Jeśli chodzi o przepisy, to dzieci o wzroście poniżej 150 cm powinny być przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących odpowiednich do wzrostu i masy dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko o wzroście powyżej 135 cm (a poniżej 150 cm) z różnych względów nie mieści się w foteliku – wówczas może podróżować zapięte w pasach na tylnym siedzeniu samochodu – bez fotelika.

Drugi wyjątek: trzecie dziecko w wieku powyżej trzech lat może podróżować bez fotelika, a jedynie zapięte w pasy na tylnym siedzeniu, jeśli z powodów technicznych (np. za wąska kanapa) nie da się zamontować z tyłu trzech fotelików.

Kiedy wymieniać fotelik na większy? Z przepisów wynika jasno: należy się stosować do instrukcji fotelików, których używamy. Co do zasady dzieci w wieku do ok. 12 miesięcy podróżują w kołyskach instalowanych tyłem do kierunku jazdy. Nie należy przyspieszać przesadzania dziecka do fotelika „siedzącego” (grupa I – dla dzieci o masie 9-18 kg w wieku ok. 1-3,5 roku) – 9-miesięczne dziecko wprawdzie już dobrze siedzi, jednak w razie kolizji dobrze chronione jest jedynie w pozycji leżącej czy też półleżącej tyłem do kierunku jazdy. To, że nogi dziecka wystają z kołyski, nie jest powodem do wymiany fotelika na „siedzący”! Foteliki grupy I (9-18 kg) są już „siedzące” i umocowane do samochodu systemem Isofix lub pasami bezpieczeństwa, zaś dla dziecka mają własne pasy. Zazwyczaj instrukcja tych fotelików nakazuje wymienić je na fotelik grupy II (lub II-III) wtedy, gdy górne mocowanie pasów fotelika znajduje się poniżej ramion dziecka.

Foteliki grupy II w większości nie mają już „swoich” pasów dla dziecka, sadza się w nich dzieci w wieku ok. 3,5 roku o masie od ok. 18 kg. Foteliki grupy II-III różnią się od fotelików grupy II tym, że mają (w większości) odłączane oparcie.

Kiedy wyjąć oparcie i wozić dziecko na samej podstawce? Postępujemy zgodnie z instrukcją dołączoną do fotelika – zazwyczaj wtedy, gdy dziecko osiąga masę nie niższą niż 22-23 kg. Niektórzy specjaliści ze względów bezpieczeństwa odradzają odłączanie oparć tak długo, jak to możliwe.

Są też foteliki dla dzieci do 36 kg bez odłączanego oparcia. Decydująca jest instrukcja obsługi fotelika i dopasowanie zestawu fotelik-dziecko do samochodu (chodzi głównie o górne mocowanie pasa bezpieczeństwa) – o tym zresztą wyraźnie mówią przepisy.

Co zrobić, kiedy dziecko jest za duże na fotelik, waży powyżej 36 kg, ale ma wzrost np. 135 cm?

Przepisy pozwalają na przewożenie dziecka poza fotelikiem (na tylnych siedzeniach, zapiętego w pasy), gdy osiągnie wzrost 135 cm i z uwagi np. na masę ciała nie „pasuje” już do fotelika. Najlepiej jak najdłużej korzystać choćby z podstawki, a gdy „na oko” lub „na wagę” uznamy, że nie spełnia ona już swojej roli, przewozić dziecko poza fotelikiem.

Alternatywą jest fotelik dla dziecka o masie powyżej 36 kg – takie produkty są dostępne na rynku amerykańskim. W Polsce można kupić ich identyczne odpowiedniki testowane w zakresie 15-36 kg (i tak opisane), jednak należy ich używać w przypadku cięższych dzieci. Można je kupić przez internet lub w specjalistycznych sklepach „fotelikowych” – polecamy tę drugą opcję.