Ta nowinka jest piekielnie droga, ale pobudza wyobraźnię i daje możliwość rywalizacji w wyścigach. Od 1897 r. organizowany jest w Nicei wyścig na wzgórze La Turbie, a od 1899 Nice Week – tydzień zawodów automobilowych. Organizatorem imprezy jest Automobile Club de Nice oraz redakcja „La France Automobile".

Jakie auta startowały w wyścigach? Np. 12-konne Daimlery. Właśnie taki pojazd tryumfował w wyścigu na dystansie 85 km – pokonał tę trasę ze średnią prędkością 34,7 km/h. Na podjeździe na wzgórze La Turbie baron Rothschild, prowadząc 12-konnego Daimlera, uzyskał średnią prędkość 41,1 km/h.

Początki marki Mercedes

Mieszkający w Nicei Emil Jellinek interesował się samochodami, kupował je, handlował nimi, ale miał niedosyt – uważał, że powinny mieć mocniejsze silniki i szybciej jeździć. Zamówił u Daimlera kilka pojazdów, ale postawił warunek, że muszą one osiągać co najmniej 40 km/h. Konstruktorem u Daimlera był wówczas Wilhelm Maybach. Skonstruował on nowy, mocniejszy 28-konny silnik Phoenix. Jellinek postawił kolejne warunki – samochody muszą być jeszcze mocniejsze i mieć moc 35 KM, a ponadto muszą nazywać się Mercedes – tak na imię miała jego córka. Zamówienie opiewało na 36 pojazdów wartych w sumie 550 tys. marek w złocie. Daimler nie mógł sobie pozwolić na odrzucenie takiej oferty.

Sukcesy w motorsporcie

Przygotowane na Nice Week 1901 Mercedesy (siedem sztuk) miały silniki o poj. 5,9 litra i mocy 35 KM. Na prostej osiągały zawrotną wówczas prędkość 90 km/h – nieosiągalną dla konkurentów.

Na podjeździe na wzgórze La Turbie Wilhelm Werner na Mercedesie 35 hp zajął pierwsze miejsce w klasie aut dwuosobowych, uzyskując średnią prędkość 51,4 km/h. Drugie miejsce też zajął Mercedes 35 hp. W kategorii aut sześciomiejscowych również tryumfował Mercedes 35 hp (kierowca Thorn).

Mercedes 35 hp z kierowcą Wilhelmem Wernerem wygrał wyścig długodystansowy na trasie Nicea-Salon-Nicea (392 km) – średnia prędkość przejazdu wyniosła 58,1 km/h.

I kolejny sukces Mercedesa 35 hp w Nice Week 1901 – w sprincie na dystansie 1 mili ze startu zatrzymanego osiągnął średnią prędkość 79,7 km/h.

Po tych zwycięstwach w Nice Week 1901 Mercedes 35 hp okrzyknięty został pierwszym nowoczesnym samochodem. Jego konstrukcja wyprzedzała swój czas, zrywała z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami wzorowanymi na powozach. Auto miało ramę ze stali, silnik umieszczony z przodu, dużą chłodnicę o strukturze plastra miodu (chłodnica ulowa), napęd na tylne koła, przekładnię kierowniczą i mechanizm zmiany biegów, dwa siedzenia z przodu i dwa z tyłu.

Po zwycięstwach Mercedesa 35 hp w Nice Week 1901 sekretarz generalny Automobile Club de France stwierdził: "wkroczyliśmy w erę Mercedesa".

W czerwcu 1902 r. Daimler Motoren Gesellschaft złożył wniosek o zarejestrowanie marki Mercedes jako znaku towarowego. 26 września 1902 r. marka została zarejestrowana i od tego czasu jest prawnie chroniona.