• Nie jest obojętne, gdzie zlecamy sezonową wymianę opon w samochodzie
  • Jeśli kupujemy nowe opony, ważne jest, jakie ogumienie wybierzemy, nie bez znaczenia jest jednak także gwarancja, jaką otrzymamy
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości warto przed wymianą opon skonsultować się z dobrym warsztatem

Opony samochodów są coraz większe, a ich wymiana coraz bardziej wymagająca. W efekcie do ich wymiany potrzeba fachowej wiedzy oraz najnowocześniejszego sprzętu. Tylko takie połączenie gwarantuje brak problemów eksploatacyjnych.

Niefachowa wymiana opon: często nie wiadomo, kto zawinił

Problem w tym, że bardzo wiele uszkodzeń ogumienia nie od razu daje wyraźne objawy. Czasem poważna usterka jak np. uszkodzenie stopki opony, na początku powoduje jedynie niewielkie wibracje odczuwalne tylko przy wyższych prędkościach. Dopiero po kilkudziesięciu, kilkuset, a nawet 2-3 tys. km nagle problem narasta – opona przestaje gładko się toczyć, dalsza jazda jest niemożliwa. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozerwania opony podczas jazdy. Zwykła gwarancja producenta opon nie chroni w takim wypadku właściciela ogumienia: producent gwarantuje jakość opony, ale nie odpowiada za błędy podczas ich montażu. Trudno też na oko stwierdzić, czy naprawdę zawinił warsztat, czy to kierowca uszkodził oponę, nawet nie wiedząc, kiedy do tego doszło. Ostatecznie za nową oponę płaci klient.

Najczęściej problemy wynikające z błędów warsztatowych są mniej niebezpieczne, jednak wciąż kłopotliwe: to wibracje na kierownicy będące skutkiem złego wyważenia opon, drgania całego nadwozia, ściąganie auta podczas jazdy na wprost, zapalanie się kontrolki układu monitorującego ciśnienie, który nie został skalibrowany itp. Takie problemy zdarzają się nawet tym kierowcom, którzy właśnie kupili nowe opony i mają prawo liczyć na to, że będą one sprawować się idealnie. Nie dotyczą one jednak tych, którzy zdecydują się na kupno i montaż nowych opon w jednym z warsztatów sieci Q Service Castrol.

Wyjątkowa gwarancja na opony: zepsujesz – wymienią za darmo

Warsztat sieci Q Service Castrol Foto: Q Service Castrol
Warsztat sieci Q Service Castrol

Najlepiej jest kupić opony w tym samym warsztacie, w którym będą one montowane. Wówczas – jeśli od razu po montażu coś jest nie tak, odpowiedzialność warsztatu, który jest jednocześnie sprzedawcą, nie budzi wątpliwości. To wciąż jednak nie rozwiązuje kwestii uszkodzeń mechanicznych, do których dochodzi podczas jazdy albo wątpliwości, kto doprowadził do usterki ogumienia. Tu warto wspomnieć o wyjątkowej ofercie sieci warsztatów Q Service Castrol: każdy, kto kupuje w warsztacie tej sieci dowolny komplet opon marek Continental albo Semperit (niekoniecznie zimowych, także m.in. całorocznych), dostaje wyjątkową, 12-miesięczną gwarancję. W przypadku mechanicznego uszkodzenia opony w ciągu roku od zakupu (przebicie, pęknięcie, uszkodzenie wewnętrzne, "bąble" itd.) warsztat wymieni ją na nową.

Promocyjny kubek termiczny na długie zimowe wieczory, który otrzymują kupujący nowe opony w warsztatach Q Service Castrol, to "wisienka na torcie".

Zanim wymienisz opony…

Kupując nowe opony, warto pamiętać o kilku kwestiach. Decydują one nie tylko o tym, czy będziemy zadowoleni z naszej inwestycji, lecz także mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

  • Taniej często znaczy drożej. Opłaca się inwestować w opony dobrych marek takie jak Continental czy Semperit – są one zwykle trwalsze od opon budżetowych, gwarantują niższe opory toczenia (czyli także niższe zużycie paliwa) oraz zapewniają lepszą przyczepność i stabilność auta podczas jazdy
  • Rodzaj auta ma znaczenie. Jeśli mamy auto o dużej masie albo o sportowych osiągach, warto inwestować w opony z najwyższej półki. W skrajnych wypadkach optymalne są opony klasy UHP (Ultra High Performance)
  • Przebieg jest ważny. Jeśli jeździmy mało i głównie po mieście, warto rozważyć kupno opon całorocznych. Przy większych przebiegach rocznych opony całoroczne mają mniejszy sens ekonomiczny
  • Dobry warsztat. Wybierając warsztat, warto szukać serwisu dysponującego nowoczesnym sprzętem i doświadczonymi mechanikami, co nie zawsze idzie w parze z najniższą ceną na rynku. Tylko dobre warsztaty stać na zaoferowanie prawdziwej, kompleksowej gwarancji na sprzedawane towary i usługi.

Jakie opony kupić: nie wiesz – zapytaj!

Warto mieć też świadomość, że obecnie dobór opon jest dość skomplikowany. Opony tej samej marki mogą mieć kilka-kilkanaście wersji w obrębie jednego modelu. Ten sam model opony może służyć w samochodzie spalinowym o wysokiej mocy, hybrydowym, a nawet elektrycznym. Trzeba wiedzieć, która wersja będzie w naszym przypadku optymalna. Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, po opony najlepiej udać się do zaufanego warsztatu, gdzie mechanik czy sprzedawca doradzi, co będzie dla nas najlepsze.