Co to jest CEPiK?

CEPiK to skrót od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jest to specjalny rządowy system, który gromadzi wszelkie informacje o kierowcach oraz pojazdach mechanicznych i ich właścicielach. Został stworzony na potrzeby zapewnienia pełnego bezpieczeństwa obywatelom uczestniczącym w ruchu drogowym. Baza ta reguluje zasady sprzedaży pojazdów w celu ograniczenia kradzieży oraz oszustw a tym samym ochrania kupujących pod względem cywilnoprawnym. Dzięki CEPiK historia pojazdu jest znana od razu po wpisaniu podstawowych danych konkretnego samochodu.

Jak sprawdzić punkty karne CEPiK?

Jeżeli przekroczyliśmy prędkość i zatrzymała nas policja, możliwe jest, że dostaliśmy punkty karne. Z upływem czasu zapominamy jednak ich dokładną liczbę. Jak sprawdzić punkty karne CEPiK? Aby skontrolować ich stan, możemy udać się na komisariat policji lub sprawdzić je z domu, na komputerze. Przy wyborze drugiego rozwiązania potrzebny jest Profil Zaufany, który potwierdzi naszą tożsamości. Przechodzimy na stronę obywatel.gov.pl i klikamy w zakładkę Sprawdź swoje punkty karne. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, wybieramy opcję Przez Internet.

Aby móc się zalogować, należy podać nasze dane oraz wpisać kod autoryzacyjny, który dostaniemy SMS-em. Kiedy prawidłowo go zatwierdzimy, przeniesiemy się na stronę, gdzie widnieje łączna liczba aktywnych oraz tymczasowych punktów karnych przyznanych za wykroczenia w ruchu drogowym. W tabeli możemy sprawdzić szczegóły popełnionego przewinienia np.: kwalifikację prawną czynu, organ rejestrujący i miejsce wykroczenia.

Jak sprawdzić prawo jazdy w CEPiK?

Jeśli czekamy na odbiór dokumentu, ponieważ dopiero zostaliśmy kierowcami lub ponownie robiliśmy uprawnienia do prowadzenia pojazdów, zastanawiamy się z pewnością, kiedy pojawią się one w systemie? Możemy skontrolować to samodzielnie przez internet. Po zdanym egzaminie widniejemy w bazie CEPiK jako kierowcy. Jak sprawdzić prawo jazdy w CEPiK? Należy wejść na stronę info-car.pl i wybrać zakładkę Prawo jazdy. Następnie, klikamy w przycisk Sprawdź, czy twoje prawo jazdy jest gotowe. Dla potwierdzenia tożsamości musimy podać imię i nazwisko oraz PESEL, datę urodzenia lub PKK. Po zatwierdzeniu danych ukaże się status realizacji blankietu prawa jazdy.

CEPiK — jak sprawdzić samochód?

Kupując używany pojazd, dobrze jest skontrolować jego historię samodzielnie. Możemy zrobić to całkowicie za darmo z pomocą strony CEPiK. Jak sprawdzić samochód? Z zakładki E-usługi wybieramy Historia pojazdu. Zostajemy przeniesieni na stronę historiapojazdu.gov.pl, gdzie musimy podać numer rejestracyjny, numer vin oraz datę pierwszej rejestracji auta. Po prawidłowym podaniu danych na ekranie pojawią się informacje m.in. o:

  • aktualnym ubezpieczeniu OC,
  • ważnym badaniu technicznym,
  • oznaczeniu pojazdu w bazie samochodów kradzionych,
  • danych technicznych auta,
  • zdarzeniach z udziałem tego pojazdu (oś czasu).

Jak możemy zauważyć, system CEPiK jest sporym ułatwieniem dla nas, obywateli, ale również dla policji, sądów oraz Inspekcji Ruchu Drogowego, ze względu na to, że gromadzi informacje, które dotyczą kierowców. Służby mogą sprawdzić, kiedy i komu cofnięto prawo do prowadzenia samochodów oraz kto ma zakaz bądź uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi. Za pomocą bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców za darmo skontrolujemy liczbę naszych punktów karnych, status druku dokumentu prawa jazdy oraz informacje o aucie, które chcemy kupić. Dzięki CEPiK historia samochodu nie będzie już dla nas żadną tajemnicą.