Do punktu pomiaru mocy zabraliśmy "długodystansowego" Colta. Pomiary na początku i końcu testu pozwolą stwierdzić, czy moc nowoczesnych silników zmienia się podczas pierwszych kilkunastu tysięcy kilometrów jazdy. Większość firm deklaruje, że jednostki napędowe nie wymagają docierania i od pierwszych kilometrów rozwijają deklarowane parametry.

Mitsubishi Colt 1.3 na hamowni Foto: Onet
Mitsubishi Colt 1.3 na hamowni

Według Mitsubishi Colt z silnikiem 1.3 dostarcza 95 KM przy 6000 obr./min. oraz 125 Nm przy 4000 obr./min. Sprawdziliśmy. Auto wjechało na rolki hamowni w Auto Serwisie P. H. U. Jan Zientara s.c. Chwilę później zostało przypięte pasami, a do złącza diagnostycznego pod deską rozdzielczą podłączono komputer hamowni. Dzięki temu można było śledzić m.in. skoki temperatury cieczy chłodzącej silnik i powietrza w kolektorze dolotowym, jak również zmiany kąta wyprzedzenia zapłonu oraz obrotów silnika.

Przeprowadzający pomiar wrzuca pierwszy bieg i rozpoczyna rozpędzanie rolek hamowni. Obroty rosną, włączane są coraz wyższe biegi. Na ostatnim z nich prędkościomierz Colta wychyla się do 220 km/h. Hamowni nie uda się oszukać. Elektronika obliczyła, że Colt mógłby się rozpędzić najwyżej do 205,7 km/h.

Najbardziej interesowały nas moc i moment obrotowy. Już pierwszy pomiar zakończył się niespodzianką. Zamiast 95 KM i 125 Nm Colt wykręcił… 102,5 KM oraz 128,4 Nm! Chwilową radość ostudziła nieco informacja osoby obsługującej hamownię - wynika z niej, że przy temperaturze 15 stopni Celsjusza osiągi większości silników przekraczają deklarowane przez producenta. Drugi pomiar powtarzamy z uwzględnieniem normy DIN. Colt nie zawiódł. Auto uzyskuje 100,8 KM przy 6100 obr./min. oraz 127,5 Nm przy 4850 obr./min.

Wyniki potwierdziły, że silniki nowoczesnych samochodów dysponują pełną mocą tuż po wyjechaniu z salonu. Testowy Colt wróci na hamownię za trzy miesiące - pod koniec testu. Wówczas przekonamy się, czy pokonywanie kolejnych kilometrów wpłynie na możliwości silnika.

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy firmie: P. H. U. Jan Zientara s. c. - zientara.com.pl

Więcej o teście długodystansowym na blogu - colt.blog.onet.pl