Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD - Sztuka użytkowa

Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD - Sztuka użytkowa

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Nie ma chyba nikogo, kto by się nie zgodził, że zaprojektowanie takoszałamiająco pięknego kombi jest sztuką. Włochom udało się to bezwątpienia

Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD - Sztuka użytkowa
Auto Świat
Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD - Sztuka użytkowa

Ale design to jeszcze nie wszystko. W końcu aut pięknych jest na ziemi sporo, ale by wzbudzały nie tylko zachwyt, ale również zainteresowanie nabyciem, powinny wykazywać się jakąś praktycznością.

A jednak diesel

Mimo swej renomy jako wytwórcy aut sportowych, Alfa Romeo należy do pionierów wykorzystania silników wysokoprężnych zasilanych technologią Common Rail.

Przyjemność z jazdy/napęd

W testowanym samochodzie coś było nie tak z układem napędowym. Pięciocylindrowy silnik nie pracował tak spokojnie i kulturalnie, jak w innych wersjach badanych do tej pory, a i chwalona za precyzję skrzynia biegów pozwoliła sobie kilkakrotnie na haczenie podczas szybkiej zmiany przełożenia.

Można tylko mieć nadzieję, że to przypadek odosobniony. Osiągi. Co najmniej przyzwoite osiągi i spalanie o wartości 6,7 l/100 km - wszystko to jest okay.

Karoseria/jakość

Tej "twarzy" nie da się pomylić z niczym innym, serca podbija wciąż od nowa niesamowite skomponowanie linii karoserii: idącej w górę linii okien przy jednoczesnym opadaniu dachu. To sylwetka kojarząca się raczej z bardzo rasowymi autami coupé niż z kombi.

O ile jednak w przypadku profilu karoserii porównanie z nadwoziem coupé jest komplementem, o tyle już wnętrza nie - a właśnie przestronność wnętrza w tym modelu daje się porównać do wozu sportowego.

Jest ciasno, szczególnie na tylnej kanapie, o bagażniku już nie wspominając. 360 l pojemności to wynik osiągany dziś w mniejszych (dwubryłowych!) modelach klasy kompakt.

Układ jezdny/bezpieczeństwo

Przy szybkiej jeździe samochód jest silnie podsterowny - wyjeżdża na zewnątrz zakrętu. Za to podczas zmian obciążenia zachowuje przyjemną stabilność. Do przyjęcia jest droga hamowania: 40,8 m, choć naprawdę mogłaby być lepsza. Komfort.

Twarde fotele, twarde zawieszenie - to nie zaskoczy żadnego miłośnika tej marki. O wiele bardziej - i to zdecydowanie niemile - klekocząca rozgłośnie na każdej, najmniejszej nawet nierówności poprzecznej, przednia oś.

Wyposażenie samochodu oceniono jako poprawne, choć brak seryjnego trzeciego zagłówka i trzypunktowego pasa na tylnej kanapie drażni. Poza tym jest dobrze: ABS, cztery airbagi, mnóstwo schowków, siatka oddzielająca bagażnik, gniazdko 12 V w burcie bagażnika itp.

Cena/koszty

Jak na kombi świadczące o charakterze swego posiadacza cena 49 100 DEM jest do przyjęcia. Szkoda tylko, że silnik nie jest wystarczająco "czysty": spełnia normę spalinową EU2. W Polsce auto na razie niedostępne.

Podsumowanie

Z pewnością nie miała to być ciężarówka, a tak piękne kształty naprawdę zdarzają się na świecie rzadko. W dodatku (przyjmując za dobrą monetę zapewnienia o jednostkowości kłopotów z silnikiem i skrzynią) JTD i "156" pasują do siebie wyjątkowo.

Ocena: 4

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki
Powiązane tematy:NoweAlfa Romeo 156
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków