Problem pojawia się wtedy, gdy nie można jednoznacznie ustalić kto był winny. W takich sytuacjach może pomóc wideorejestrator zamontowany na przedniej szybie samochodu. Nie zawsze takie nagranie będzie dowodem ale taka dokumentacja może pomóc chociażby w razie wątpliwości ubezpieczycieli podczas wypłacania odszkodowania.

Poniżej prezentujemy pięć najpopularniejszych modeli wideorejestratorów. Są to urządzenia w różnych kategoriach cenowych i z różnymi możliwościami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Foto: Auto Świat

To jeden z najpopularniejszych wideorejestratorów na rynku. Za przystępną cenę oferuje nam nagrywanie filmów w jakości Full HD z sześciokrotnym powiększeniem cyfrowym. Navitel R600 obsługuje karty pamięci microSD o pojemności do 256 GB, co wystarcza na wielogodzinne rejestrowanie. Urządzenie jest wyposażone w czujnik G-sensor, który wykrywa zderzenia lub gwałtowne hamowania i automatycznie nagrywa i chroni materiał podczas wypadku. Istnieje też możliwość startu nagrywania po uruchomieniu silnika. Ciekawą opcją jest też tryb parkingowy. Wideorejestrator wykrywa ruch wokół samochodu i może udokumentować szkodę parkingową pod naszą nieobecność. Podczas jazdy po zachodzie słońca przyda nam się natomiast tryb nocny. Navitel posiada dwucalowy ekran, na którym możemy podejrzeć nagranie w czasie rzeczywistym. Sprawdź cenę.

Foto: Auto Świat

Na drugiej pozycji znalazł się wideorejestrator tej samej firmy Navitel ale tym razem model R1000. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że oprócz futurystycznego wyglądu oferuje też spore możliwości. Uchwyt na samoprzylepną taśmę montujemy na przedniej szybie, a do niego podpinamy kamerę za pomocą uchwytu magnetycznemu. Dzięki temu możemy obracać urządzenie o 360° i nagrać nawet wydarzenia z wnętrza pojazdu. Rejestrator oferuje jakość obrazu Full HD z szybkością 30 klatek na sekundę wspomaganą sześciowarstwowym obiektywem o bardzo dobrych właściwościach optycznych.

Obraz może być nagrywany w pętli lub w momencie nagłego zdarzenia, dzięki czujnikowi G-sensor. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja Wi-Fi Navitel na smartfona, za pomocą której możemy przeglądać w czasie rzeczywistym nagrania i zmieniać ustawienia urządzenia w czasie rzeczywistym. Dzięki temu kamerka może służyć również jako monitoring w pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że rejestrator ma moduł GPS, który pozwala zapisywać informacje o przebytej trasie. Wszystkie informacje zapisywane są na karcie microSD 64 GB. Sprawdź cenę.

Lamax C7

Foto: Auto Świat

Kamera samochodowa Lamax oferuje zapis nagrań w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę w formacie AVI. Zapisywane są one na karcie microSD o pojemności do 32 GB. Urządzenie wyposażone jest w funkcję nagrywania w nocy, tryb parkowania oraz detekcję ruchu.

W trybie parkowania kamerka może nagrywać do 24 godzin bez konieczności ładowania. Pomoże to wychwycić sprawcę kolizji pod naszą nieobecność, bo nagrywanie automatycznie włączy się po wykryciu ruchu. Poklatkowe nagrywanie to z kolei możliwość wykonywania jednego zdjęcia na sekundę, co skraca półgodzinny film do minuty i zaoszczędzi miejsce na karcie pamięci. Do tego modelu można opcjonalnie dokupić moduł GPS, dzięki któremu będziemy mogli rejestrować informacje o przebytej trasie. Urządzenie obsługiwać możemy dzięki 2,4-calowemu ekranowi. Sprawdź cenę.

XBLITZ Go

Foto: Auto Świat

Kolejna propozycja to rejestrator od firmy Xblitz. Nagrywa on obraz w jakości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę, a w HD z prędkością 60 klatek na sekundę. Kamerka posiada czujnik G-sensor do wykrywania zderzenia lub hamowania oraz detekcję ruchu z automatycznym uruchamianiem nagrywania. Ta druga funkcja sprawdza się szczególnie w trybie parkingowym. W tym modelu zabezpieczenie nagrywanego pliku przed nadpisaniem włączane jest poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza. Kamerka tradycyjnie wyposażona jest w niewielki wyświetlacz, a w zestawie otrzymujemy praktyczny uchwyt samochodowy. Przy obiektywie znajduje się dodatkowo osiem diod doświetlających. Sprawdź cenę.

Foto: Auto Świat

Na koniec prezentujemy wyjątkowy wideorejestrator Navitel MR250. Jest to pięciocalowe lusterko wsteczne z wbudowaną kamerą. Nagrywanie rozpoczyna się automatycznie po uruchomieniu silnika lub po wykryciu ruchu. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy również kamerę cofania, z której obraz wyświetlany jest w lusterku po włączeniu biegu wstecznego.

Podczas normalnej jazdy obraz rejestrowany jest z obu kamer jednocześnie, co zwiększa wartość dowodową takiego materiału w przypadku problemów ze wskazaniem winnego kolizji, czy wypadku. Materiał jest zapisany w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Wśród innych przydatnych funkcji znajdziemy też oczywiście tryb parkingowy, czy czujnik G-sensor. Urządzenie obsługuje karty microSD o pojemności do 64 GB. Sprawdź cenę.