Pojawia się więc pytanie nie czy, ale gdzie szukać mechanika samochodowego. Problem tylko z pozoru jest błahy - zakładów mechanicznych jest całe mnóstwo, a wielu mechaników specjalizuje się tylko w naprawach określonego typu, na przykład elektromechanice albo naprawach silników.

Dobrze więc jest wiedzieć, jaki element wymaga remontu. Do najczęściej naprawianych należą głównie usterki skrzyni biegów oraz sprzęgła. Oczywiście na wiosnę pojawiają się też powodowane dziurami w drogach problemy z zawieszeniem.

Wybór mechanika samochodowego zaczynamy od określenia lokalizacji. Nie chodzi wyłącznie o miasto, ale często o dzielnicę, a nawet dokładny adres. Dlaczego? Zrozumie to każdy, kto ma do naprawy samochód, który trzeba holować albo przewieźć na lawecie.

Rzecz jasna sama lokalizacja to zbyt mało, bo naprawa samochodu ma być przede wszystkim skuteczna. Moja rada jest więc taka, żeby najpierw znaleźć wszystkie warsztaty w promieniu, dajmy na to 5 czy 10 kilometrów, a następnie sprawdzić, w których z nich naprawiane są takie usterki, z jaką mamy do czynienia. To zawęzi krąg wyszukiwania do tego stopnia, że będziemy mogli zaangażować się w przeszukiwanie opinii o każdym z warsztatów.

W dobie internetu nie ma nic prostszego niż znaleźć komentarze klientów. Pamiętajmy przy tym, że większość ludzi chętniej dzieli się negatywnymi przeżyciami niż pozytywnymi, więc nie ma co liczyć na znalezienie wyłącznie pozytywnych opinii.

W przypadku warsztatów mechaniki samochodowej to, co przede wszystkim powinno nas zainteresować to czas realizacji, jakość obsługi, zakres ewentualnych dodatkowych prac. Niestety powszechną praktyką jest próba „wciśnięcia” klientowi jeszcze jakichś usług, które nie są mu potrzebne, ale to każdy z nas musi wyczuć, kiedy dodatkowe przeglądy czy na przykład przy okazji wymiana filtrów może być potrzebna, a kiedy służy jedynie jako lep.

Po zapoznaniu się z opiniami o kolejnych warsztatach i wyborze kilku najbardziej obiecujących, koniecznie należy zadzwonić do nich i dopytać o szczegóły- konkretny już czas naprawy, dostępność pojazdu zastępczego czy szacunkowy koszt napraw.

Oczywiście każdy ma inne potrzeby i dla niektórych samochód zastępczy to konieczność, dla innych tylko opcja. Takie kwestie każdy z nas musi rozstrzygnąć, zanim zacznie szukać warsztatu.