Mgła ogranicza widoczność na drodze i powoduje podniesienie poziomu adrenaliny. Pierwsze co powinien zrobić kierowca, to zmniejszyć prędkość samochodu i zachować spokój.

Jeżeli widoczność spada poniżej 50 m, należy włączyć światła przeciwmgielne. Są skuteczne nawet w bardzo gęstej mgle - tylne świecą 30 razy intensywniej niż światła pozycyjne. Dlatego też, o czym zapomina wielu kierowców, nie można używać ich podczas normalnych warunków drogowych i trzeba wyłączyć natychmiast, kiedy widoczność ulegnie znacznej poprawie. W przeciwnym razie będziemy nie tylko oślepiać innych kierowców, ale grozi nam też za to mandat karny.

Z przodu podczas mgły wystarczają światła mijania, które mogą być wspomagane reflektorami przeciwmgielnymi. Nie należy natomiast włączać świateł drogowych - odbite światło prawie całkowicie pozbawia kierowcę widoczności. Nie wolno też jechać z włączonymi światłami awaryjnymi.

Z maleńkich kropelek tworzących mglistą zawiesinę powstaje cienka warstwa na powierzchni drogi, mieszając się z kurzem, śladami oleju lub z gumą z opon, pozostawioną na jezdni np. podczas hamowania. Taka mieszanka jest bardzo śliska i niebezpieczna. To właśnie ona może być przyczyną tzw. lepkiego aquaplaningu, czyli utraty przyczepności opon, która nie jest spowodowana nadmiarem wody na jezdni.

Kierowcy często myślą, że aby doszło do aquaplaningu niezbędny jest obfity deszcz i kałuże na jezdni. Tymczasem mgła również może doprowadzić do poślizgu wskutek utraty przyczepności - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Jadąc we mgle uwaga prowadzącego samochód skupia się głównie na tym, aby trzymać prawidłowy tor jazdy. Kierowca często nawet nie wie, że podczas takich warunków istnieje zagrożenie poślizgiem - dodaje.

Wypadek w gęstej mgle - zobacz:

Mgła powstaje m.in. podczas zetknięcia się ciepłej masy powietrza z zimną lub przez ochłodzenie się wilgotnego powietrza wznoszącego się w górę. Zjawisko to często występuje jesienią i ponieważ może się pojawić nagle, szczególnie nocą i nad ranem, jest bardzo niebezpieczne. Jadąc w gęstej mgle należy przede wszystkim zwolnić i zachować bezpieczny dystans do poprzedzającego samochodu - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Istotnym problemem podczas długotrwałej jazdy we mgle jest przyzwyczajenie się do panujących warunków i nieświadome zwiększanie prędkości. Dlatego ważne jest, aby kierowca nie tylko bacznie obserwował to, co dzieje się na drodze, ale także regularnie spoglądał na prędkościomierz - dodają.

Na szosie poruszajmy się raczej środkiem pasa, obserwując linię rozdzielającą kierunki jazdy. Nie jedźmy blisko pobocza. Nie wiadomo czy nie idzie tam pieszy lub czy nie stoi na nim nieoświetlony samochód. Podczas dłuższej jazdy w tak trudnych warunkach szybciej męczy się wzrok. Lepiej wtedy na chwilę zatrzymać się na odpoczynek. Jeżeli jednak nie znajdziemy parkingu lub bezpiecznej zatoczki i parkujemy na poboczu, nie wolno nam wyłączyć świateł mijania i tylnego przeciwmgielnego. Warto użyć również świateł awaryjnych.

Jadąc podczas mgły po drodze jednojezdniowej, należy utrzymać odpowiedni dystans od poprzedzającego nas pojazdu. Taki, który w każdej chwili pozwoli bezpiecznie zatrzymać samochód. Warto jednak zachować odległość umożliwiającą obserwację świateł pojazdu przed nami - szczególnie tych sygnalizujących hamowanie.

Na takiej drodze, dla własnego i innych bezpieczeństwa, zrezygnujmy z wyprzedzania. Nawet jeśli przed nami jedzie wolniej jeszcze bardziej ostrożny kierowca. Wprawdzie prawo o ruchu drogowym nie zabrania takiego manewru, nakazuje jedynie krótkimi sygnałami dźwiękowymi ostrzec wyprzedzany pojazd, ale lepiej jechać nieco dłużej, niż narażać się i innych na kolizję. Znanych jest zbyt wiele tragicznych skutków wyprzedzania w gęstej mgle...

Przy poważnie ograniczonej widoczności szczególną ostrożność należy wykazać przy pokonywaniu skrzyżowań lub przejazdów kolejowych, szczególnie tych niestrzeżonych. W każdym przypadku lepiej otworzyć okno i posłuchać czy nie nadjeżdża pociąg.

Choć w czasie gęstej mgły trudniej jeździ się po jednopasmówkach, niebezpieczniejsze bywają drogi szybkiego ruchu lub autostrady. Wszyscy poruszają się po nich szybciej, niełatwo jest więc zachować bezpieczną odległość między pojazdami. A przecież, poza dostosowaniem się do ograniczonej widoczności, trzeba uwzględniać stan nawierzchni, która jest wilgotna i powoduje, że droga hamowania wydłuża się o kilkadziesiąt metrów. Warto więc zapamiętać: podczas mgły zawsze jedźmy wolniej i z bardzo ograniczonym zaufaniem do innych użytkowników drogi.

Eksperci Szkoły Jazdy Renault radzą, jak podróżować bezpiecznie we mgle:

- zwolnij, wjeżdżając w zamglony obszar;

- utrzymuj stały dystans do poprzedzającego samochodu;

- jeśli widoczność spada poniżej 12 metrów, prędkość nie powinna przekraczać 30 km/h;

- unikaj gwałtownego hamowania, które może grozić poślizgiem;

- mgła nie jest zjawiskiem jednorodnym, dlatego włączając lub wyłączając światła przeciwmgłowe reaguj adekwatnie do panujących w danym momencie warunków.