• Najwięcej programów nawigacyjnych jest do telefonów z Android i iOS. Zakończono wsparcie dla Symbian
  • Nie wszystkie programy są płatne. Na podróż do celu wystarczy także bezpłatna nawigacja, choć może ustępować funkcjonalnością najbardziej zaawansowanym programom
  • Uwaga: nawigacje działające w trybie online są bezużyteczne gdy nie ma internetu

Nawigacja zwykle nie jest na liście priorytetów. Zazwyczaj przypominamy sobie o niej tuż przed wyjazdem. W ostatniej chwili próbujemy zaktualizować mapy w starej przenośnej nawigacji samochodowej albo w zestawie fabrycznie zainstalowanym w samochodzie. Równie dobrze możemy jednak zmienić nasz smartfon w nawigację. Oczywiście jak każde urządzenia ma swoje ograniczenia (problemy z ładowaniem telefonu, gdy zbyt mocno się nagrzeje w słońcu), ale może się przydać w podróży.

W nawigację najłatwiej zmienić smartfona z Android czy iPhone. W najtrudniejszej sytuacji są obecnie użytkownicy starszych modeli z systemem Symbian czy Windows Phone. Wsparcie dla Symbian już dawno zakończono, co oznacza, że do darmowej Nokii Maps nie ma już aktualizacji map. Niewiele lepiej jest w przypadku Windows Phone, o którym producenci aplikacji najchętniej by już dawno zapomnieli. W miejsce nawigacji Here wprowadzono program Microsoftu, który już ustępuje program oferowanym do telefonów z Android czy iPhone. Niemniej wciąż sprawdzi się w roli nawigatora samochodowego.

Telefony z nawigacją: Android, iOS, Windows Phone
Telefony z nawigacją: Android, iOS, Windows Phone

Sama zmiana telefonu w nawigację trwa dosłownie chwilę. Wystarczy tylko z internetowego sklepu Apple czy Google pobrać odpowiedni program i poświęcić chwilę czasu na konfigurację. Jeśli mamy tylko dostęp do szybkiego łącza internetowego to nawet ewentualne pobranie map do pamięci telefonu powinno zająć mniej czasu niż posiłek w barze fast food.

AutoMapa

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK

AutoMapa
AutoMapa

AutoMapy specjalnie przedstawiać nie trzeba. To jeden z najbardziej znanych polskich programów nawigacyjnych. W najnowszych wersjach służy także do ostrzegania kierowców o dostrzeżonych utrudnieniach (zintegrowana funkcja AutoRadar). Godny polecenia m.in. za świetną mapę Polski, która pod względem dokładności jest wciąż w ścisłej czołówce (aktualizowana bardzo często – aż 6 razy w roku). W wersji Europa AutoMapa korzysta z planów dostarczonych przez Here (te samy mapy Europy znajdziemy w programach konkurencji). Program płatny.

Google Maps

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK (ograniczone)

Google Maps w Android Auto
Google Maps w Android Auto

Darmowa nawigacja nie tylko dla użytkowników telefonów z systemem Android, ale także iPhone. Aby wykorzystać pełną funkcjonalność, potrzebne jest połączenie z internetem. Wówczas można skorzystać z coraz lepszego systemu informacji o korkach (aktualizacje na bieżąco oraz praktyczne wskazywanie alternatywnych tras podczas podróży). Zaletą Google jest bardzo obszerna baza adresowa. Niestety dokładność map czasem niemile zaskakuje, gdy czasowo pokazuje np. mosty czy przeprawy, które nie istnieją w rzeczywistości. Niemniej jest to program, który warto wypróbować także wówczas, gdy korzystamy z Android Auto w samochodzie.

Here WeGO

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK

Here WeGO - taka prędkość w trybie symulacji lub.. lotu
Here WeGO - taka prędkość w trybie symulacji lub.. lotu

Oto następca cenionego programu nawigacyjnego Nokia Maps. To darmowa aplikacja dostępna obecnie tylko dla Android i iPhone, gdyż wsparcie dla Windows Phone czy Symbian zostało zakończone. Zaletą aplikacji jest dostęp do bezpłatnych map niemal całego świata, co oznacza, że program może się przydać także podczas egzotycznych wakacji. Here zawiera dane o korkach i utrudnieniach drogowych, jednakże pod względem liczby informacji i zasięgu dróg ustępuje jeszcze takiej konkurencji jak np. NaviExpert czy Google. Nawigację Here znajdziemy także w popularnym francuskim ostrzegaczu Coyote.

Mapy Apple

Telefony: iPhone

Mapy w pamięci telefonu: NIE

Mapy Apple - tryb CarPlay
Mapy Apple - tryb CarPlay

Darmowa aplikacja Apple tylko dla użytkowników sprzętu z oprogramowaniem iOS. To standardowa aplikacja nawigacyjna w iPhone i jedyna dostępna w ramach trybu CarPlay. Podobnie jak Google funkcjonalność jest dość ograniczona. Na szczęście program jest regularnie aktualizowany, co ma przełożenie na coraz lepsze działanie. Można już korzystać z informacji o korkach oraz tras alternatywnych w trakcie podróży. Mapy dostarcza TomTom, co gwarantuje dobrą jakość danych. Pod względem bazy adresowej Google jest jednak lepsze od Apple. Także algorytmy wyznaczania tras pozostawiają nieco do życzenia, co oczywiście nie oznacza, że z nawigacją gdzieś zabłądzimy po drodze.

