Ładny, kompaktowy sedan – to stwierdzenie, które można nazwać oksymoronem. Wszak nie ma ładnych, małych sedanów. Hybrydowe Porsche – ten zwrot również można by określić tym mianem, gdyby nie to, że kilka lat temu marka ze Stuttgartu przedstawiła 918 Spidera. To niesamowity model o zapierających dech w piersiach osiągach. Niezmiennie robi ogromne wrażenie, a ceny używanych egzemplarzy osiągają niebotyczne poziomy, zdecydowanie przewyższając cenę zakupu nowego 918. Cóż, hybryda też może być szybka, a Porsche pokazuje, że 918 to nie jest ostatnie słowo inżynierów tej marki.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – robi wrażenie

Kolejnym słowem jest Panamera w najszybszej obecnie wersji. To właśnie hybryda, i to jaka! Robi ogromne wrażenie, i to pod wieloma względami. Po pierwsze ceną. W podstawowej wersji limuzyna ta kosztuje ponad 900 tys. zł, a w naszej testowej – niemal 1,2 mln zł. Cóż, konfigurując ten wóz, wybrano kilka przydatnych na co dzień dodatków – w sumie, w cenie luksusowej limuzyny lub SUV-a. To spora suma, delikatnie mówiąc. Trzeba mieć naprawdę sporo determinacji, by wydać tyle pieniędzy na samochód, który w gruncie rzeczy nie jest tak rewelacyjny, jak by się mogło wydawać.

Czym jednak robi wrażenie oprócz ceny? Nie, nie wyglądem, bo sylwetkę – pomijając biżuterię typową dla Turbo S – ma taką, jak zwykła Panamera, już nieco opatrzoną. Otóż hybrydowa Panamera potrafi zaimponować przyspieszeniem. Choć to wóz, który waży niemal 2,4 tony, to jednak ma 680 KM oraz moment obrotowy dostępny od ręki, dzięki silnikowi elektrycznemu, który wspomaga spalinowy. Skutek? Przyspieszenie na poziomie małego odrzutowca albo i lepsze. Setkę osiągamy po 3,4 s, a to wynik możliwy do osiągnięcia przez amatora – do dyspozycji jest bowiem sekwencja startowa. Wciskamy więc jednocześnie gaz i hamulec, po czym puszczamy ten ostatni i... w zasadzie to odlatujemy.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – ciężko na zakrętach

Kłopot w tym, że na cenie i przyspieszeniu można zakończyć listę cech, którymi Panamera w mocnej, hybrydowej wersji może nam zaimponować. Niestety. Ośmielę się stwierdzić, że oznaczenie Turbo S dumnie widniejące na pokrywie bagażnika jest tu trochę na wyrost. Dotąd pojawiało się na cywilnych autach, które mogły brylować na torach wyścigowych. Ta Panamera może i okaże się szybka, ale nie będzie przyjemna w prowadzeniu. Jej problemem są ciężkie akumulatory, które zwiększają masę auta o dobre 300 kg w porównaniu ze zwykłym Turbo. To nie pomaga w stabilnym pokonywaniu zakrętów i nie poprawia działania układu kierowniczego.

W konsekwencji 680-konną, hybrydową Panamerą jeździ się jednak gorzej niż jej wariantem z tradycyjnym napędem. Zwykła Panamera Turbo ma „tylko” 550 KM, ale waży dobre 300 kg mniej, więc różnica mocy w przeliczeniu na kilogram nie jest porażająca. A podczas dynamicznej jazdy mniejsza masa to większa zwinność. Poza tym, Panamera Turbo jest tańsza od mocniejszej hybrydy o 150 tys. zł. Czy warto tyle dopłacać za 0,2 s przyspieszenia do 100 km/h? Właśnie o tyle szybciej rozpędza się hybryda.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – na co dzień całkiem miło

Hybryda ma jednak drobne zalety w codziennej eksploatacji, bo to... hybryda. Gdy auto odpalamy – w kabinie panuje cisza. Uruchamiają się jedynie elektroniczne systemy plus zasilanie silnik na prąd. Tyle że w sumie nie całkiem mi się to podoba. Turbo S powinno przecież odpalać się z efektownym klagiem mocnego V8 – tu 550-konnego. Takie wrażenia będziemy jednak mieć tylko po skorzystaniu ze sportowych trybów jazdy.

Ruszamy. W trybie elektrycznym (czyli wykorzystując tylko 136-konny motor na prąd), po mieście, jedzie się bardzo przyjemnie. Teoretyczny zasięg z bateriami naładowanymi pod korek (14 kWh) to 50 km, w praktyce – w upalne dni – można uzyskać około 40 km, zimą pewnie o jakieś 30 proc. mniej. Szału nie ma, ale taki wynik i tak stawia hybrydową Panamerę w gronie PHEV-ów (hybryd ładowanych z gniazdka) o największym realnym zasięgu. Gdy prąd się kończy, uruchamia się nasz 4-litrowy agregat. Napędza koła, ale – jeśli tylko chcemy – może też ładować baterie. Tyle że to kompletnie bez sensu, bo zużycie paliwa rośnie wtedy do przeszło 20 l/100 km w mieście. Lepiej zatem skorzystać z kabli. Podłączenie do gniazdka 230 V (3,6 kW) oznacza 6 godzin ładowania, a skorzystanie z szybkiej ładowarki (7,2 kW) – około 2,5 godziny.

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – czy warto ją kupić?

Z bólem serca stwierdzam, że choć to inżynierskie dzieło sztuki, to nawet po wygranej w amerykańskim totku nie poszedłbym do dealera Porsche o najnowsze Turbo S. Powód jest prosty. Jeśli chciałbym więcej sportowych wrażeń, to kupiłbym zwykłe, spalinowe Turbo – nieco wolniejsze, ale bardziej konsekwentne w swoim sportowym wizerunku. Jeśli chciałbym zaś szpanować swoim zamiłowaniem do świata przyrody, raczej skoczyłbym do salonu Tesli. To eko-auta z prawdziwego zdarzenia, a w odpowiedniej wersji – niesamowicie szybkie. Cóż, 680-konna, hybrydowa Panamera jest imponująca, ale moim zdaniem nie ma za bardzo sensu,

Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid – dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 3996 cm3, V8, turbo benz.
Moc 680 KM (136 KM – elektr., 550 KM – spalinowy)
Moment obrotowy 850 Nm od 1400 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 8-biegowy automat, napęd 4x4
Prędkość maksymalna 310 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 3,4 s
Średnie zużycie paliwa 2,9 l/100 km (producent)
Masa własna 2420 kg
Cena od 903 630 zł