Kiedy czujnik wałka rozrządu wskazuje błąd, komputer pokładowy naszego samochodu ograniczy nam możliwość korzystania z pojazdu. Zadaniem sensora jest przekazanie do sterownika jednostki napędowej informacji na temat obecnej pozycji wałka rozrządu. Dzięki temu komputer monitoruje aktualny stan auta, co z kolei pozwala mu zoptymalizować ilość dostarczanego paliwa, regulować pracę świec czy dokonywać bieżącej analizy spalania.

Awaria czujnika oznacza, że dane przekazywane do silnika mogą być zniekształcone. Nieprawidłowe informacje na temat zapotrzebowania na paliwo lub nieodpowiednio ustawiona praca innych elementów jednostki napędowej może skutkować poważną awarią, a nawet zgaśnięciem samochodu podczas jazdy. Jak sprawdzić czujnik położenia wałka rozrządu? Czy da się rozpoznać objawy jego uszkodzenia? Co zrobić, gdy czujnik się zepsuje?

Jak rozpoznać uszkodzony czujnik wałka rozrządu?

Awaria czujnika wałka rozrządu następuje zazwyczaj na skutek wewnętrznego zwarcia lub uszkodzeń mechanicznych. Możemy rozpoznać ją na podstawie wielu objawów, co stanowi dowód na ważność roli tego elementu w naszym samochodzie. Jeśli czujnik jest niesprawny, będziemy mieć kłopoty z jednostką napędową. Komputer pokładowy zapali nam pomarańczową kontrolkę check engine, której nie możemy nigdy lekceważyć. Pojawią się też problemy z silnikiem.

Możemy mieć trudności z uruchomieniem pojazdu, czyli z zapłonem. Jednostka napędowa „szarpie” lub nagle gaśnie w trakcie jazdy. Kolejnym objawem jest bardzo powolne i słabe przyspieszanie auta, nawet jeśli mocno wciskamy gaz. Powinno nas również zaniepokoić większe niż zwykle zużycie paliwa oraz wtrysk zbyt dużej ilości powietrza do mieszanki. Charakterystycznym dla awarii czujnika wałka rozrządu objawem jest też zablokowana skrzynia biegów. Niewykluczone, że większość wymienionych symptomów wystąpi jednocześnie.

Dlaczego czujnik wałka rozrządu ulega awarii?

Czujnik wałka rozrządu jest umieszczony w takim miejscu w silniku, że cały czas ulega działaniu wysokich temperatur, które mogą źle wpłynąć na jego pracę. Błędy w działaniu sensora bywają również spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi obudowy lub przewodu. Do nieprawidłowych odczytów dochodzi też na skutek zaśniedzenia styków. Niesprawny transfer danych przekłada się na pracę komputera pokładowego. Jeśli nie dostanie on informacji o zapotrzebowaniu na paliwo, nie skieruje go do wtryskiwaczy, a nasz samochód przestanie działać.

Aby zdiagnozować źródło awarii czujnika, możemy za pomocą urządzenia diagnostycznego odczytać błędy zapisane przez komputer pokładowy. Wystarczy podpiąć interfejs do gniazda serwisowego. Powinniśmy to zrobić zwłaszcza wtedy, kiedy na tablicy przyrządów świeci się kontrolka check engine. Warto też odpiąć czujnik i obejrzeć go w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych. Jeśli znamy się na elektronice, możemy sprawdzić zmiany właściwości sensora w zależności od temperatury.

Kiedy trzeba wymienić czujnik wałka rozrządu?

Czujnik wałka rozrządu to taka część, której nie da się naprawić. Uszkodzony sensor nie nadaje się do dalszego użytkowania i należy go wymienić. Musimy przy tym uważać na używane podzespoły. Zamontowanie czujnika z tzw. drugiej ręki nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ stwarza duże ryzyko wystąpienia kolejnej awarii, co wygeneruje dodatkowe koszty związane nie tylko z wymianą tego elementu, ale też ze sprowadzeniem niesprawnego pojazdu do warsztatu.

Warto zatem wymienić uszkodzony sensor na nowy, nieużywany. Zamiennik możemy kupić nawet za kilkadziesiąt złotych, zaś cena fabrycznych czujników wynosi około 200 złotych. Koszt zakupu nowego czujnika jest więc dość niski, co z kolei sprawia, że nie opłaca nam się podejmować samodzielnej próby wymiany tej części. Możemy spróbować dokonać naprawy w sytuacji poluzowania, skorodowania bądź uszkodzenia przewodu lub wtyku sensora, ponieważ problemy te nie są związane z przekazywaniem danych do komputera pokładowego.

Gdzie kupić czujnik wałka rozrządu?

W związku z koniecznością wymiany uszkodzonego czujnika na nowy musimy znaleźć miejsce, w którym kupimy zamiennik. Możemy kupić go w serwisie, sklepie z częściami samochodowymi lub w internecie. Pamiętajmy o tym, aby bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie próbować samodzielnie wymieniać czujnika, ponieważ możemy spowodować jeszcze większe szkody. W naprawie tak ważnego elementu silnika warto zaufać specjaliście.