Hyundai zadbał nie tylko o atrakcyjny wygląd Kony, lecz także o długą listę wyposażenia, bez którego nowoczesny samochód nie może się obejść, zwłaszcza w tak konkurencyjnym segmencie kompaktowych SUV-ów i crossoverów. To z jednej strony ukłon w kierunku młodych klientów, ceniących sobie elektroniczne gadżety, a z drugiej – w stronę tych, dla których bezpieczeństwo i wygoda są priorytetowe. Przyjrzyjmy się zatem, jakie ciekawe i przydatne rozwiązania trafiły do tego koreańskiego modelu.
Hyundai Kona – bezpieczeństwo na piątkę
W wyposażeniu modelu znajdziemy niemal komplet systemów dbających o bezpieczeństwo zarówno czynne, jak i bierne, wchodzących w skład pakietu SmartSense. Standard w oferowanych wersjach Premiere Comfort i Premiere Style obejmuje m.in. przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne, system mocowania fotelików dziecięcych Isofix, tylne drzwi z blokadą podczas jazdy oraz systemy: kontroli trakcji i stabilności pojazdu (VDC), utrzymania toru jazdy (LKAS), a także monitorujący poziom koncentracji kierowcy (DAA).
Ten ostatni, gdy wykrywa zmęczenie prowadzącego, informuje go o tym sygnałem dźwiękowym i wyświetla informację z propozycją zrobienia przerwy w podróży. Jak przystało na uniwersalnego crossovera, seryjny jest ponadto system kontroli zjazdu (DBC) i podjazdu (HAC), który ułatwia pokonywanie wzniesień i umożliwia bezpieczne zjeżdżanie z nich. W ramach opcji można zamówić układ autonomicznego hamowania (FCA) z funkcją wykrywania pieszych, który wykorzystuje przednią kamerę oraz czujnik radarowy do monitorowania ruchu przed samochodem i w razie wykrycia zagrożenia automatycznie zwalnia lub nawet zatrzymuje auto. W mieście przyda się system ostrzegania o ruchu poprzecznym (RCTA), który monitoruje przestrzeń za samochodem i np. podczas wyjeżdżania z ciasnego miejsca parkingowego ostrzega przez zbliżającym się z boku innym pojazdem. Z kolei asystent wykrywania pojazdów w „martwym polu” (BSD) uprzedza kierowcę sygnałem dźwiękowym o znajdującym się tam samochodzie, gdyby prowadzący chciał zmienić pas ruchu. Wszystkie te układy pomagają uniknąć kolizji, a jeśli już do niej dojdzie, ograniczają w znacznym stopniu jej skutki.
Co ważne, wysoki poziom bezpieczeństwa Kony potwierdziła organizacja Euro NCAP, zajmująca się crashtestami aut, gdyż przyznała modelowi Hyundaia najwyższą ocenę – pięć gwiazdek.
Hyundai Kona – przyjemna wygoda
To szerokie pojęcie dotyczy zarówno komfortu jazdy, jak i elementów wyposażenia, które są funkcjonalne i proste w obsłudze oraz zapewniają dobre samopoczucie podczas korzystania z samochodu. W Konie w wersji Premiere Comfort możemy do tej grupy zaliczyć m.in.: centralny zamek sterowany pilotem, elektrycznie otwierane przednie i tylne szyby, elektryczne wspomaganie układu kierowniczego, automatyczną klimatyzację, tylne czujniki parkowania i kamerę cofania, ułatwiające manewrowanie autem, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, tempomat z ogranicznikiem prędkości oraz ledowe światła do jazdy dziennej.
W Premiere Style dochodzą ponadto: kluczyk zbliżeniowy z przyciskiem „Start/Stop”, idealnie sprawdzające się w naszych warunkach klimatycznych podgrzewane kierownica i przednie fotele, fotochromatyczne lusterko, czujnik deszczu i przednie czujniki parkowania. W ramach opcji będzie można zamówić m.in. reflektory ledowe z funkcją doświetlania zakrętów, skórzaną tapicerkę, wentylowane przednie fotele czy ich elektryczną regulację.
Świetnym dodatkiem uatrakcyjniającym wnętrze samochodu są pakiety Lime i Red (do wyboru), w skład których wchodzą m.in.: czarna materiałowo-skórzana tapicerka (elementy wykonane ze skóry ekologicznej) z obszyciem Lime lub Red, pasy bezpieczeństwa oraz obramowanie nawiewów, stacyjki i skrzyni biegów w tych kolorach, perforowana skórzana kierownica i podłokietnik na tylnym siedzeniu z uchwytem na napoje.
Hyundai Kona – nie tylko gadżety
W Konie bez problemu można podłączyć bezprzewodowo telefon lub zewnętrzny odtwarzacz muzyczny. Już wersja Premiere Comfort oferuje bowiem: Bluetooth, gniazda USB i AUX, system audio z 6 głośnikami oraz dotykowym kolorowym wyświetlaczem na konsoli środkowej, współpracujący z systemami Android Auto i Apple CarPlay.
W Premiere Style jest jeszcze lepiej, bo tu standardem jest 8-calowy ekran dotykowy z nawigacją, cyfrowym radiem DAB i programem aktualizacji MapCare oraz funkcją rozpoznawania znaków. Perfekcyjną jakość dźwięku zapewnia z kolei układ nagłośnienia amerykańskiej firmy KRELL ze wzmacniaczem i 8 głośnikami (w tym 2 tweetery i subwoofer). Większością pokładowych systemów da się sterować z poziomu dotykowego ekranu, służącymi do tego przyciskami na konsoli albo na kierownicy. W opcji będzie można zamówić funkcjonalny wyświetlacz przezierny, który na wysuwanej 8-calowej szybce pokazuje przydatne informacje o prędkości, znakach drogowych i wskazania nawigacji. Gadżeciarze docenią też indukcyjną ładowarkę do telefonów, umieszczoną w dolnej części konsoli środkowej.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoHyundai Kona – rozsądny wybór
Jak widać nowy model Hyundaia ma bardzo dużo do zaoferowania. To dojrzała konstrukcja, która sprawdzi się w różnych warunkach drogowych i wszystkim osobom na pokładzie zapewni przyjemne i bezpieczne podróżowanie.
Wersję 1.0 o mocy 120 KM i z napędem na przód można kupić już za 73 990 zł, a odmianę dla najbardziej wymagających – 4x4 z silnikiem 1.6 o mocy 177 KM i automatyczną skrzynią biegów – za 96 990 zł. Ta ostatnia jest dostępna tylko z bogatszym pakietem wyposażenia Premiere Style.
Opcjonalny wyświetlacz przezierny pokazuje zestaw przydatnych informacji, w tym m.in. prędkość czy wskazania nawigacji na 8-calowej wysuwanej szybce.
W wersji z napędem na 4 koła rozdział momentu między osiami da się zablokować przyciskiem na konsoli środkowej.
Przycisk „Start/Stop” jest oferowany w pakiecie ze zbliżeniowym kluczykiem.
Na kierownicy umieszczono przyciski do obsługi pokładowych multimediów, systemu audio i tempomatu.