Kierowcy powinni uważać nie tylko na siebie, ale i na swoje pojazdy – jak upał wpływa na jazdę samochodem? Na co powinni zwrócić uwagę zmotoryzowani?

Letnie upały doskwierają szczególnie w centrach miast, gdzie termometry zawsze wskazują nieco wyższe wartości i gdzie czasem trudno schować się  przed słońcem. Jazda po mieście bywa zatem bardzo uciążliwa, zwłaszcza wtedy, kiedy w koszty trzeba  wliczyć też... przedłużającą się podróż.

– Choć część mieszkańców udała się na wakacje, to w centrach dużych polskich miast i tak pojawiają się poranne i popołudniowe korki – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Kierowcy znajdują się więc w bardzo stresogennej sytuacji: z jednej strony muszą cierpliwie przebijać się przez miasto, a z drugiej radzić sobie z uciążliwym upałem – wyjaśnia Florkowska. Jak zatem nie dać się upałom i uratować samochód przed awarią?

Dmuchawce, latawce, klimatyzacja

Zmotoryzowani powinni pamiętać – przede wszystkim o sobie. Butelka wody pod ręką, lekki strój i dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Warto pamiętać też o przerwie na odpoczynek, zwłaszcza jeżeli pokonujemy dłuższy dystans lub czujemy się zmęczeni.

Większy komfort jazdy zapewnia także dokładne przewietrzenie pojazdu i troska o jego wewnętrzną temperaturę. Jeżeli nie mamy klimatyzacji to zadanie to jest nieco trudniejsze i trzeba zdać się na otwarte szyby lub zainwestować w wiatraczki samochodowe. Ich ceny zaczynają się już od 20 złotych.

Pojazd zabezpieczony i ochłodzony

Do upału auto przygotowuje się jeszcze przed podróżą. Warto w tym celu zmienić opony na letnie i utrzymać czystość karoserii. Samochodu nie powinno się jednak myć w pełnym upale ponieważ gwarantuje to nieestetyczne zacieki.

Dobrze zrobi także stosowanie "letniego" płynu do spryskiwaczy, czy woskowanie pojazdu, które ochroni je częściowo przed promieniami słonecznymi. Specjalną uwagę należy poświęcić też silnikowi, który pracując wytwarza  duże ilości ciepła. Tym, co go chłodzi jest m.in. olej silnikowy, dlatego należy regularnie sprawdzać jego poziom i w razie potrzeby uzupełniać zawartość.

Równie ważna jest troska o układ chłodniczy pojazdu i regularna korekta poziomu płynu chłodniczego. Kiedy już przyjdzie nam parkować samochód najlepiej poszukać zacienionego miejsca. Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu dnia cienie się przesuwają i mogą szybko odsłonić nasze auto. Absolutnie nie można pozostawiać w pojeździe dzieci i zwierząt. Nagrzany samochód działa jak piekarnik i stanowi zagrożenie dla życia pasażerów.