• Rowerzyści muszą zsiąść z roweru przed przejściem dla pieszych, ale istnieją wyjątki od tej reguły
  • Znaki C-13 i C-16 określają zasady poruszania się rowerzystów i pieszych na wspólnych drogach
  • Gdy ścieżka rowerowa się kończy, rowerzysta powinien poruszać się jezdnią, a nie na chodniku
  • Zachęcamy do oddawania głosów w specjalnej ankiecie, która znajduje się pod artykułem

Za przejechanie rowerem przez przejście dla pieszych grozi mandat w wysokości od 50 do 100 zł. Tak to wykroczenie wycenia taryfikator mandatów. Policjant, wystawiając taką karę, powołuje się na wspomniany art. 26. Tyle tylko, że w kodeksie występuje kilka wyjątków od tej prostej reguły.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Czy trzeba zsiadać z roweru przed przejściem dla pieszych

W miastach coraz częściej pojawiają się przejazdy dla rowerów, które znajdują się tuż obok przejść dla pieszych. Rowerzyści mogą korzystać z tych przejazdów bez konieczności zsiadania z roweru, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności.

A co jeśli mówimy o zwykłym chodniku, a nie tzw. ścieżce rowerowej czy drodze pieszo-rowerowej? Zacznijmy od tego, czy rowerzysta w ogóle może jeździć na rowerze po chodniku. Co do zasady — nie. Ale i tu prawo przewiduje kilka wyjątków:

  1. Rowerzysta jest opiekunem dziecka poniżej 10. roku życia.
  2. Chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości i znajduje się przy drodze, gdzie dozwolona prędkość przekracza 50 km/h, a brak jest wydzielonych dróg rowerowych.
  3. Warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie (np. śnieg, silny wiatr, ulewy, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzyści są zobowiązani do korzystania z dróg dla rowerów, dróg pieszo-rowerowych oraz pasów ruchu dla rowerów, jeśli te prowadzą w kierunku ich jazdy. Na drogach pieszo-rowerowych rowerzyści muszą ustępować miejsca pieszym.

Przeczytaj też te dwa bardzo ważne artykuły:

Znaki drogowe dla rowerzystów i pieszych

Znaki C-13 i C-16 określają, jak rowerzyści i piesi powinni poruszać się na wspólnych drogach. Jeśli droga dla rowerów jest oddzielona od drogi dla pieszych pionowo, rowerzyści poruszają się po stronie wskazanej na znaku. W przypadku oddzielenia poziomego, piesi i rowerzyści dzielą całą szerokość drogi, z pierwszeństwem dla pieszych.

A co jeśli ścieżka rowerowa nagle się urywa? Czy rowerzysta może wówczas korzystać z chodnika? Nie. Rowerzysta nie może wjechać na chodnik, lecz powinien poruszać się jezdnią. Jeśli jednak jedzie po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa, naraża się na mandat. Jego wysokość jest symboliczna i wynosi 50 zł.

Ładowanie formularza...