Dla wielu osób jazda rowerem jest wciąż jedną z najlepszych form aktywności na świeżym powietrzu. Część osób nie chce z niej rezygnować nawet podczas urlopowych wyjazdów, dlatego niezmiennie dużą popularnością cieszą się bagażniki rowerowe, które pozwalają bezpiecznie przewieźć samochodem jeden lub nawet kilka rowerów. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania, tj. bagażniki montowane na dachu oraz bagażniki mocowane na haku holowniczym, przy czym oba mają swoje wady i zalety.

Zbliżająca się wiosna zapewne skłania wielu miłośników rowerowych przejażdżek do zainteresowania się dostępnymi na rynku modelami bagażników. W znalezieniu optymalnego rozwiązania może pomóc przygotowany przez porównywarkę Skąpiec.pl ranking bagażników rowerowych, prezentujący aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

1. Westfalia Platforma transportowa na hak holowniczy Westfalia 1531-uniw

Platforma transportowa Westfalii przeznaczona jest do montażu na platformie rowerowej mocowanej na haku holowniczym. W ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń transportową o ładowności 54 kg. Sama platforma wykonana jest z materiału odpornego na zabrudzenia, a jej montaż nie wymaga użycia narzędzi. Funkcjonalność platformy zwiększają kółka ułatwiające jej przemieszczanie oraz możliwość stosowania pasów i ściągaczy.

2. Thule Bagażnik rowerowy na dach ProRide 598001

Thule ProRide 598 to łatwy i prosty w montażu dachowy bagażnik rowerowy. Model ten wyposażony jest w szynę aluminiową oraz podwójny system stabilizacji (koła i rama) i umożliwia przewożenie roweru o wadze do 20 kg. Ruchome, samoregulujące ramię można zamontować od dowolnej (lewej lub prawej) strony, a pokrętło ogranicznika momentu dokręcenia, które przenosi siłę uchwytu na ramę, umieszczone jest na wysokości dachu. Koła mocowane są przy użyciu skośnych taśm, a specjalne miękkie okładziny, rozkładając nacisk, chronią ramę przed ewentualnym uszkodzeniem.

3. Peruzzo Bagażnik rowerowy na hak holowniczy SMB-02 Peruzzo 2 rowery 1261-uniw

Platforma rowerowa SMB-02 to montowana na haku holowniczym konstrukcja, która przystosowana jest do przewozu maksymalnie dwóch rowerów. Sam bagażnik waży 11,6 kg i umożliwia transport jednośladów o łącznej wadze do 34 kg, przy czym średnica ram rowerów musi mieścić się w zakresie 22-80 mm. Bagażnik wyposażony jest w tylne lampy, a funkcjonalność zwiększa możliwość odchylenia platformy.

4. Thule Euroride 940 Bagażnik Rowerowy Montowany Na Haku Holowniczym

Przeznaczony do przewozu maksymalnie dwóch rowerów bagażnik Euroride 940 montowany jest na haku holowniczym, a użytkowanie platformy ułatwia funkcja odchylania. Zapewnia to łatwy dostęp do bagażnika samochodu nawet przy zamocowanych rowerach. Te mogą ważyć łącznie do 34 kg, a grubość ich ram nie może przekraczać 70 mm. Koła jednośladów mocowane są za pomocą przesuwanych uchwytów z miękkimi paskami.

5. Thule FreeRide uchwyt rowerowy TH/532

Jeśli masz rower o wadze nieprzekraczającej 17 kg i preferujesz jego transport na dachu, możesz zainteresować się uchwytem Thule Freeride 532. Bagażnik można zamontować z prawej lub lewej strony dachu, a nieużywany złożyć na płasko. Mechanizm blokujący przystosowany jest do współpracy z większością ram o średnicy do 80 mm. Do zabezpieczenia kół przed przemieszczaniem się służą paski zębate, które umożliwiają mocowanie kół o różnej szerokości.

6. Thule Bagażnik rowerowy na hak BAG HAK HangOn 9708 4R

Jednym z najbardziej wytrzymałych bagażników montowanych na haku holowniczym jest Thule Hangon 9708. Przeznaczony do transportu nawet czterech rowerów, wyróżnia się ładownością 60 kg, przy czym maksymalna waga jednośladu nie może przekroczyć 15 kg. Aby umożliwić wygodny dostęp do bagażnika samochodu, Thule wyposażyło swój model w funkcję odchylania z zamocowanymi rowerami.

7. Amos-Bis Platforma rowerowa na hak AMOS Tytan Plus 4 TYT4PLUS

Mocowany na kuli haka holowniczego bagażnik Amos Tytan 4 Plus przeznaczony jest do transportu do czterech rowerów (ładowność 60 kg) i wyposażony został w tylne oświetlenie podpinane do 7-pinowej wiązki. Funkcjonalność modelu zwiększa możliwość odchylenia platformy nawet z zamocowanymi rowerami. W wersji Plus na rurce przytrzymującej ramy jednośladów producent zastosował plastikowe osłony, które chronią rowery przed uderzaniem w metalowe elementy bagażnika.

8. Peruzzo Bagażnik rowerowy na hak holowniczy SMB-09 Peruzzo 3 rowery 1264-uniw

Przeznaczona do przewozu do trzech rowerów, platforma Peruzzo SMB-09 przystosowana jest do obciążenia wynoszącego maksymalnie 60 kg. Model SMB-09 wyposażony został w funkcję odchylania oraz listwę świetlną (wtyczka 13-pinowa) i pozwala transportować rowery, których ramy mają nie więcej niż 80 mm średnicy. Każdy z przewożonych rowerów może ważyć nie więcej niż 20 kg i być wyposażonym w koła o maksymalnej średnicy 29 cali.

9. Westfalia Box / skrzynia transportowa na hak holowniczy Westfalia 1530-uniw

W rankingu bagażników rowerowych swoje miejsce znalazł także mocowany na haku holowniczym box o ładowności 45 kg i pojemności 200 l. To łatwy i szybki sposób na powiększenie przestrzeni bagażowej samochodu. Dzięki temu, że znajduje się z tyłu auta, nie wpływa na zużycie paliwa, a za sprawą funkcji odchylania nie ogranicza wygodnego dostępu do bagażnika samochodu. Box wyposażony jest w kółka i przy mocowaniu nie wymaga użycia narzędzi.

10. Unitec Alu Atlas Evolution Bagażnik Rowerowy Mocowany Na Hak Holowniczy

Chociaż bagażnik rowerowy Unitec Alu Atlas Evolution przystosowany jest do przewozu dwóch rowerów, to po zamocowaniu specjalnej (dodatkowo płatnej) przystawki pozwala na transport trzech rowerów. Bagażnik montowany jest na haku holowniczym i w celu ułatwienia dostępu do bagażnika samochodowego wyposażony jest w funkcję odchylania.