Citroen DS3 dzięki Waszym głosom zdobył tytuł najbardziej designerskiego samochodu roku 2011 w plebiscycie Onetu The Best Car 2011. Ten niewielki hatchback zdobył 53 proc. głosów wyprzedzając Range Rovera Evoque (24 proc. głosów), Fiata 500C (7 proc. głosów) oraz Hyundaia Veloster, Nissana Juke i Mini Coupe.

Anty-retro

Citroen DS3 w oczywisty sposób nawiązuje do modelu DS, o którym w 1955 roku powiedziano, że "jest to auto dzisiejsze, ale wszystkie inne są przestarzałe". Jednak DS3, który pełnymi garściami czerpie z dorobku swojego poprzednika równocześnie odcina się od tej klasycznej limuzyny. Jest bowiem zgrabnym, szybkim hatchbackiem niepasującym do "sztywnych" salonów i unormowanego przez kalendarz stylu życia z mocno zawiązanym krawatem.

Linia auta podkreślona została przez stożkowy środkowy słupek nazywany "płetwą rekina". Nad nim lekko unosi się odcięta linia dachu natomiast przód jest zdominowany przez szerokie usta wlotu powietrza uzbrojone w szewrony otoczone paskami led.

Wnętrze to kwintesencja stylu Citroena. Tutaj styl przenika się z technologią. Stożkowy centralny zestaw wskaźników z trzema zegarami góruje nad całością. Fotele są nisko osadzone, a chromowane elementy dopełniają stylu.

Tylko-Twój

Największą zaletą DS3 jest możliwość stworzenia swojego własnego, unikalnego egzemplarza.

Oczywiście, jak w każdym przypadku personalizacji będzie to nas kosztowało trochę więcej złotówek, ale jak powiedział mędrzec: "Szkoda czasu na jazdę nudnymi samochodami".

Nadwozie, obudowy lusterek i koła to elementy zewnętrzne które oferują szerokie możliwości zaprojektowania naszego unikatowego DS3

Dach pokryty może zostać jednym z czterech lakierów, różniących się od koloru reszty nadwozia : Noir Onyx, Blanc Opale, Bleu Botticelli i Rouge Carmen.

Poprzeczna listwa deski rozdzielczej wraz z pokrywami tarcz zegarów oferuje do wyboru jeden z ośmiu wariantów wykończenia. Gałka dźwigni biegów występuje natomiast w siedmiu odmianach łączących satynowy chrom z żywymi kolorami lub skórą.

Aby posunąć się o krok dalej, DS3 proponuje 7 nowatorskich i zindywidualizowanych motywów stylistycznych

Kilka-Liczb

Citroen DS3 oferuje pięć wersji silnikowych. Trzy silniki benzynowe o mocach 95, 120 i 150 KM oraz diesle o mocach 90 i 110 KM.

DS3 zaskakuje również swoim uniwersalnym charakterem, czego nie zdradza na pierwszy rzut oka jego sylwetka. Aby umożliwić pełne wykorzystanie 3,95 m długości, 1,71 m szerokości i 1,46 m wysokości, obdarzono go dobrym rozkładem wnętrza: deska rozdzielcza została podniesiona, dzięki czemu pasażerowie mają więcej miejsca na nogi, cieńsze fotele i zarys tylnej części bryły charakterystyczny dla modeli typu kombi pozwoliły uzyskać więcej miejsca z tyłu.

Citroen DS3 to pierwszy model, którym producent wprowadził markę DS. powtórnie na rynek. Z otwartą przyłbicą atakuje rynek opanowany od lat przez MINI. Samochód jest starannie dopracowany i budzi wiele pozytywnych emocji. Cieszymy się, że Citroenowi udało się połączyć styl z funkcjonalnością. Nie zawsze bowiem to się udaje.