MapaMap

Telefony: Android

Mapy w pamięci telefonu: TAK

MapaMap
MapaMap

Przed laty jedna z najpopularniejszych aplikacji w przenośnych nawigacjach samochodowych z systemem Windows CE. Przez jakiś czas dostępna była także dla telefonów iPhone. Obecnie pozostała wersja dla Android. Mimo upływu lat to wciąż program dość łatwy w obsłudze. I do tego zaawansowany: wersja Android zawiera bowiem funkcję planowania trasy oraz system informacji o korkach i innych utrudnieniach drogowych (także remonty). Mapa Polski od Emapy jest na niezłym poziomie. Mocną stroną jest baza adresowa w wielu miejscach turystycznych w Polsce, jakkolwiek warto mieć na uwadze, że rywale tacy jak Google dawno już nadrobili zaległości.

MAPS Me

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK

MapsMe
MapsMe

Pomysłowa aplikacja, która przyda się nie tylko jako nawigacja samochodowa, ale także na spacer pieszo czy przejażdżkę rowerem. Jak na bezpłatną nawigację jest całkiem zaawansowana (informacje o korkach, planowanie trasy). Niestety słabą stroną programu jest dość wolne działanie. Nawet na mocnych i drogich smartfonach program dość wolno wyznacza trasę.

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK

Navitel
Navitel

Jedna z najlepszych propozycji dla tych, którzy wybierają się na wschód. Navitel korzysta z własnych map oraz bezpłatnych tworzonych przez społeczność entuzjastów, przez co nie ustępuje większości konkurencji. Niemniej pod względem basy adresów to Google góruje. Navitel wyróżnia się charakterystycznym interfejsem użytkownika, do którego dość łatwo się przyzywczaić. Jako jeden z nielicznych zawiera dodatkowe serwisy takie jak np. informacje pogodowe. Nie zabrakło również danych o korkach.

NaviExpert

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: NIE

NaviExpert
NaviExpert

Jeden z najlepszych programów w Polsce pod względem omijania korków. NaviExpert działa w trybie online, co oznacza, że bez połączenia z siecią na niewiele się przyda. Program ostrzega także o bieżących utrudnieniach drogowych i służy do powiadamiania innych kierowców o różnych zdarzeniach (wypadki, kontrole radarowe itp.). Pod tym względem może być porównywany z inną popularną aplikacją, czyli Yanosikiem. Zaletą NaviExperta są także dobre mapy (mapę Polski dostarcza Emapa a Europy TomTom).

W aktualnym numerze Komputer Świata dostaniecie abonament NaviExpert Polska na całe wakacje - szczegóły znajdziecie na stronie Komputer Świata.

Sygic

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK

Sygic w trybie SDL w Fordzie
Sygic w trybie SDL w Fordzie

To jedyny program na rynku, który jest kompatybilny z MirrorLink, Bosch MySpin oraz SDL (Smart Device Link). Innymi słowy, to nawigacja, którą można wyświetlić na ekranie samochodów wielu marek. Jest dość łatwa w obsłudze i prowadzi w całkiem przewidywalny sposób (unika kluczenia jak taksówkarz dobrze znający miasto). W ramach opcji zawiera informacje o ruchu drogowym i utrudnieniach.

TomTom

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: TAK

TomTom
TomTom

Program łudząco podobny do tego, co znajdziemy w przenośnych nawigacjach samochodowych TomTom.  Pod względem wygody obsługi to jedna z najlepszych propozycji na rynku. Mapy TomTom są dość wysokiej jakości, choć pod względem bazy adresowej Google już góruje. TomTom zawiera dobry serwis informacji o korkach, choć pod względem wyznaczania tras omijających utrudnienia musi ustąpić takim rywalom jak NaviExpert. Niemniej to dobra i solidna propozycja na wakacyjną podróż.

Waze

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: NIE

Waze
Waze

Najkrótsza charakterystyka Waze: międzynarodowy odpowiednik Yanosika. To udana aplikacja, która służy do wzajemnego ostrzegania kierowców przed utrudnieniami. Choć pod względem liczby użytkowników ustępuje Yanosikowi, to jednak w zupełności wystarczy na wakacyjną podróż. Waze jest kompatybilny z Android Auto, więc kto nie chce korzystać z Google jako nawigacji, ma wybór co pojawi się na ekranie w samochodzie. Alternatywa dla Waze za granicą: Coyote.

Yanosik

Telefony: Android, iPhone

Mapy w pamięci telefonu: NIE

Yanosik za granicą Polski - na południu Europy
Yanosik za granicą Polski - na południu Europy

Bez wątpienia najpopularniejszy ostrzegacz w Polsce, który służy także jako nawigacja. Yanosik świetnie sprawdzi się w roli programu przypominającego o fotoradarach i ostrzegającego o różnych utrudnieniach dostrzeżonych przez największą społeczność użytkowników w naszym kraju. Aplikacja może również poprowadzić do celu, wykorzystując bezpłatne mapy tworzone przez społeczność użytkowników. Jakość danych jest satysfakcjonująca, ale trzeba liczyć się z tym, że niektóre adresy znajdziemy łatwiej w Google niż w Yanosiku. Sama nawigacja nie jest zbyt zaawansowana, ale wystarczy, by dojechać do wakacyjnego kurortu.