• Diesel 1,5 l o mocy 130 KM dobrze radzi sobie z pojzdem o masie ponad 1,5 tony
  • Peugeot obiecuje średnie zużycie paliwa ok 4 l/100 km. W praktyce trzeba liczyć ok. 5,8 l – 6,1 l
  • Warto połączyć 3008 z aplikacją My Puegeot. Można uzyskać informacje m.in. o przebytych trasach

Peugeot lubi nawiązywać do historii. Bywają jednak wyjątki. O pierwszej generacji modelu 3008 pewnie wszyscy najchętniej by zapomnieli (kto pamięta żarty o charakterystycznej kratce przypominającej aparat na zęby?). Co innego w przypadku następcy – to samochód, który można polubić nawet już po krótkiej przejażdżce. I to mimo obecności diesla pod maską – innymi słowy rodzaju napędu, który obecnie w Europie znajduje się na cenzurowanym.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - diesel ma sens

Nowy diesel 1.5 BlueHDi (130 KM) w Peugeocie 3008 po prostu broni się sam. Pracuje cicho i brzmi całkiem przyjemnie dla uszu nawet wtedy, gdy wkręca się na wyższe obroty. Żwawości nie sposób mu odmówić (świetnie radzi sobie już od niskich obrotów) w zestawieniu ze świetną 8 stopniową skrzynią automatyczną EAT8. Jej pracę można zresztą oceniać w samych superlatywach. O jakichkolwiek szarpnięciach czy opieszałości nie ma mowy. Nietrudno nawet o wrażenie, że automat zmienia biegi dokładnie tak, jak tego sobie życzy kierowca. Brawo dla Aisin i PSA.

Nowego diesla Peugeota 3008 można także chwalić za apetyt na paliwo i to mimo że nie udało nam się osiągnąć tego, co deklaruje producent. Zapewnienia o średnim zużyciu 4 litrów można potraktować z przymrużeniem oka. W praktyce normalna jazda z delikatnym operowaniem pedałem gazu oznacza średnią 5,8 – 6,1 l. Tyle uzyskaliśmy, mierząc się ze sporymi korkami w warszawskim „Mordorze” i pokonując pozamiejskie trasy na drogach z niezliczoną liczbą wysepek. Powyższa średnia oznacza, że przy spokojnej jeździe w trasie (także na autostradzie) udało nam się zejść do ok. 4,7 l. Mozolne pełzanie w korkach i krótkie jazdy w mieście oznaczają zaś maksymalnie 8,8 l – tak przynajmniej informuje aplikacja My Peugeot, która skrupulatnie zlicza wszystkie testowe przejazdy.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - co wie o nas Peugeot?

Z samej aplikacji warto korzystać na co dzień. Łączy się z samochodem poprzez Bluetooth i gromadzi dane o przebytych trasach. Program przyda się także do odnalezienia zaparkowanego auta. Zapamiętuje bowiem ostatnie miejsce postoju pojazdu. Przy okazji służy także jako prosty przewodnik z informatorem o kontrolkach samochodu oraz przypomina o aktualizacji map w nawigacji (gdy tylko zostaną udostępnione).

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - tryb CarPlay Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - tryb CarPlay

O łączeniu z samochodem warto jeszcze wspomnieć przy okazji systemu multimedialnego. Świetnie współpracuje ze smartfonami kompatybilnymi z funkcjami Android Auto, CarPlay i MirrorLink. Co ważne w Peugeocie 3008, rozpoznanie telefonu odbywa się bardzo sprawnie i zwykle menu z aplikacjami ukazuje się niemal natychmiast. Od czasu do czasu przydarzały się problemy z Android Auto, ale można o to winić smartfon, a nie radio w samochodzie.

