Ciesząca się dużym uznaniem klientów w Europie aktualna generacja Mondeo po trzech latach obecności na rynku doczekała się face liftingu. Wprowadzone zmiany mają nie tylko odświeżyć model, lecz także ułatwić mu walkę z najgroźniejszym konkurentem – Volkswagenem Passatem, który jesienią tego roku przejdzie kurację odmładzającą.

Zakres modyfikacji stylistycznych stanowi rozwinięcie fordowskiej koncepcji kinetic design (energii uchwyconej w ruchu). Powiększono trapezoidalny wlot powietrza w zderzaku, zmieniono grill (może być wyposażony w aktywną kurtynę regulującą przepływ powietrza), a nad światłami przeciwmgielnymidodano listwy z diodami LED, które pełnią funkcję świateł do jazdy w dzień. Z tyłu nowe kształty nadano zderzakom oraz lampom.

W ramach liftingu poprawiono i tak już wysoką jakość materiałów wykończeniowych oraz wzbogacono listę wyposażenia seryjnego i opcjonalnego. Nowością są m.in.: układ informujący o zjechaniu z pasa ruchu, rozbudowany system ostrzeżeń kierowcy (Drive Alert), z sygnalizacją o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu widzenia, oraz kamera wsteczna. W gamie jednostek napędowych debiutuje turbodoładowany silnik benzynowy z rodziny EcoBoost, który teraz rozwija moc 240 KM. O ile jednak moc robi niemałe wrażenie, o tyle kierowcy o sportowym zacięciu będą narzekać na dużą turbodziurę i brak rasowego brzmienia motoru.

Spodoba im się za to bezpośredni układ kierowniczy i przyjemnie twarde zawieszenie, które pozwala na dynamiczną jazdę przy zachowaniu wysokiego komfortu. Topowy EcoBoost seryjnie oferowany jest z dwusprzęgłową, 6-stopniową przekładnią PowerShift – do jej pracy nie można mieć większych zastrzeżeń. Brakuje jedynie łopatek przy kierownicy do zmiany przełożeń.

Modyfikacjom poddano również znanego z oszczędności diesla 2.2. Ta konstrukcja, stworzona we współpracy z PSA, cechuje się wysoką kulturą pracy (żadnego klekotania i hałasowania) oraz bardzo dobrą elastycznością. Według producenta ma zużywać zaledwie 6 l/100 km.

PODSUMOWANIE: Zmiany w gamie Mondeo mogą wyjść temu modelowi tylko na lepsze. Auto wyróżnia się stylistyką, przestronnym wnętrzem i doskonałym układem jezdnym. W topowych wersjach jest nie tylko szybkie, lecz także ekonomiczne. Ze wstępnych informacji wynika również, że nie będzie droższe od poprzednika.