Mieszanka gumowa w oponach letnich różni się od zimowej tym, że nawet w wysokich temperaturach pozostaje nieelastyczna. Dzięki temu zmniejsza się opór toczenia i poziom ich zużycia, co przekłada się na komfort jazdy i niski poziom hałasu. Ogumienie letnie wyróżnia się również lepszymi osiągami w przypadku przebiegu i stabilności jazdy.

Producenci opon letnich projektują je z myślą o wszystkich warunkach pogodowych, jakie czekają na nas w tym okresie roku - suchej lub mokrej nawierzchni oraz wysokich temperaturach. Zanim jednak założysz nowe opony w swoim samochodzie, koniecznie sprawdź jego zawieszenie pod kątem luzów i geometrii. Samochody z niezależnym, wielowahaczowym i przede wszystkim - niesprawnym układem jezdnym szybko zniszczą nowe nawet najdroższe i najlepsze opony, a szkoda byłoby zniszczyć nowe opony już w pierwszym roku ich użytkowania.

Większość produktów dostępnych na rynku można podzielić na klasy, biorąc pod uwagę ich jakość oraz cenę. Nie inaczej jest w przypadku samochodowego ogumienia. Dziś skupimy się na klasie ekonomicznej, czyli przyzwoitym produkcie w przyzwoitej cenie. Ze względu na parametry techniczne tych opon, polecane są one zazwyczaj kierowcom małych miejskich aut, poruszających się na krótkich trasach, w obrębie aglomeracji miejskiej. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena, która w zestawieniu z gwarancją producenta i atestami, czyni je w pełni wartościowym produktem. Tu warto nadmienić, że kilka dużych koncernów, jak Goodyear, Michelin, Pirelli czy Continental, wchłonęło kilka mniejszych marek na rynku, przez co tańsze ogumienie, które oferują mniej prestiżowe marki, to zwykle opony proponowane kilka lat wcześniej pod szyldem najbardziej renomowanych producentów.

Aby ułatwić podjęcie decyzji przy zakupie nowych opon klasy ekonomicznej, zebraliśmy dla was kilka niezłych pod względem jakości i ceny propozycji, którymi możecie się sugerować.

Dębica Presto HP 205/55R16 91V

Foto: Onet

Dębica jest jedną z popularnych, polskich marek i największym w Europie zakładem koncernu GoodYear.

Opona dedykowana do samochodów osobowych klasy średniej, aut miejskich oraz kompaktowych. Rozwiązania technologiczne, zastosowane w Presto HP, pozwalają na pewną i stabilną jazdę, niezależnie od sytuacji panującej na drodze.

Dębica Presto HP charakteryzuje się większą powierzchnią kontaktu produktu z podłożem, co gwarantuje pewność prowadzenia zarówno na mokrej jak i na suchej nawierzchni.

Mieszanka gumowa na bazie krzemionki zapewnia skuteczne hamowanie na mokrej drodze oraz utrzymanie toru jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Sprawdź cenę!

Dayton TOURING 2 215/55R16 97W

Foto: Onet

Opony TOURING 2 to korzyści ekonomiczne i użytkowe. Główne atuty tego modelu to doskonała przyczepność podczas hamowania i pokonywania zakrętów, zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Technologia użyta przy produkcji tego modelu pozwoliła uzyskać wysoką trwałość opony, dzięki czemu zużywa się ona wolniej, dając użytkownikowi wysoki komfort jazdy. Opona posiada asymetryczny wzór bieżnika. Zobacz ofertę!

Barum Brillantis 2 195/65R15 91T

Foto: Onet

Zaawansowana rzeźba bieżnika opony Brillantis 2 ma asymetryczną budowę, która gwarantuje pełne bezpieczeństwo na każdej nawierzchni i wysokie osiągi dla samochodu. Bieżnik ma trzy szerokie kanały obwodowe oraz łukowate rowki po wewnętrznej stronie barku - to sprawia, że woda trafiająca w rowki bieżnika jest natychmiast usuwana na boki, ograniczając ryzyko poślizgu hydrodynamicznego. W produkcji opon Barum Brillantis 2 zastosowano technologię Barum Belt System, która dała oponie  lepszy kontakt z podłożem. Zobacz ofertę!

