Auto Świat Porady Prawo Przez drogę dla rowerów przechodzimy jak przez jezdnię lub torowisko tramwajowe

Przez drogę dla rowerów przechodzimy jak przez jezdnię lub torowisko tramwajowe

Autor Radosław Duda
Radosław Duda

W dniu 21 września br. w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych. Nowe przepisy zastępują trzy inne rozporządzenia, dzięki czemu usystematyzowano ogólne wymagania i warunki potrzebne do oddania drogi w użytkowanie.

Przez drogę dla rowerów przechodzimy jak przez jezdnię lub torowisko tramwajowe
Auto Świat / Maciej Brzeziński
Przez drogę dla rowerów przechodzimy jak przez jezdnię lub torowisko tramwajowe

Nowe rozporządzenie wprowadza szereg wymagań, zaleceń, wzorców i standardów, które mają dać projektantom więcej swobody w wyborze rozwiązań technicznych podczas projektowania dróg. Dodatkowo wprowadza nowe zasady dotyczące m.in. przechodzenia przed drogi dla rowerów, czy poruszania się urządzeniem transportu osobistego po drodze dla pieszych.

Przechodzenie przez drogę dla rowerów

W świetle nowych przepisów przy przekraczaniu drogi dla rowerów pieszych obowiązują takie same zasady, jak przy przekraczaniu jezdni lub torowiska tramwajowego. Oznacza to, że piesi mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przechodzenia przez drogę i korzystania z przejścia dla pieszych. W przypadku jego braku pieszy może skorzystać z przejścia sugerowanego lub przejść poza nim, jeśli odległość do przejścia dla pieszych jest większa niż 100 m. Warto przypomnieć, że sam znak poziomy P-10, czyli tzw. zebra, nie wyznacza przejścia dla pieszych. Zgodnie z prawem przejście dla pieszych musi być wyznaczone przez znak pionowy D-6, a przejście sugerowane jest nieoznakowane.

Według rozporządzenia pieszy wkraczający na przejście dla pieszych na drodze dla rowerów jest traktowany tak samo, jak wkraczający na jezdnie. Oznacza to, że za wejście na drogę dla rowerów niezgodnie z przepisami, pieszy otrzyma mandat w wysokości 50 zł. Zabronione jest także używanie telefonu i innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia na przejście. Jest to ważna zmiana, gdyż wcześniej nie było to uregulowane i wprowadzało wiele konfliktów pomiędzy pieszymi a użytkownikami transportu osobistego.

Autor Radosław Duda
Radosław Duda
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków