Na egzaminie kursanci muszą między innymi umieć ocenić sytuację pokazaną na zdjęciach. Pytani są także o znaczenie różnych znaków drogowych, wpływających na pierwszeństwo jazdy czy sposób poruszania się po drodze. Nie zawsze są to pytania zadawane wprost, co okazuje się często problemem dla osób, które na nie muszą odpowiedzieć. Jednym z takich przykładów jest poniższe pytanie egzaminacyjne.

Czy mogę zmienić pas ruchu - co mówią znaki?

Na powyższym zdjęciu najważniejsze są linie na asfalcie – ignorując je, popełniamy błąd, który może nas sporo kosztować!

Czy w tej sytuacji masz prawo zmienić pas ruchu bezpośrednio przed skrzyżowaniem?

A: Tak

B: Nie

Prawidłowa odpowiedź: B

W sytuacji pokazanej na rysunku nie ma możliwości zmiany pasa ruchu bezpośrednio przed skrzyżowaniem, gdyż wiązałoby się to z przejechaniem przez ciągłą linię, czego zabrania przepis rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Ważne znaki poziome

"Znak P-2 „linia pojedyncza ciągła” oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią".

W zaistniałej sytuacji, gdy znajdujemy się już za początkiem ciągłej linii, jedyny kierunek, w którym możemy pojechać zgodnie z przepisami, to w prawo. Przepis cytowanego wyżej rozporządzenia mówi też:

"Znaki:

1) P-8a „strzałka kierunkowa na wprost”,

2) P-8b „strzałka kierunkowa do skręcania”,

3) P-8c „strzałka kierunkowa do zawracania”

oznaczają, że jazda z pasa ruchu, na którym są umieszczone, jest dozwolona tylko w kierunku wskazanym strzałką;"

Przeczytaj także: