Opel Ascona B miał trafić do sprzedaży jako następca Kadetta, ale z racji większych wymiarów awansował do klasy średniej. Jednak pod względem odporności na awarie pojazd można zaliczyć do klasy najwyższej.

Co istotne, także teraz, gdy najmłodsze Ascony B mają po 30 lat, nadal dość łatwo je opanować. Nagłe awarie, poza spowodowanymi zaniedbaniem i zajeżdżeniem, występują rzadko – typowymi niedomaganiami są awarie pompy wody czy przedwczesne wycie w tylnym moście.

Nie ma, niestety, róży bez kolców – tymi kolcami jest korozja. Cienkie zabezpieczenie blach sprawiało, że nawet niezbyt stare egzemplarze rdzewiały. Znalezienie Ascony B ze zdrową i oryginalną blachą to prawie cud. Zresztą kupienie w Polsce jakiejkolwiek Ascony B będzie obecnie dość trudne. Powód jest prosty: remont Ascony kosztuje nie mniej niż innych, bardziej cenionych aut i – jeśli zaczynamy go od liczenia zysków i strat – nie opłaca się.

Łatwiej będzie znaleźć dobrą Asconę w Niemczech, ale trzeba za nią zapłacić 5-6 tys. euro. W ofercie rynkowej przeważają auta 2-drzwiowe z ubogim wyposażeniem – typowi przedstawiciele epoki. Na przełomie lat 70. i 80. za każdy dodatek trzeba było płacić.

Znalezienie nie tylko ładnego, lecz także oryginalnego egzemplarza będzie trudne także z tego powodu, że wiele aut było poddanych dzikiemu tuningowi – taki już los niedużych aut z solidną mechaniką i napędem na tył.

Są jednak i dobre wiadomości. Prosta konstrukcja gwarantuje nie tylko bezawaryjne podróżowanie, lecz także łatwość napraw w razie wystąpienia usterki. Warto także pamiętać, że nie powinno być kłopotów ze znalezieniem większości części zamiennych.

Często można dopasować podzespoły od innych Opli, bo pasują one do Ascony B – współzamienne są elementy z dużo młodszych aut. Problemy będą ze zdobyciem elementów ozdobnych karoserii oraz wyposażenia wnętrza.

Zaletą Ascony B jest również możliwość wykorzystywania auta do jazdy na co dzień. Choć opisywany egzemplarz ma już 35 lat, jego dynamika jest wystarczająca, a komfort jazdy podwyższają wygodne fotele oraz opcjonalna (często spotykana) automatyczna skrzynia biegów.

Poza tym jazda Asconą wcale nie musi być droga, bo ceny części zamiennych są akceptowalne, a spalanie nie przeraża.