Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Opel Crossland X 1.5d Elite – ekonomiczna natura – TEST

Opel Crossland X 1.5d Elite – ekonomiczna natura – TEST

Autor Rafał Sękalski
Rafał Sękalski

Na trasie Opel Crossland X potrafi spalić niewiele ponad 4 l oleju napędowego na 100 km i nie oznacza to wcale, że wymaga obchodzenia się z pedałem gazu jak z jajkiem. To praktyczny miejski crossover niemieckiej marki, choć niepozbawiony wad.

Opel Crossland X 1.5d
Zobacz galerię (17)
Auto Świat / Adam Mikuła
Opel Crossland X 1.5d

Przejmując w ofercie Opla rolę mikrovana Merivy, Crossland X wkroczył do bardziej konkurencyjnego segmentu rynku. Aktualna oferta modelu obejmuje 5 wersji silnikowych i 5 wyposażeniowych, w tym testowaną topową odmianę z dieslem 1.5.

Opel Crossland X 1.5d – nadwozie

Osłony nadkoli i zderzaków, szerokie listwy na drzwiach oraz 18-centymetrowy prześwit podkreślają offroadowy styl samochodu, ale w przypadku tego modelu większe znaczenie niż design ma jego praktyczność. Przy długości sięgającej 4,4 m i wysokości 1,8 m wnętrze auta oferuje wyróżniającą się w klasie przestronność. Miejsca jest tu sporo zarówno na komfortowych przednich fotelach, jak i na tylnej kanapie, którą dodatkowo wyposażono w regulowane oparcia i wzdłużnie przesuwane siedzisko. Ta ostatnia opcja pozwala na powiększenie bagażnika z 410 do imponujących 520 l. Oczywiście, kosztem przestrzeni na nogi pasażerów, alew pewnych sytuacjach może okazać się to bardzo przydatne. Na plus trzeba zaliczyć dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, dodatkowo wspieraną panoramiczną kamerą, a także bogate wyposażenie topowej wersji Elite.

Opel Crossland X 1.5d – Silnik

Czterocylindrowy diesel 1.5 o mocy 120 KM jest oferowany tylko z 6-biegowym „automatem”. To para o raczej łagodnym usposobieniu. Owszem, 300 Nm momentu, dostępne już przy 1750 obr./min, zapewnia dobrą elastyczność, ale skrzynia biegów z ociąganiem reaguje na polecenia wydawane prawą stopą i zdarza się jej szarpnąć w reakcji na kick-down. Przy spokojniejszym stylu jazdy działa za to bardzo sprawnie, a napęd rewanżuje się minimalnym zapotrzebowaniem na paliwo.

Opel Crossland X 1.5d – prowadzenie

Miękka charakterystyka zawieszenia na równych nawierzchniach zapewnia wysoki komfort jazdy, ale na zakrętach skutkuje silnym wychylaniem się nadwozia. Zbyt mocno wspomagany układ kierowniczy z jednej strony ułatwia manewrowanie, ale z drugiej ogranicza wyczucie prowadzenia i zniechęca do aktywniejszej, dynamicznej jazdy. W aucie irytowało ponadto nadgorliwe działanie asystenta pasa ruchu, który każdorazowe muśnięcie pasa sygnalizował trzema dźwiękami.

Opel Crossland X 1.5d – koszty

W najtańszej wersji wyposażeniowej Crosslanda X z tym silnikiem można kupić za 89 000 zł. Wysoka cena testowanego egzemplarza – ponad 113 000 zł to efekt doposażenia w liczne opcje.

To nam się podoba

Funkcjonalne i bogato wyposażone wnętrze, komfortowe zawieszenie, ekonomiczny silnik.

To nam się nie podoba

Twarde plastiki na obiciach drzwi, nadaktywny asystent pasa ruchu, „gumowy” układ kierowniczy

Opel Crossland X 1.5d - naszym zdaniem

Crossland X to praktyczne, wygodne auto i w wersji ze 120-konnym dieslem – bardzo ekonomiczne. Nie wywołuje jednak wielkich emocji, co zresztą dla wielu osób może być atutem. Jest bardzo poprawnym crossoverem, ale jeśli ktoś szuka lepszej dynamiki, powinien zwrócić uwagę na benzynową odmianę 1.2 Turbo o mocy 130 KM.

Silnikt.diesel/R4/16
Pojemność skokowa (cm3)1499
Moc maks. (KM/obr./min)120/3750
Maks. mom. obr. (Nm/obr./min)300/1750
Napęd/skrzynia biegówna przód/aut. 6
Przyspieszenie 0-100 km/h (s)12,2
Średnie spalanie testowe (l/100 km)5,1
Masa własna/ładowność (kg)1368/487
Dł./szer./wysokość (mm)4405/1805/1685
Marka i model opon test. autaBridgestone Turanza
Rozmiar opon215/50 R 17
Poj. bagażnika/zb. paliwa (l)410-1255/45
Cena wersji/test. egzemplarza (zł)95 700/113 500
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Autor Rafał Sękalski
Rafał Sękalski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków