Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Toyota Land Cruiser 150 CC: Toyota wysokich... lotów

Toyota Land Cruiser 150 CC: Toyota wysokich... lotów

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Rajd Dakar rozpoczyna się za niespełna dwa miesiące. Polska załoga już teraz przygotowuje samochód do startu w 2013 roku

Toyota Land Cruiser 150 CC: Toyota wysokich... lotów
Zobacz galerię (14)
Auto Świat
Toyota Land Cruiser 150 CC: Toyota wysokich... lotów

Zasada budowy aut klasy T1 (o praktycznie nieograniczonej liczbie przeróbek) jest prosta: rama przestrzenna, stanowiąca zazwyczaj jednocześnie klatkę bezpieczeństwa, i mocne, sprawdzone podzespoły, takie jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie. Wszystko to powinno być zgrabnie obudowane lekkim nadwoziem, często jedynie nieznacznie przypominającym auto znanego producenta.

Nie inaczej jest w przypadku konstrukcji, którą we współpracy z Toyotą Motor Poland chce zgłosić w rajdzie Dakar katowicki diler tej marki. Plan jest ambitny: start w Dakarze 2013 roku. Data wydaje się odległa, ale jeśli poważnie myśli się o najtrudniejszym rajdzie terenowym świata, dwa lata poświęcone na budowę, testy i stworzenie zespołu rajdowego to nie tak dużo. W chwili obecnej samochód jest właściwie poligonem doświadczalnym – testowane są w nim różne rozwiązania techniczne pozwalające ukończyć tę morderczą imprezę.

Pierwszy poważny sprawdzian auto przeszło podczas tegorocznej edycji najdłuższego rajdu terenowego w Europie: Drezno – Wrocław. Załoga nim startująca dojechała praktycznie bezawaryjnie do mety i zajęła doskonałą, 7. lokatę. Auto, które wystartuje w Dakarze, ma być wierną kopią prezentowanej konstrukcji, ale zbudowaną z nowych części i pozbawioną „chorób wieku dziecięcego”.

Land Cruiser 150 CC bazuje na sprawdzonych elementach wielu modeli Toyot! Podstawą konstrukcji jest nieco zmodyfikowana rama z Hiluksa. Zawieszenie zastąpiono o wiele mocniejszymi (w porównaniu z modelem fabrycznym LC 150) mostami sztywnymi. Połączono je z ramą wahaczami pchanymi (przód) i wleczonymi (tył), dołożono też dodatkowy podzespół zawieszenia, tzw. sierżanta. Głównym elementem resorującym są cztery amortyzatory uznanej w off-roadowym świecie marki Fox Racing. Każdy o skoku 400 mm oraz z możliwością dowolnej regulacji (odbicie, dobicie, twardość).

Silnik V8 o pojemności 4 litrów i mocy około 300 KM bardzo sprawnie napędza auto. Skrzynia biegów oraz nieodzowny w prawdziwej terenówce reduktor pochodzą z różnych modeli Land Cruisera. Przeróbce uległy także wały napędowe, z tyłu z podwójnym krzyżakiem. Wykonany na zamówienie układ chłodzenia przeniesiony został do tylnej części pojazdu, co ma zapobiegać jego uszkodzeniom oraz dać lepsze wyważenie nadwozia.

Auto musi przejść jeszcze wiele modyfikacji związanych z dostosowaniem go do rajdów maratonów, w których liczy się głównie wytrzymałość podzespołów. Wiele elementów zamontowanych obecnie zostanie zamienionych na bardziej odpowiadające warunkom pustynnym, np. opony. Załoga Dominik Bugajski i Kamil Nowak (planują jako jedyni Polacy wystartować w prywatnym aucie w klasie T1) będzie się mierzyć z takimi konstrukcjami jak VW Race Touareg. Powodzenia!

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków