Samochody Kii nie od dziś budzą emocje. Marka, która zaczęła podbój rynków od agresywnej polityki cenowej, to Kia z wczoraj. Dziś Koreańczycy budują sympatyczne samochody, jak Soul, Venga czy Sportage, które dowiodły swojej wysokiej jakości w naszych testach długodystansowych na 100 tys. km i zajmują czołówkę rankingu.

Koreańczycy chcą więcej

Najlepszym dowodem na to, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, jest właśnie Kia Stinger – auto w formacie, którego Kia jeszcze w swojej ofercie nie miała. Samochód mierzy 4,83 m długości, 1,87 m szerokości i tylko 1,40 m wysokości.

Z przodu wita nas oczywiście „tygrysi nos” – znak rozpoznawczy wszystkich modeli koncernu, w Stingerze w wyjątkowo szerokiej i niskiej wersji. Do tego z dużymi wlotami obok i ledowymi reflektorami. Bardzo długa maska i wyloty powietrza za 19-calowymi przednimi kołami też robią wrażenie.

Kształt nadwozia nawiązuje do aut coupé, choć Stinger ma czworo drzwi i dużą tylną klapę. Tylny zwis karoserii też jest zadziwiająco duży, a dwie podwójne końcówki wydechu dodają temu modelowi sportowego, dynamicznego charakteru.

Osoby odpowiedzialne za całość projektu to Peter Schreyer (jakżeby inaczej!) i Gregory Guillaume. Ten pierwszy uczynił Kię wielką i obecnie jest nie tylko szefem designu całego koncernu (czyli Hyundaia i Kii), lecz także jednym z trzech prezydentów Kii. Ten drugi to szef designu europejskiego oddziału firmy.

Najpierw było GT

Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie w 2011 roku Kia pokazała GT – koncept, który jest zadziwiająco podobny do Stingera i po którego prezentacji firma uzyskała mnóstwo pozytywnych opinii. Nic więc dziwnego, że produkcyjny samochód jest bardzo zbliżony do konceptu.

Jednak wygląd to jedno, a technika drugie. Zresztą taki, a nie inny design rozbudził oczekiwania w stosunku do Stingera. Żeby stylistyka nie okazała się obietnicą bez pokrycia, Kia zatrudniła kolejnego Niemca z bardzo ciekawą ścieżką zawodową. Albert Biermann wcześniej długo pracował w należącej do BMW firmie M GmbH i był odpowiedzialny za takie auta, jak M3 i M5. Teraz zajmuje wysoką pozycję w strukturach Kii/Hyundaia. Jego zadania to przede wszystkim tzw. ostateczne zestrojenie aut.

Kia Stinger
Kia Stinger

Technika Kii pochodzi w dużej mierze z limuzyny G80, czyli kolejnej generacji Genesisa. Jej znakami rozpoznawczymi są: wzdłużnie montowany silnik, napęd na tył, z przodu kolumny MacPhersona, z tyłu oś wielowahaczowa. W Stingerze na życzenie będzie można mieć nawet napęd na obie osie (pochodzący z Magny), z rozdziałem momentu obrotowego Torque Vectoring. Po raz pierwszy w Kii pojawią się też elektronicznie sterowane amortyzatory (oddzielnie dla przedniej i tylnej osi).

Ośmiostopniowy „automat” ma być elementem wyposażenia seryjnego. Do napędu klienci będą mogli wybrać jedną spośród dwóch doładowanych jednostek benzynowych. Pierwsza z nich – 2.0 – ma 4 cylindry, 255 KM i 353 Nm maksymalnego momentu, co pozwala na rozpędzenie się do „setki” w 6 s. Druga to 3.3 V6 o mocy 370 KM i maksymalnym momencie 510 Nm. W tym przypadku Stinger rozpędza się do 100 km/h w 5,1 s.

Oprócz tych silników pod maską będzie można mieć również 2,2-litrowego diesla o mocy 202 KM i momencie obrotowym wynoszącym 441 Nm.

Podczas pierwszych jazd, jeszcze na wewnętrznym torze fabrycznym Kii, nowy model zrobił świetne wrażenie swoim mocnym wejściem, doskonale rozłożonymi masami na obie osie i zadziwiająco bezpośrednim układem kierowniczym. Motor V6 brzmi rasowo, ale nie ma to nic wspólnego z tuningowymi basami, a samochód prowadzi się bardzo posłusznie i w żadnym wypadku nie nerwowo.

Kia Stinger jest inaczej zestrojona niż dotychczasowe Kie – mówi Biermann. – Chcieliśmy, żeby auto było bardziej precyzyjne, dawało się lepiej kontrolować i wysyłało wyraźniejsze informacje zwrotne. Ma tak samo jeździć, jak wyglądać. Guillaume dodaje: Prawdziwe gran turismo – nie tylko za sprawą wyglądu, lecz także jazdy.

Dobra informacja na koniec: Stinger to samochód produkcyjny, który trafi do sprzedaży pod koniec roku. Cena? W podstawowej odmianie wyniesie ok. 40 000 euro.

Kia Stinger - nasza opinia

Koreańczycy często są porównywani z Japończykami – przy tej okazji mówi się o tej samej drodze, doświadczeniach itd. Jest w tym oczywiście dużo prawdy, ale wydaje mi się, że tych pierwszych wyróżnia jeszcze coś – nie boją się powierzyć ważnych zadań ludziom spoza Azji. I co najważniejsze – konsekwentnie ich słuchają.

Kia Stinger - dane techniczne

Silnik t.benz./R4/16 t.benz./V6/24
Poj. skokowa (ccm) 1998 3342
Moc maks. (KM/obr./min) 255/6200 365/6000
Maks. mom. obr. (Nm/obr./min) 353/1400 510/1300
Napęd tylny lub 4x4 tylny lub 4x4
Skrzynia biegów aut. 8 aut. 8
Przyspieszenie 0-100 km/h (s) bd. 5,1
Prędkość maks. (km/h) bd. 269
Średnica zawracania (m) 11,2 (11,4) 11,2 (11,4)
Dł./szer./wys. (mm) 4830/1870/1400 4830/1870/1400
Rozstaw osi (mm) 2905 2905
Rozmiar opon p/t 225/45 R 18 225/40 R 19 | 255/35 R 19
Rekomendowane paliwo 98-okt. 98-okt.
Na rynku od jesień 2017 r. jesień 2017 r.

W nawiasie średnica zawracania dla 4x4