motorower na te szczególne warunki (można kupić dedykowane zimowe opony).

Warto jednak przede wszystkim poważnie przemyśleć, czy naprawdę konieczne jest wyjeżdżanie motorowerem na drogę w warunkach zimowych. Nie jest to bowiem zbyt bezpieczne, ponieważ bardzo łatwo o wpadnięcie w poślizg, a komfortowe raczej też nie bywa. Dlatego, jeśli nie jest się absolutnie do tego zmuszonym, lepiej zostawić w spokoju swój jednoślad i wybrać inny sposób na przebycie planowanej trasy.

Czy warto jeździć motorowerem?

Na pytanie, czy warto jeździć motorowerem, nie ma jednej odpowiedzi. Dlatego należy się do tej kwestii odnieść indywidualnie. Jest wiele osób, dla których motorower jest najwygodniejszym środkiem transportu, zwłaszcza w zakorkowanych miastach. Na jego korzyść przemawia zazwyczaj też dość niski koszt eksploatacji. Jednak przede wszystkim warto jeździć motorowerem bezpiecznie i zgodnie z przepisami, aby nie stwarzać zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa i innych osób.