Czego nie masz prawa robić, gdy kierujesz samochodem osobowym?

A: Przewozić osób w stanie nietrzeźwości.

B: Korzystać z telefonu wymagającego trzymania mikrofonu w ręku.

C: Używać tempomatu na obszarze zabudowanym.

Prawidłowa odpowiedź: B

Po pierwsze, nie ma zakazu przewożenia samochodem osób znajdujących się w stanie nietrzeźwości (prawo zabrania natomiast przewożenia takiej osoby na motocyklu – chyba że przewożona jest w bocznym wózku).

Po drugie, nie ma zakazu korzystania z tempomatu w terenie zabudowanym, choć co do zasady jest to urządzenie przeznaczone do użytku na drogach, gdzie możliwe jest utrzymywanie stałej prędkości przez dłuższy czas – czyli zwykle poza terenem zabudowanym.

Istnieje natomiast zakaz korzystania podczas kierowania samochodem z telefonu w sposób, który wymaga trzymania słuchawki w ręku. Jest to wykroczenie, które niemal z każdą kolejną zmianą w taryfikatorach mandatów i punktów karnych karane jest coraz surowiej.

Po ostatnich zmianach w przepisach karnych dla kierowców mandat za trzymanie telefonu w ręku wynosi 500 zł. Dodatkowo kierowca, który popełnił to wykroczenie, otrzymuje aż 12 punktów karnych.

Nie ma natomiast zakazu korzystania z telefonu w sposób, który nie wymaga trzymania słuchawki w ręku, np. przy wykorzystaniu wbudowanego albo zewnętrznego zestawu głośnomówiącego.