Wybierz samochód

Porsche Panamera

Porsche Panamera

Porsche Panamera to luksusowy samochód sportowy produkowany przez markę z Zuffenhaussen. Jest to pierwsza w historii 4-drzwiowa limuzyna Porsche. Auto zadebiutowało w 2009 roku (typ 970).

Pomysł na tego typu auto powstał już pod koniec lat 80. kiedy po prostu przedłużono 911-kę. Inżynierowie twierdzą, że Panamera również bazuje stylistycznie na flagowej 911-tce, jednak patrząc na limuzynę ma się odwrotne wrażenie i wiele osób twierdzi, iż jest to jedno z najbrzydszych Porsche jakie powstało. Głównym zarzutem jest brak zgrabności oraz kiepsko zachowane proporcje.

Wnętrze natomiast rozpieszcza przestronnością i luksusowym wykończeniem. Szczególnie w przedłużonej wersji Executive (15 cm dłuższy rozstaw osi), 4-miejscowa Panamera dba o odpowiedni komfort pasażerów na tylnych, indywidualnych fotelach, choć i standardowa wersja nie odbierze wygody podróżowania. Pojemność bagażnika wynosiła 445 litrów, więc spokojnie starczyło, aby wybrać się w podróż z kompletem pasażerów.

Początkowo podstawową jednostką była 3,6-litrowa V6-ka o mocy 300 KM. Silnikiem który najczęściej występował, była widlasta „ósemka” o pojemności 4,8 litra, która w wersji wolnossącej S generowała 400 KM, GTS – 430 KM, turbodoładowanej odmianie Turbo – 500, a w topowej specyfikacji Turbo S – aż 550 KM. Przyspieszenie do 100 km/h (z pakietem Sport Chrono) tej blisko 2-tonowej limuzyny trwało niespełna 4 sekundy. Ponadto dostępny był także 3-litrowy turbodiesel V6 o mocy, który rozwijał 250 KM. Dla spragnionych ekologii, powstała także wersja hybrydowa. 3-litrowy benzyniak wyposażony w kompresor, w połączeniu z silnikiem elektrycznym generował 380 KM.

Choć Panamera jest dostępna tylko w jednym nadwoziu, to w 2012 roku zaprezentowano koncept o nazwie Sport Turismo, przedstawiający limuzynę Porsche jako shooting brake. Trzeba przyznać, że tył auta prezentował się bardzo korzystnie.

W 2013 roku Porsche zdecydowało się odświeżyć Panamerę. Lifting wpłynął korzystnie na stylistykę auta, choć wciąż wiele osób było zdegustowanych wyglądem Porsche. Przemodelowane zostały zderzaki, światła przednie oraz tylne, a zmiany zaszły także pod maską. Podstawowa jednostka rozwijała teraz 310 KM, a wersja S została „zdegradowana” do widlastej „szóstki”, jednak moc wzrosła do 420 KM. Moc odmiany hybrydowej wzrosła do 416 KM, GTS generował teraz 440 KM, a wersja Turbo i Turbo S – kolejno 520 i 570 KM. Moc trafiała na tylne lub wszystkie koła przez 6-biegową skrzynię manualną (dostępna tylko przed liftingiem), dwusprzęgłową, 7-stopniową przekładnię PDK lub 8-biegowy automat Tiptronic.

W 2016 roku zaprezentowano II generację limuzyny Porsche (typ 971). Wielkim krokiem było znaczne poprawienie stylistyki auta. W tym modelu wyraźniej widać nawiązania do flagowej 911-ki, co wyszło jej na plus. Najlepiej jednak, Panamera prezentuje się od tyłu. Wymiarowo auto urosło w stosunku do swojej poprzedniczki – 35 mm wzdłuż i 5 mm wszerz i wzwyż.

Wnętrze również przeprojektowano w znaczącym stopniu. Na środku znajduje się teraz spory ekran, a przyciski na konsoli środkowej, zastąpiono dotykowym panelem. Z zegarów, analogowy pozostał jedynie obrotomierz, co jest ukłonem w stronę tradycji marki.

Zwykła Panamera, ma pod maską 3-litrowy silnik benzynowy V6 z turbo o mocy 330 KM. Wersja S dysponuje co prawda mniejszą, bo 2,9-litrową widlasta „szóstką”, lecz z podwójnym doładowaniem, przez co osiąga 440 KM. Również odmiana Turbo, z 4-litrowym silnikiem V8, wspomagana jest dwoma turbosprężarkami i rozwija 550 KM. Diesel o tej samej pojemności i ilości cylindrów generuje 422 KM, a wersja hybrydowa, stanowi połączenie 2,9-litrowego benzyniaka i silnika elektrycznego. Łączna moc układu wynosi 462 KM.

Rywalami Porsche Panamera są m.in. Aston Martin Rapide oraz Maserati Quattroporte.

Porsche Panamera - generacje

Porsche Panamera - powiązane artykuły

Pokaż więcej