Jeśli trzy litery „SVR” (Special Vehicles Operations) nic ci nie mówią, nie masz się czego wstydzić. Skrót ten nie jest tak znany i często widywany na ulicach, jak logo AMG albo M Power. Nie ma tak długoletniej i znanej tradycji, jak one, ale też oznacza, że mamy do czynienia z wersją absurdalnie szybką. Tym razem do naszego testu trafił Range Rover Sport SVR po liftingu. Jest jeszcze mocniejszy i szybszy niż poprzednik, któremu przecież też nic nie brakowało.

Range Rover SVR – czarna owca w rodzinie

Range Rovery kojarzone z rodziną królewską i mimo monstrualnych rozmiarów, zawsze były dostojne i miały w sobie wrodzoną klasę. RR Sport w wersji SVR zrywa jednak wyprasowany i dobrze skrojony mundurek i wydaje się odstawać od dystyngowanej rodziny.

Nie mamy tu do czynienia tylko z delikatnie i gustownie podkręconym „Sportem”, wręcz przeciwnie – odmiana SVR jest bardzo wyrazista, pewnie dla niektórych zbyt krzykliwa. Z przodu w oko rzuca się znacznie masywniejszy zderzak z ogromnymi wlotami i pokrywa silnika z lekkiego włókna węglowego z dwoma potężnymi wlotami powietrza. Opcją w wersji SVR jest maska wykonana z niemalowanego włókna węglowego (dopłaca się tu jednak wyłącznie za to, że widać goły materiał, bo w SVR maska standardowo jest wykonana z tego materiału). Z tyłu z kolei na pierwszy plan wysuwa się pokaźny dyfuzor okraszony po obu stronach podwójnymi końcówkami układu wydechowego. W porównaniu do wersji sprzed modernizacji są one teraz zintegrowane ze sobą i bardziej widoczne. To wszystko zwieńczają 22-calowe koła (standardem są obręcze w rozmiarze 21 cali).

Jeszcze bardziej krzykliwy niż wygląd SVR-a jest jego... dźwięk. Wystarczy uruchomić silnik, żeby najpierw potężnie zaryczała brytyjska „V-ósemka”, a chwilę za nią basowo warknął układ wydechowy.

Dźwięki wydawane przez SVR są naprawdę spektakularne. Na niskich obrotach słychać głęboki i niski bas, który w dużej mierze jest zasługą potężnej pojemności jednostki V8. Wystarczy jednak wkręcić silnik w wyższe partie obrotów, żeby basowy pomruk zamienił się w metaliczny wrzask. Tak, wrzask to chyba najlepsze określenie dźwięków, jakie wtedy dobiegają z końcówek wydechu. Jeśli to jednak byłoby dla was za mało, wydech można „pokręcić” za pomocą jednego przycisku. Zmiana geometrii klapek w układzie wydechowym sprawia, że nadjeżdżającego SVR-a usłyszą nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale z pewnością cała dzielnica. To jednak nie koniec – każda zmiana biegów na wyższy albo odpuszczenie gazu kończy się cała serią efektownych, no i oczywiście głośnych strzałów.

W moim prywatnym rankingu to jeden z bardziej efekciarskich układów wydechowych na rynku. Ten wydech spokojnie może stawać w szranki z soczyście brzmiącymi modelami ze stajni AMG.

Range Rover Sport SVR – w końcu porządne wnętrze

O ile zmiany zewnętrzne po liftingu ograniczyły się do kilku elementów, m.in. świateł i nowego kształtu zderzaków, to już wnętrze zostało całkowicie przebudowane. Poprawiła się znacznie jakość wykonania i materiałów. Pojawił się także znany z Velara system multimedialny, który obsługuje się za pomocą dwóch 10-calowych ekranów dotykowych, ułożonych jeden nad drugim z dwoma pokrętłami, które obsługują kilka różnych funkcji – w zależności od tego, jaką funkcję obsługujemy w danym momencie na ekranie.

Górny ekran obsługuje nawigację, multimedia, telefon itd. Z poziomu drugiego ekranu ustawia się między innymi tryby jazdy – Terrain Response. Co ciekawe oprócz trybu sportowego i torowego, mamy tu nadal prawdziwie terenowe ustawienia. Co prawda z 22-calowymi obręczami trudno wyobrażać sobie przeprawy przez bagna, ale to auto nadal ma spory potencjał offroadowy. Mamy tu reduktor, a to rzadkość w tym segmencie.

