Globalne ocieplenie, coraz mniej śniegu, coraz lepsze opony całoroczne – czy komuś typowe zimówki są jeszcze w ogóle potrzebne do szczęścia? Cóż, jeśli na chłodno przeanalizujemy fakty, to okaże się, że tak. Bo każdy kierowca, który zimą musi dużo jeździć, zwłaszcza poza miastem, bez dobrej opony zimowej się nie obędzie. Jak bowiem dowodzi nasz test, tylko taka guma wykazuje najwyższe rezerwy bezpieczeństwa na śniegu i błocie pośniegowym.

Wybór opon zimowych od lat jest niezmiennie ogromny, tak samo jak i rozstrzał cenowy. Na jednym końcu skali znajdują się azjatyckie opony typu „no name”, na drugim – europejskie produkty klasy premium. Między nimi plasują się dziesiątki modeli ze zróżnicowanymi osiągami i cenami, ale co tak naprawdę wybrać? Wprowadzenie etykiet, opisujących m.in. opory toczenia, przyczepność na mokrej nawierzchni i poziom hałasu, też naszym zdaniem nie rozjaśnia obrazu na tyle, żeby ktoś mógł podjąć słuszną decyzję.

Czasem zdarza się i tak, że nawet opony określane przez ich producentów mianem mistrzów przyczepności potrafią w trudnych zimowych warunkach „odfrunąć” na pierwszym zakręcie. Dlatego więc, jak co roku, zorganizowaliśmy nasz wielki test.

Do testu, tradycyjnie, wzięliśmy 50 modeli opon. Uwaga: każda z nich została przez nas kupiona incognito, w wolnym handlu – tylko w ten sposób mogliśmy uniknąć manipulacji ze strony producentów. Do prób wybraliśmy popularny rozmiar 205/55 R 16, nadający się m.in. do samochodów kompaktowych. Jak co roku, tak też i tym razem po pierwszej próbie – czyli sprawdzanie hamowania na mokrym – odpadło 30 modeli. Te opony, które nie radzą sobie na mokrej drodze i śniegu, nie spełniają zimowych wymogów bezpieczeństwa.

Zwróćcie uwagę na to, że do finałowej dwudziestki nie załapał się żaden azjatycki produkt „no name”. Niestety, ten los spotkał też jedyną polską markę w zestawieniu – Dębica zajęła 31. miejsce. Do 20. lokaty zabrakło jej w teście hamowania niemal dwóch metrów.

Opony zimowe w najlepszych cenach

Opony Hankook Winter Icept RS w najlepszej cenie

Opony Continental ContiWinterContact TS 850 w najlepszej cenie

Opony Goodyear UltraGrip 9 w najlepszej cenie

Opony Michelin Alpin 5 w najlepszej cenie

Opony Dunlop Winter Sport 5 w najlepszej cenie

Opony Semperit SPEED-Grip 2 w najlepszej cenie

Opony Pirelli CINTURATO Winter w najlepszej cenie

Opony Barum Polaris 3 w najlepszej cenie

Opony Nokian WR D4 205/55R16 w najlepszej cenie

Opony Cooper Weather-Master SA 2 w najlepszej cenie

Opony Bridgestone Blizzak LM001 w najlepszej cenie