Auto Świat Porady Kupno i Sprzedaż VAT: Znamy już nowe przepisy!

VAT: Znamy już nowe przepisy!

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
|
Aktualizacja

Jednak od 1 kwietnia, a nie jak zapowiadano od 1 marca, wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Po zmianach wciąż będzie można odliczyć pełen VAT, ale tylko od aut wykorzystywanych wyłącznie w celach służbowych.

VAT: Znamy już nowe przepisy!
Auto Świat
VAT: Znamy już nowe przepisy!

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT - posłom wystarczyło 3 dni. Za uchwaleniem zmian głosowało 230 posłów, a 199 było przeciw. Nie obeszło się jednak bez zmian pierwotnego projektu. Najważniejszą jest przesunięcie o miesiąc (m.in. tego chciały organizację zrzeszające przedsiębiorców) wejścia w życie nowych przepisów o podatku.

Od 1 kwietnia wysokość odliczenia podatku VAT będzie zależna od tego, jak będzie wykorzystywane auto. Od pojazdów wykorzystanych zarówno służbowo, jak i prywatnie będzie można odliczyć wyłącznie 50 proc. naliczonego VAT-u.

Niestety, podatek od paliwa i kosztów serwisowania samochodu firmowego, odliczymy dopiero od 1 lipca 2015 r.

Utrzymana zostanie także możliwość pełnego odliczenia podatku VAT. Według ustawy przywilej ten będą mieli przedsiębiorcy wykorzystujący samochody wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu podatnik będzie musiał zgłosić taki pojazd w urzędzie skarbowym oraz prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. Z zapowiedzi ministerstwa finansów wynika, że prawdziwość takich deklaracji będzie skrupulatnie sprawdzana!

W złożonym przez rząd projekcie, posłowie poza przesunięciem daty wejścia w życienowelizacji, wprowadzili jeszcze 2 poprawki.

  • W przypadku aut z pełnym odliczeniem VAT, ewidencję przebiegu pojazdu będzie można prowadzić w formie elektronicznej. W ewidencji nie będzie musiała podpisywać się osobą kierująca pojazdem, jeśli nie jest podatnikiem. Autentyczność takiego wpisu będzie poświadczać podatnik na koniec okresu rozliczeniowego.Przewidziano też możliwość zgłoszenia fiskusowi zmiany wykorzystania samochodu dzień wcześniej, a nie z 7-dniowym wyprzedzeniem.
Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków