Do czego się może przydać kamera do samochodu

Czym właściwie jest kamera do samochodu? To nic innego jak urządzenie pomiarowe, które - gdy wykorzystujemy je w samochodzie - nagrywa trasę oraz pomiar prędkości. Kamerki tego typu są wykorzystywane szczególnie podczas występowania niepożądanych wydarzeń, takich jak wypadki drogowe czy innego rodzaju kolizje. W takich przypadkach nagrane materiały mogą stanowić dowód i pomoc w celu ustalenia winowajcy.

Oprócz wypadków kamera do samochodu może być przydatna także w innych sytuacjach. Na przykład, gdy zostaniemy bezpodstawnie obarczeni mandatem. Przy odwoływaniu się od zapłacenia kary, również możemy wykorzystać nagrane wideo. Jak widać, rejestratory wideo mogą mieć naprawdę wiele zastosowań. Dlatego warto mieć je zawsze pod ręką.

Kamera do samochodu - na co zwrócić uwagę

Na rynku obecnie znajdziemy bogatą ofertę tego typu rejestratorów wideo. Zanim jednak przystąpisz do zakupów, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim kąt nagrywania. Oczywiście, że kamera do samochodu w tej sytuacji powinna oferować jak najszerszy kąt widzenia. Najlepiej, gdyby obejmowała minimum dwa pasy jezdni.

Następnie rozdzielczość. Im wyższa, tym lepsza jakość nagranego materiału. W tym przypadku jednak musimy liczyć się z tym, że filmy w rozdzielczości Full HD zajmują znacznie więcej miejsca, niż te nagrane w słabszej jakości. Dlatego warto tutaj zwrócić uwagę na miejsce zapisu.

Dobrze, gdyby dany model pozwalał na korzystanie z kart pamięci typu microSD. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nigdy nie zabraknie Ci pamięci wewnętrznej. Niektóre modele pozwalają również na nadpisywanie filmów. Z jednej strony to dobra opcja, ponieważ nie musisz dodatkowo wykorzystywać żadnych kart, ani także martwić się o miejsce. Z drugiej jednak użytkownik może stracić istotne materiały, jeżeli wcześniej nie umieścił ich na innym nośniku danych..

Niektóre rejestratory wideo posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak na przykład GPS, który zapisuje całą trasę, przekazując również dane na temat prędkości. Jeżeli dużo podróżujesz nocą, warto zainwestować w produkt, który posiada diody podczerwieni. Kolizje i innego rodzaju zniszczenia są również możliwe, podczas gdy samochód stoi na parkingu. Dlatego też warto zwrócić uwagę na modele, które automatycznie uruchamiają nagrywanie podczas postoju, gdy tylko wykryją jakieś gwałtowne zmiany w ruchu.

Kamera do samochodu powinna także posiadać dodatkowe złącza. Między innymi port USB - pozwoli Ci to podpiąć urządzenie na przykład do laptopa, w celu przerzucenia nagranych materiałów, czy wejście HDMI, dzięki czemu wszystkie obrazy będziesz mógł przeglądać bezpośrednio na ekranie telewizora.

Kamera do samochodu - przykładowe modele

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rejestratorów wideo. Pamiętaj o tym, aby w pierwszej kolejności kierować się informacjami dotyczącymi jakości obrazu oraz jaki kąt nagrywania oferuje dany model. Dodatkowe inne funkcje i opcje są opcjonalne i decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Blaupunkt BP 2.0 FHD

Wysoka jakość obrazu i łatwa obsługa to dwie cechy charakterystyczne rejestratora wideo firmy Blaupunkt. Do zamontowania tej niewielkiej kamerki wykorzystujemy tylko i wyłącznie specjalną przyssawkę. Wszystkie materiały zapisywane są na karcie pamięci typu microSD, w rozdzielczości Full HD. Za pomocą tego urządzenia możemy również wykonywać zdjęcia. W tym modelu zastosowano szerokokątny obiektyw, który zapewnia bogaty w szczegóły obraz. Ta kamera do samochodu posiada wbudowany mikrofon, a także głośnik. Wszelkie materiały możemy odtworzyć bezpośrednio na wyświetlaczu LCD o przekątnej 2-cale. Dużym plusem produktu Blaupunkt BP 2.0 FHD jest G-Sensor, czyli akcelerometr, który chroni nagrane wideo przed przypadkowym usunięciem lub nadpisaniem. Rozpoczęcie pracy kamery każdy użytkownik może ustawić według własnych preferencji. Rejestrator może wystartować tuż po uruchomieniu zapłonu, ręcznie, albo po wykryciu nagłej zmiany w ruchu.