Wnętrze wersji SVR ma zaledwie kilka detali, m.in. wstawki z włókna węglowego i pojawiające się logo SVR, które odróżniają go od cywilnej wersji RR Sport. Jednak najważniejszym i najlepszym elementem tej wersji są fantastyczne fotele kubełkowe. Nie tylko świetne obejmują ciało, ale dzięki zastosowanym materiałom obniżają wagę auta aż o 30 kg. Ale spokojnie, nie będziecie w nich nabijać sobie siniaków, całe są wyściełane miękką skórą, a w razie potrzeby można je podgrzać lub schłodzić. Komfort ponad wszystko!

Range Rover SVR – blisko 2,5-tonowa katapulta

Poliftingowy Sport SVR nadal ma pod maską ten sam mechanicznie doładowany 5-litrowy V8. Jednak wraz z modernizacją modelu pojawiło się dodatkowe 25 KM – teraz silnik osiąga 575 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 700 Nm. To wystarczy, żeby tego kolosa ważącego blisko 2400 kg rozpędzić do setki w zaledwie 4,5 sekundy! Co ważniejsze ten silnik jest niewiarygodnie elastyczny – rozpędzenie od 80 do 120 km/h trwa zaledwie 3 sekundy. Tak dobre osiągi to też w dużej mierze zasługa szybkiej i naprawdę nieźle spisującej się 8-biegowej skrzyni automatycznej ZF. Kiedy trzeba, jest szybka, ale potrafi też miękko i z gracją dobierać przełożenia podczas spokojnego „pełzania” po bulwarach.

Mimo tak imponujących osiągów RR Sport SVR trudno nazwać pełnokrwistym sportowcem. Co prawda ten kolos ma na koncie rekord na słynnej chińskiej trasie Tianmen – bardzo wymagającej techniczne drodze górskiej. Co więcej, pobił on rekord ustanowiony przez... Ferrari 458 Italia! Mimo tego jeśli już ktoś się uprze, żeby zabrać na tor wyścigowego SUV-a w rozmiarze XL, to Porsche Cayenne byłoby lepszym wyborem.

Choć układ kierowniczy w SVR-ze ma skrócone przełożenie, to nadal są to przełożenia bardziej pasujące do terenówki niż auta sportowego, a gwałtowne wciśniecie gazu i mocne hamowanie powodują kołysanie się karoserii. Zdecydowanie to nie jest auto do szaleństw torowych, choć dzięki pneumatycznemu zawieszeniu potrafi mile zaskoczyć w zakrętach.

Poza tym gwarantuje wam, że wsiadając za kierownicę SVR-a, dość szybko zrezygnujecie ze sportowych ustawień zawieszenia – w tym trybie Sport staje się męcząco twardy. Na szczęście pneumatyczne zawieszenie sprawia, że łatwo można przejść w bardziej wygodne tryby, które nieźle radzą sobie z 22-calowymi obręczami.

W przypadku zakupu auta za ponad 700 tys. zł spalanie jest raczej kwestią drugorzędną, tu większe znaczenie ma zasięg i częstotliwość tankowania. W tym przypadku, jak na apetyt w granicach 20 l/100 km zasięg Range Rovera Sporta SVR jest całkiem przyzwoity. Wszystko dzięki 105 litrowemu zbiornikowi paliwa.

Range Rocer Sport SVR – tylko dla wybrańców

Takie auta jak Range Rover Sport w wersji SVR przywracają fanom motoryzacji wiarę w to, że nie jest jeszcze z nami tak źle. Skoro nadal mamy producentów, którzy mają odwagę produkować kolosy o tonażu lekko opancerzonego wozu bojowego, umiejące przyspieszyć do „setki” w 4,5 sekundy, to motoryzacja jest czymś więcej niż tylko bezdusznym przemysłem. Tu jednak pojawia się odwieczny problem, że takie auta są dostępne wyłącznie dla niewielkiego grona wybrańców z bardzo zasobnym portfelem. No ale z drugiej strony, jaki sens miałoby życie bez marzeń?

Range Rocer Sport SVR - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 5000 cm3, V8, benz. doładowany mechanicznie
Moc 575 KM
Moment obrotowy 700 Nm przy 3500-5000 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 8-biegowy automat, napęd 4x4
Prędkość maksymalna 280 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 4,5 s (w teście)
Średnie zużycie paliwa 12,8 l/100 km (producent)
Masa własna od 2310 Kg
Cena od 702 300 zł, cena wersji testowej: 785 580 zł