Firmowa nawigacja broni się przy tym, całkiem nieźle w porównaniu z aplikacjami w telefonach. Peugeot korzysta z nawigacji TomTom wraz z usługami internetowymi. W praktyce oznacza to dostęp do dość dobrego serwisu informacji o korkach czy prognozie pogody. Pokrycie map jest całkiem dobre (choć w trakcie testu zdarzały się też braki w przypadku najnowszych inwestycji drogowych w Siedlcach). Największe zastrzeżenia dotyczą systemu sterowania głosem. Rozpoznawanie nazw miast (np. Gdynia) nie zawsze działało, jak należy.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - i-Cockpit to nie jest zło

Skoro rozpoznawanie głosu nie zawsze działa jak należy, można tradycyjnie wpisać adres, korzystając z ekranu dotykowego. Ten działa bardzo dobrze. Cieszy przy tym, że Peugeot skutecznie oparł się modzie na sterowanie wyłączenie w formie dotykowej i pozostawił trochę przycisków oraz pokrętło do regulacji głośności (szkoda, że nie zostało podświetlone).

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - nawigacja na głównym ekranie Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - nawigacja na głównym ekranie

Zresztą cała obsługa jest całkiem wygodna. Co równie ważne na opanowanie obsługi poszczególnych funkcji nie potrzeba zbyt wiele czasu. Siedząc w bardzo wygodnym fotelu Peugeota 3008 łatwo opanować cały i-Cockpit. I równie łatwo się do niego przyzwyczaić. Po zajęciu wygodnej pozycji (o co nietrudno w fotelach Peugeota) wszystko jest dostępne, a kierownica nie zasłania ekranu na wierzchu deski rozdzielczej.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - przestronne wnętrze

Na wnętrze Peugeota 3008 nie sposób narzekać. Z przodu jest na tyle dużo miejsca, że nawet bardziej rosłe osoby nie będą narzekać. Co więcej – za kierowcą o wzroście ok 180 cm bez trudu usiądzie równie duża osoba. Miejsca na stopy, nogi czy kolana nie brakuje. Nie licząc koszykarzy czy równie wysokich osób nikt nie powinien schylać głowy. I nikt nie powinien trzymać w kabinie bagaży, gdyż bagażnik jest zaskakująco pakowny. Mimo obecności koła zapasowego można jeszcze obniżyć podłogę, dzięki czemu do dyspozycji jest spora jama, w której bez trudu zmieścimy 4 duże walizki podróżne oraz kilka mniejszych toreb. A to jeszcze nie koniec pochwał.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - z przodu jest dużo miejsca Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - z przodu jest dużo miejsca

Kabinę Peugeota 3008 nieźle wygłuszono. Nawet przy prędkościach autostradowych nie przeszkadza szum wiatru czy praca silnika. Kto pamięta hałasujące zawieszenie w Peugeotach sprzed dekady, będzie mile zaskoczony. Nawet na dziurawych drogach jest wystarczająco cicho. I oczywiście całkiem komfortowo. Porównania do gokarta z przyjemnie miękkim zawieszeniem są jak najbardziej na miejscu. Peugeot 3008 nikogo nie przerazi podczas bardziej dynamicznej jazdy. Trzeba co najwyżej przywyknąć do jednego: nieco nerwowej reakcji na nierównej nawierzchni (takiej, na której drogowcy zalepili mnóstwo dziur, ale nie przyłożyli się do odpowiedniego porównania). To oznacza jedno: Peugeot 3008 daje wyraźnie do zrozumienia, że nierówną drogę lepiej pokonać nieco wolnej. Wówczas będzie bardzo przyjemnie.

Peugeot 3008 1.5 BlueHDi - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1499 cm3, R4, turbo diesel
Moc łączna 130 KM przy 3750 obr./min
Moment obrotowy łączny 300 Nm przy 1750 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 8-biegowa EAT8, napęd na przód
Prędkość maksymalna 192 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,5 s
Średnie zużycie paliwa 4,0 l/100 km (producent)
Pojemność bagażnika 520 l
Cena 122 400 zł