XBLITZ Go

XBLITZ Go
XBLITZ Go

Kamera do samochodu Xblitz Go to gwarancja bezpiecznej i spokojnej podróży. Oferuje wysoką rozdzielczość obrazu Full HD 1920x1080p, dzięki czemu nagrane materiały można spokojnie przeglądać nawet na większych telewizorach. Za pomocą tego urządzenia, możemy również wykonywać zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 4608x3456p. Obrazy w tym formacie również mogą stanowić dowody w przypadku różnego rodzaju kolizji. Soczewka szerokokątna oferuje kąt widzenia 170 stopni i łapie znacznie szerszą perspektywę, a zastosowanie szklanej soczewki zwiększa jakość materiału. Do urządzenia wbudowano także mikrofon, który rejestruje dźwięk wewnątrz samochodu. Oczywiście, funkcję tę można w każdej chwili włączyć lub wyłączyć. Xblitz Go obsługuje karty micro SD, o maksymalnej pojemności 32 GB. Dużym plusem tego modelu urządzenia jest specjalny tryb do rejestracji wideo w nocy, czy przy słabym oświetleniu. Ponadto rejestrator wyposażono w detekcję ruchu, dzięki czemu nawet podczas czuwania, analizuje całą drogę i uruchamia się automatycznie, w momencie, gdy wykryje gwałtowną zmianę w ruchu. Nawet podczas postoju na parkingu, urządzenie może samodzielnie rozpocząć rejestrację, gdy tylko dzieje się coś niepożądanego wokół samochodu.

MIO MiVue 538

Kamera do samochodu MIO MiVue 538 wyposażona została dodatkowo w odbiornik GPS. Zapisuje nie tylko obraz, ale także kierunek, prędkość i współrzędne geograficzne. Wszystkie te dane możemy synchronizować na przykład z Google Maps. Szerokokątna kamera oferuje nagrywanie filmów w rozdzielczość Full HD w formacie H.264. Gwarantuje idealną jakość obrazu i przejrzystość, dzięki zastosowaniu czułej soczewki obiektywu (F1.8). W momencie nagłej zmiany ruchu urządzenie automatycznie zapisuje i zabezpiecza nagranie, aby w przyszłości nie zostało nadpisane czy skasowane. Różnego rodzaju zdarzenia są możliwe do nagrania również w trybie parkingowym. Model ten można ustawić tak, aby jego praca rozpoczęła się już od momentu przekręcenia kluczyka. Kamerka firmy MIO posiada również wbudowaną baterię, dzięki czemu możemy ją w każdym momencie wyciągnąć, na przykład w celu zrobienia zdjęć z kolizji. Ten rejestrator możemy także podłączyć bezpośrednio do zewnętrznego monitora za pomocą wyjścia HDMI.

XBLITZ Park View

XBLITZ Park View
XBLITZ Park View

Mini kamerka Xblitz Park View jest dosyć charakterystyczna, ponieważ umożliwia nam na rejestrowanie wideo nie tylko tego, co dzieje się na drodze przed nami, ale również i z tyłu samochodu. Oferuje obraz w rozdzielczości 1920x1080, co daje gwarancję wyraźnego i ostrego materiału. Ponadto rejestrator został wyposażony w czytelny ekran LCD o przekątnej 4,3-cali. Model ten posiada również dodatkowe funkcje, takie jak dyktafon, aparat fotograficzny, wbudowany mikrofon oraz głośnik, wejście na kartę pamięci typu microSD, zoom cyfrowy czy G-sensor. Ta ostatnia technologia to nic innego jak czujnik, który automatycznie reaguje na nagłe i gwałtowne hamowanie czy niepożądane zdarzenie, zabezpieczając nagrywany materiał. Ta kamera do samochodu zawiera w sobie aż trzy elementy: lusterko, rejestrator i kamera cofania. Urządzenie można ustawić tak, aby rozpoczynało nagrywanie w momencie uruchomienia silnika. Dużym plusem tego modelu jest wbudowany detektor ruchu. Kamerę możemy pozostawić w trybie czuwania, jednakże w dalszym ciągu będzie analizować całą trasę i w momencie, gdy na drodze wystąpią jakieś niepożądane wydarzenia, nagły ruch - automatycznie rozpocznie nagrywanie.

Navitel DVR R600

Navitel DVR R600
Navitel DVR R600

Kamera samochodowa Navitel DVR R600 z rejestratorem oraz ekranem o przekątnej 2-cale. Świetnie sprawdzi się nie tylko do nagrywania zwyczajnej podróży, ale również i rejestrowania wszelkiego rodzaju wypadków, nie tylko w momencie kolizji, ale również przed i po wydarzeniu. Nagrane filmy możemy wykorzystać jako dowód, szczególnie jeżeli sprawca wypadku nie chce przyznać się do winy, a oprócz Was w pobliżu nie było innych świadków. Materiały zapisywane są w rozdzielczości Full HD 1920x1080 w formacie H.264, MOV. Kamera do samochodu firmy Navitel wyposażona została również w funkcje dodatkowe, takie jak nagrywanie w pętli czy G-sensor. Nagrywanie trasy może rozpoczynać się automatycznie, w momencie, gdy tylko silnik samochodu zostanie uruchomiony.