Kilka lat temu zakup opon w sklepie internetowym był niezawodnym sposobem dla wtajemniczonych na zaoszczędzenie sporych pieniędzy. A teraz? Nie jest to już wcale aż tak oczywiste, bo rynek się zmienił. Zwykłe sklepy i warsztaty sprzedające opony, czując na plecach oddech konkurencji, obniżyły swoje marże. W dodatku ogumienie to specyficzny towar – w zasadzie nie da się go zamontować samodzielnie, więc klient, jeśli nawet okazyjnie kupi opony, i tak musi pojawić się z nimi w warsztacie. Tam może go spotkać niemiła niespodzianka: coraz częściej zdarza się, że serwisy oferują promocyjne ceny na montaż opon kupionych na miejscu (lub wręcz montaż wliczają w cenę zakupu), za to dla klientów przyjeżdżających z własnym ogumieniem mają znacznie mniej przyjazne cenniki.

To wszystko nie oznacza jednak, że nie warto już korzystać ze sklepów internetowych. Warto, ale trzeba to robić ostrożniej niż dotychczas. Sklepy działające w sieci mają wciąż niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim zapewniają znacznie lepszy wybór niż większość zwykłych warsztatów sprzedających opony, mogą też dostarczyć towar w dowolne miejsce w kraju.

Tanie opony zimowe - porównaj oferty, ale zrób to dokładnie

Zakup opon zimowych to poważny wydatek, więc warto go porządnie przemyśleć. Radzimy zacząć od określenia budżetu, oczekiwań i lektury niezależnych testów. Dopiero kiedy już wiemy, jakich opon szukamy warto porównać oferty przynajmniej kilku sklepów internetowych oraz zwykłych sklepów i warsztatów. Trzeba to jednak zrobić bardzo dokładnie! Pamiętajmy aby zapytać o:

  • rozmiar opon - ale kompletny, wraz z indeksem prędkości i nośności. Ten sam model, ale o niższych indeksach, zawsze będzie o wiele tańszy!
  • markę i model - zwracamy uwagę na wszystkie oznaczenia i symbole, np. Goodride to nie Goodyear, opony Continental WinterContact TS830 to zupełnie inny model niż WinterContact TS850, a Dębica Frigo to nie to samo co Dębica Frigo2! Często równolegle oferowane są modele ogumienia różnych generacji, zwykle schodzący model sprzedawany jest znacznie taniej, ale to wcale nie musi znaczyć, że warto go kupić.
  • typ opon - np. run flat, opony o podwyższonej nośności do aut dostawczych lub przeznaczone do konkretnych modeli aut. Ogumienie bez udziwnień jest najtańsze, ale może się nie nadawać do modeli wymagających specjalnego ogumienia.
  • datę produkcji - opony sprzedawane w promocyjnych cenach to często leżaki magazynowe wyprodukowane nawet kilka lat wcześniej.
  • termin dostawy i jej koszt - wiele sklepów internetowych i warsztatów oferuje opony, których wcale nie ma w magazynach. Dopiero kiedy klient złoży zamówienie, próbują sprowadzić je z hurtowni z różnym skutkiem. Zamawiając opony przez internet, warto zażądać określenia dokładnego terminu dostawy.
  • koszt montażu - wiele sklepów internetowych współpracuje z warsztatami i oferuje nawet darmowe założenie zakupionych opon. Warto sprawdzić, czy współpracujący ze sklepem serwis oponiarski znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Montaż opon zimowych - nie warto korzystać z najtańszych ofert!

Jesienią i wiosną jak grzyby po deszczu powstają punkty wymiany opon. Można je znaleźć pod hipermarketami lub na parkingach przy warsztatach, które przez resztę roku z obsługą ogumienia nie mają nic wspólnego. Ich właściciele liczą na szybki zarobek - kierowcy nie są zbyt wybredni przy wyborze warsztatu, który przełoży opony w ich aucie, najważniejszymi kryteriami są cena usługi i długość kolejki. To poważny błąd!

W takich punktach najczęściej pracują pobieżnie przeszkoleni pseudo fachowcy, którzy o obsłudze ogumienia niewiele wiedzą. Problemem bywa też jakość używanego w takich punktach sprzętu – to najczęściej najtańsze, przestarzałe urządzenia, niekompatybilne z nowoczesnymi oponami. Z takich punktów w żadnym wypadku nie powinni korzystać właściciele aut wyposażonych w felgi aluminiowe, opony niskoprofilowe (szczególnie te o większej średnicy), ogumienie typu run flat – ryzyko nieprawidłowego montażu, uszkodzenia opon i obręczy jest w tych przypadkach olbrzymie! Lepiej skorzystać z usług sprawdzonego i doświadczonego warsztatu, który zajmuje się obsługą ogumienia przez cały rok.

Zakup opon zimowych w stacjonarnym serwisie

W większości stacjonarnych warsztatów i sklepów z ogumieniem nie obowiązują stałe ceny, zwykle ich wysokość można więc negocjować. Nawet jeśli sprzedawca nie zgodzi się taniej sprzedać opon, to można poprosić o rabat na usługę. Niektóre serwisy sieciowe twierdzą nawet, że są gotowe przebić każdą ofertę sklepu internetowego – warto to sprawdzić! Radzimy uważać na oferty pakietowe składające się z felg i opon. Warto się im przyjrzeć dokładniej, bo zwykle jest tak, że atrakcyjne opony są łączone z tanimi (choć często ładnie wyglądającymi) obręczami lub odwrotnie – do dobrych felg dodawane są najtańsze opony. Zwykle najgorsze oferty dla klientów mają serwisy autoryzowane, choć i tu zdarzają się wyjątki. Uwaga na opony sprzedawane w marketach – często są to modele wycofywane z rynku.

Opony zimowe w dobrej cenie, ale niedostępne

Porównując oferty sprzedaży opon oferowanych w sklepach internetowych, a przede wszystkim w internetowych porównywarkach cen, warto wiedzieć, że część z nich umieszczono tam na przynętę. Wielu w rzeczywistości nie da się kupić – chodzi tylko o to, żeby przyciągnąć nabywców do konkretnego sklepu. Później, często już po złożeniu zamówienia, klient dowiaduje się, że wybrany model jest niedostępny, ale oczywiście sklep może zaproponować inny, równie atrakcyjny. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na nieprzemyślany zakup. Przed złożeniem zamówienia warto skontaktować się ze sprzedawcą i upewnić, że dany model jest dostępny. Jeśli do sklepu nie da się dodzwonić lub pozwala on tylko na kontakt drogą mejlową, lepiej poszukać innego sprzedawcy – za takimi ofertami często kryją się oszuści. Przed złożeniem zamówienia warto poszukać w internecie opinii o sklepie.