Zastosowanie intercoolera w budowie samochodów zostało spowodowane wprowadzeniem na rynek turbosprężarek, które działają na zasadzie dodatkowego doładowania silnika. Tego typu część mechanizmu powoduje skompresowanie pobieranego powietrza, które następnie napędza tłoki. Dzięki temu nawet niewielki silnik osiąga w krótkim czasie bardzo dużą moc. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność, konieczne było wprowadzenie dodatkowego elementu chłodzącego. Jest nim właśnie intercooler.

Jak działa intercooler?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak działa intercooler. Choć wydawałoby się, że jego głównym zadaniem jest przede wszystkim chłodzenie układu napędowego, to można powiedzieć, że bezpośrednio będzie nim raczej zwiększenie wydajności pracy silnika. Osiągnięcie tak dużych mocy w wielu przypadkach byłoby niemożliwe, gdyby nie obniżenie temperatury powietrza do odpowiedniego poziomu. Bez intercoolera wzrasta temperatura środowiska pracy silnika, co wpływa negatywnie na jego żywotność, a także powoduje wzrost tlenków azotu.

Co więcej, warto pamiętać o tym, że im wyższą temperaturę ma sprężone powietrze trafiające do silnika, tym niższa będzie jego moc. Powietrze wylatujące z turbosprężarki jest rozgrzane, związane jest to z procesem sprężania gazów, którego efektem jest wzrost temperatury powietrza. Oznacza to zatem, że gdyby nie intercooler, pojazd nie mógłby osiągać tak dużej mocy. Gazy spalinowe w turbosprężarce mają temperaturę sięgającą nawet kilkuset stopni. Ogrzewają one trafiające do mechanizmu powietrze, wobec czego chłodnica ma za zadanie znacznie ochłodzić je przed dotarciem do silnika, a co za tym idzie spowodować, że większa ilość cząsteczek powietrza będzie mogła być "upchana" w cylindrze. Intercooler potrafi schłodzić powietrze nawet o 40 stopni Celsjusza!

Intercooler – jakie są jego rodzaje?

Oprócz standardowych chłodnic międzystopniowych można spotkać się także z intercoolerami wodnymi. Wówczas działanie mechanizmu zostaje dodatkowo wzmocnione przez wodę, która znacznie lepiej odprowadza ciepło i pozwala dodatkowo obniżyć temperaturę powietrza wpadającego do silnika. Tego typu intercooler jest mniejszy od swojego klasycznego odpowiednika, jednak posiada on dodatkowy osprzęt jak pompa, druga chłodnica i zbiornik, przez co finalnie zajmuje dużo więcej miejsca.

Jest to funkcja, która sprawdzi się szczególnie w sportowych samochodach – najlepiej sprawdza się w wyścigach na ćwierć mili, gdzie intensywne wykorzystywanie silnika trwa około 15 sekund.

Uszkodzenia oraz czyszczenie intercoolera

O ile uszkodzenie standardowego układu chłodniczego w samochodzie może być przyczyną groźnych awarii podczas jazdy, o tyle zniszczony intercooler nie powinien przysporzyć większych problemów. Wbrew pozorom jest to tak proste w swojej budowie urządzenie, że jedyna możliwa usterka może być stricte mechaniczna. Ta część wyposażenia auta znajduje się bezpośrednio nad zderzakiem, wobec czego podczas szybkiej jazdy jest narażona na uderzenia kamyków strzelających spod kół pojazdów. Wówczas może dojść do powstania odprysków lub zniekształceń.

Uszkodzenie może spowodować gorszy przepływ powietrza do wnętrza silnika, jednak każdą taką usterkę łatwo zauważysz. Czasami może zdarzyć się, że pomiędzy żeberka urządzenia dostaną się zabrudzenia oraz drobne kamienie. A zatem jak wyczyścić intercooler? W pierwszej kolejności najlepiej będzie zdemontować urządzenie, a następnie ręcznie je oczyścić. Do tego celu wykorzystaj specjalny płyn do mycia silników, który kupisz za kilkanaście złotych. O ile intercooler nie jest pęknięty i trwale uszkodzony, nie ma potrzeby wymieniania go na nowy. Wyjątkiem jest tutaj wymiana turbosprężarki. Wiele zakładów mechanicznych nie daje gwarancji na turbo jeśli przy okazji nie został wymieniony intercooler.

Jak dbać o intercooler?

Intercooler to element wyposażenia samochodu, który nie wymaga specjalistycznych zabiegów mających na celu poprawę jego stanu czy wydajności. Nie musisz martwić się, że jakiekolwiek mechaniczne uszkodzenie będzie miało znaczący wpływ na pracę auta. Dla zachowania drożności żeberek intercoolera warto raz na kilka miesięcy oczyścić je z brudu i żwiru specjalnym płynem.

Intercooler to przydatna część montowana głównie w nowszych pojazdach. Sprawdza się przede wszystkim w sprzęcie z dużą mocą silnika. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, czy intercooler jest sprawny, najlepszym sposobem będzie udanie się do specjalisty, który dokona przeglądu i oceni jego stan.