Apollo Alnac 4G 195/65R15 91H

Foto: Onet

Alnac 4G posiada asymetryczny wzór bieżnika, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Dzięki czterem kanałom obwodowym bardzo dobrze odprowadza wodę i redukuje ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Specjalna mieszanka gumy zapewnia dobrą przyczepność do podłoża i redukcję hałasu. Zobacz ofertę!

Kingstar Road Fit SK10 205/55R16

Foto: Onet

W licznych krajach opony marki Kingstar zaliczane są do wyższej klasy budżetowej. Atrakcyjny wygląd bieżnika oraz jego właściwości jezdne sprawiają, że Road Fit SK10 posiada dobre właściwości jezdne w trakcie obfitych opadów oraz gorących i suchych dni. Zwiększone jest również poczucie bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Zmniejszone opory toczenia oraz cicha praca opony gwarantują poczucie komfortu podróżowania. Dzięki mieszance, w skład której weszła krzemionka oraz dwa rodzaje kauczuku, opona wykazuje zwiększoną trwałość. Zobacz ofertę!

Kormoran RUNPRO B 195/65R15 91H

Foto: Onet

Kormoran jest polskim producentem opon, od 1995 roku wchodzącym w skład koncernu Michelin. Łączy w sobie dobrą jakość i niską cenę. Gumowa mieszanka, która tworzy oponę Kormoran Runpro B sprawia, że te opony są wytrzymałe i sprawdzają się przy różnych warunkach pogodowych. Charakteryzuje je dobra przyczepność oraz fakt, iż zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy. Bieżnik posiada kierunkową budowę. Zobacz ofertę!

Dębica Passio 2 195/65R15 91T

Foto: Onet

Jedną z głównych zalet tego modelu są przebiegi dłuższe o 20% w porównaniu z jej poprzednią edycją, przy zachowaniu wysokich parametrów bezpieczeństwa. Dzięki optymalnej konstrukcji bieżnika jest odporna na ścieranie, pracuje równomiernie i ma doskonały kontakt z nawierzchnią. Precyzyjny układ klocków bieżnika gwarantuje skrócenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni oraz zwiększa kontrolę nad pojazdem bez rezygnowania z komfortu jazdy. Zobacz ofertę!

Barum Bravuris 3HM 215/55R17 94Y

Foto: Onet

Specjalnie zaprojektowany układ bieżnika o zróżnicowanej wielkości barków po wewnętrznej stronie opony oraz zamknięte barki z makro-blokami po stronie zewnętrznej warunkują bardziej precyzyjne prowadzenie. Charakterystyczny płaski i szeroki profil oraz odpowiedni układ lameli pozytywnie wpływają na rozkład ciśnienia w miejscu kontaktu z podłożem, zapewniając dłuższy przebieg oraz znaczną redukcję poziomu zużycia. Specjalna mieszanka bieżnika, liczne lamele i rowki zapewniają skuteczne odprowadzanie wody na mokrej nawierzchni, zapobiegając poślizgom. Zobacz ofertę!

Kingstar SK70 175/70R14 84T

Foto: Onet

Opony SK70 charakteryzuje znakomita sterowalność i niski poziom hałasu, co daje połączenie komfortu, bezpieczeństwa i przystępnej ceny. Cechą szczególną bieżnika Radial SK70 jest świetne radzenie sobie z nadmiarem wody na drodze. Dzięki mieszance, w skład której weszła krzemionka oraz dwa rodzaje kauczuku opona wykazuje zwiększoną trwałość. Zobacz ofertę!

Apollo ASPIRE 4G 225/45R17 94W

Foto: Onet

Apollo Aspire 4G to opona typu High Performance. Trzy szerokie rowki centralne redukują niebezpieczeństwo poślizgu hydrodynamicznego, przez co zapewniają doskonałą przyczepność podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Odprowadzanie wody i odporność na aquaplaning gwarantuje asymetryczna budowa bieżnika. Zoptymalizowane rozłożenie bieżnika oraz równomierne zużycie obniżają poziom hałasu przez cały okres eksploatacji opony. Zobacz ofertę!