Aby to sprawdzić, najlepiej skorzystać z alkomatu. Nie zawsze mamy w pobliżu komisariat policji, by sprawdzić swój stan trzeźwości, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup własnego urządzenia pomiarowego. Sprawdziliśmy dla was jakie modele do 200 złotych są obecnie najbardziej popularne według użytkowników jednej z internetowych porównywarek cen. Najtańszy z prezentowanych tutaj alkomatów kosztuje około 60 złotych.

Sentech AL-2500

Foto: Auto Świat

Na pierwszym miejscu pod względem popularności znalazł się alkomat Sentech. Został on stworzony do użytku domowego dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy dzień po udanym przyjęciu mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Urządzenie oferuje zakres pomiaru do 4 promili z dokładnością do 0,1 promila. Do jego najważniejszych funkcji trzeba zaliczyć czujnik przepływowy powietrza, półprzewodnikowy rodzaj sensora, brak ustnika i dźwiękową sygnalizację gotowości do pomiaru. Zasilany jest bateriami 2x AA. Wyniki pomiaru odczytamy na małym wyświetlaczu LCD. Producent zapewnia darmowe kalibracje przez 12 miesięcy użytkowania. Sprawdź cenę!

OVERMAX AD-02

Foto: Auto Świat

Na drugim miejscu jest alkomat Overmax i jest to najtańszy model w tym zestawieniu. Niestety nie możemy zagwarantować, że produkt tego typu, z niskiej półki cenowej będzie w stu procentach wiarygodnym źródłem informacji o stanie naszej trzeźwości. Jest to alkomat cyfrowy, ustnikowy. Producent zapewnia jego cztery darmowe kalibracje przez okres 12 miesięcy, co na pewno jest sporą zaletą. Powiadomienia dźwiękowe i wyświetlacz LCD pozwoli nam łatwo zinterpretować wynik pomiaru. Według danych producenta dokładność pomiaru urządzenia to 0,01 promila, a jego zakres to od 0 do 4 promili. Niestety przejrzeliśmy kilka sklepów internetowych i dane te były zróżnicowane. Szkoda, bo to jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze odpowiedniego alkomatu. Sprawdź cenę!

Datech DA-7000

Foto: Auto Świat

Kolejny alkomat to jeden z najdroższych modeli tego zestawienia. W niektórych sklepach internetowych kosztuje nawet o wiele więcej niż umownie przyjęte przez nas 200 złotych, więc warto poszukać tych najtańszych ofert. Urządzenie wyposażone jest w zaawansowany czujnik półprzewodnikowy i samokontrolę trybu czujnika. Praktycznym dodatkiem jest też wbudowana latarka LED. Dokładność pomiarów to według dostępnych nam informacji +/- 10% w zakresie od 0 do 4 promili. Przydatna będzie funkcja auto-diagnostyki czujnika, dzięki której dowiemy się, że należy skalibrować urządzenie, co należy uczynić w przypadku tego modelu przynajmniej raz na pół roku. Alkomat zasilany jest bateriami 2x AA. Sprawdź cenę!

OVERMAX ALKOMAT AD01 AD-01

Foto: Auto Świat

Czwarta propozycja to alkomat Overmax z nieco wyższej półki niż wyżej prezentowany egzemplarz tej samej firmy. Według producenta gwarantuje on dokładność pomiaru do 0,01 promila w zakresie od 0 do 4 promili. Wartości liczbowe odczytamy na wyświetlaczu LCD, a dodatkowo usłyszymy też sygnał dźwiękowy. Możemy też przeprowadzić cztery darmowe kalibracje w ciągu 12 pierwszych miesięcy po zakupie. Z tym modelem nie musimy martwić się o poziom naładowania baterii, ponieważ można go zasilać również bezpośrednio z ładowarki samochodowej dzięki USB. Sprawdź cenę!

PROMILER AL 2500 X czarny

Foto: Auto Świat

Na ostatnim miejscu jest kolejny po alkomacie Datech model, który minimalnie mieści się w cenie zakupu w granicach 200 złotych (w zależności od konkretnego sklepu). Urządzenie jest uznawane za bardzo precyzyjne, bo podaje wyniki z dokładnością do setnych części promila w zakresie do 4 promili. Alkomat posiada też funkcję automatycznego sprawdzania stanu baterii i funkcję oszczędzania energii. Pomiaru można dokonywać w dwóch trybach szybkim i aktywnym. Promiler wyposażony jest w czujnik półprzewodnikowy, wymaga ustnika i zasilany jest bateriami 2x AA. Sprawdź cenę!